En İyi Altcoinler 2024

“Altcoin” terimi bir yanlış isimdir. 2017 yılında, piyasada binlerce yeni Bitcoin alternatifi ortaya çıktıktan sonra bu terim popüler hale geldi.

Bununla birlikte, 2024’de en iyi 100 kripto para biriminin çoğu, Bitcoin alternatifi değil. Hedef şimdi, bazıları diğerlerinden büyük ölçüde farklı olan yeni uygulamalar ve ürünlerle dolu. Şu anda var olan milyonlarca kripto para birimiyle, uzayda olup biten her şeyi takip etmek imkansız. Bu nedenle, uzaydaki birkaç ilginç gelişmeyi vurgulamak ve merakınızı gidermek için bu makaleyi hazırladık.

NFT Tabanlı Altcoinler

Bitcoin Ordinals altyapısını kullanan ORDİ inanılmaz bir yükseliş yaptıktan sonra Binance’te listelendi. Bitcoin ordinals altyapısındaki projeleri takip etmenizi önermekteyiz.

Web3’teki En İyi Altcoinler

Ethereum ve Solana gibi akıllı sözleşme blok zincirleri tarafından desteklenen, her gün yeni “Web3” uygulamaları oluşturuluyor. Web3, ürünlerine blok zinciri entegre eden herhangi bir uygulamadır. Örneğin Coinbase, şirketin hedeflerine göre çalışan bir web2 borsasıdır. Öte yandan, Uniswap, tamamen zincir üzerinde çalışan bir Web3 değişim protokolüdür (HTTP’yi düşünün). Bu, Uniswap’ın şirket veya merkezi bir hükümet tarafından kapatılamayacağı anlamına gelir; bu, birçok kullanıcının daha yüksek işlem ücretleri ödemeye istekli olduğu bir avantajdır.

Modern kripto pazarı genişlemeye devam ediyor. Akıllı sözleşmelerin ve yeni DeFi ürünlerinin yükselişi, Bitcoin’in kripto para piyasa değeri hakimiyetini zayıflatmaya devam etti. Bu eğilim, uzaydaki büyük köpek olarak Bitcoin’i aşan bir akıllı sözleşme blok zinciri ile sonuçlanabilir. Endişelenmeyin, bu Bitcoin’in değer saklama yeteneğini değiştirmez, ancak daha yeni ürünler değer depolamaktan daha fazlasını yapabilir.

Ethereum (ETH)

Ethereum olmadan kripto alanını hayal etmek zor. Ethereum 2015 yılında piyasaya çıktığından beri, kripto para birimlerinin çoğu Ethereum akıllı sözleşmeleri kullanılarak oluşturuldu. Akıllı sözleşmeler de bir yanlış isimdir, çünkü akıllı olmaları veya sözleşme yapmaları gerekmez. Gerçekte, akıllı sözleşme, bir blok zincirinde çalışan herhangi bir kod parçası için basit bir terimdir.

Bitcoin ve Ethereum arasındaki fark basittir: Bitcoin bir defterdir – Ethereum bir defter artı bir bilgisayardır. Bir blok zincirine bir bilgisayar ekleyerek blok zinciri tabanlı uygulamalar (yeni jetonlar, NFT’ler, borç verme piyasaları, borsalar ve daha fazlası gibi) oluşturabilirsiniz.

Ethereum’un bilgisayarındaki alan, tüm madencilerin kendi kişisel veri merkezlerini satın almaya gerek kalmadan tam bir kayıt tutabilmelerini sağlamak için sınırlıdır. Bu, blok zincirini merkezi olmayan (devralması daha zor) ve dolayısıyla güvenli tutar. Ethereum’un yüksek ücretlerinden de anlaşılacağı gibi, Ethereum’un güvenliği piyasa tarafından oldukça değerlidir. Ücretler, yalnızca herhangi bir anda Ethereum’un bilgisayarında (blockchain) yer arz ve talebine dayanmaktadır. Yüksek ücretler, zayıflığın değil, güçlü talebin bir işaretidir. Ancak bu, Ethereum’u kullanmaktan fiyatlandırılan birçok perakende tüccar için bir sorundur.

Ethereum ölçeğine yardım etme yarışı devam ediyor ve bu konuda çalışan en iyi projelerden bazıları listeye dâhil edilecek. Uzun lafın kısası, Ethereum blok zinciri, üstün güvenliği nedeniyle günümüzde çoğu blok zinciri etkinliğinin temeli ve evidir. Tüm Ethereum ağı, blok zincirinin kendisine olan talebi yansıtan yerel bir varlık olan Ether (ETH) tarafından desteklenmektedir. Ethereum yüksek değerli uygulamalar için en iyi güvenliği sağlamaya devam ederse, Ether talebi de artarsa ​​şaşırmamalısınız.

Profesyonel İpucu:

Bazı uygulamalar, Ethereum gibi merkezi olmayan blok zincirlerinin değişmezliğinden büyük ölçüde yararlanır (yukarıdaki Uniswap örneği gibi). Diğer uygulamaların zincirlemeden kazanacakları çok az şey olsa da. Birçok proje, yalnızca yutturmacadan yararlanmak için blok zinciri ve kripto para birimini kullanır. Kendinize sormanız gereken önemli bir soru da “bunun için blok zincirine neden ihtiyaç duyulduğu”dur.

Near Protocol

İsviçreli $NEAR vakfı tarafından oluşturulan protokol, merkeziyetsiz uygulamalar için katman-1 işlem platformu.

Near coin olarak da bilinen Near Protocol, Web 3’ün en önemli kripto parası olmaya aday. Ekosistemindeki tokenların 2022 yılında da muaazzam derecede büyümesi devam ediyor. “Merkeziyetsizleştirilmeye giden yol” vurgusunun çokça kullanıldığı NEAR, kripto para ekosisteminde en hızlı büyüyen 3. geliştirici topluluğuna sahip.

NEAR, uygulamaları sözleşmeye dayalı hesap modelini kullandığı için kullanıcı olmadan sözleşmeler yapabilir ve işlemleri imzalayabilir. NEAR’ın ekonomisi, ağı güvenli ve kullanımı ucuz hale getirmek amacıyla tasarlandı, Proof of stake, ağın her bloğının yalnızca içerdiği işlemlerin her birini doğru şekilde yürütüldüğünü; yeterli sayına doğrulayıcı kabul ettiğinde onaylandığı anlamına geliyor.

Halka açılış sürecinde 10 milyar doların üzerinde piyasa değerine ulaşan Near, esasında ethereum, avax gibi hepimizin bildiği smart contract platformu. Protokoller arası en büyük fark çalışma prensipleri.

Near Protocol’ün en önemli özelliği “sharding” yani birden fazla blockchain’in bir blockchainmiş gibi çalışmasıdır. ETH 2.0 ile yapılmak istenen geliştirmeyi de sharding kavramıyla bağdaştırabiliriz. Bir ana zincir ve ona bağlı olan zincirler sisteminde yoğunluk dağıtıldığı için sistemsel sorunlar oluşmuyor. Merkeziyetsizleşmede önemli bir adım atan Near’ı sharding sisteminden ayıran nokta ise tek zincire sahip olması. Yani sharding kavramındaki gibi yük farklı zincirlere dağıtılmıyor. Bunun yerine ana zincir parçalara bölünmüş durumda. Bu sisteme de geliştiricileri “nightshade” ismini vermişler. Gece gölgesi anlamına gelen bu sistemde yük eşit parçalara dağılıyor.

Near Protokol ile ilgili son söz: Hızlı ve ucuz bir teknoloji. Peki 2022 Near’ın yılı mı olacak? Bekleyip göreceğiz. Near protokol ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Chainlink (LINK)

Chainlink, Ethereum ve diğer blok zincirlerdeki akıllı sözleşmelere değerli gerçek dünya verileri sağlamayı amaçlamaktadır. Bu, Chainlink’in verilerinin kullanılmasıyla mümkün kılınan binlerce veya milyonlarca yeni blok zinciri uygulamasıyla sonuçlanabilir. Gerçek dünya verilerini blok zincirine getirmek ilk başta önemsiz gibi görünse de Chainlink’in amacı, kimseye güvenmeye gerek kalmadan güvenilir veriler sağlamaktır, aksi takdirde web2’den hiçbir farkı yoktur.

Özünde, Chainlink bir “Merkezi Olmayan Oracle Ağı”dır (DON). Güvenilir bir bilgi kaynağı için süslü bir terimdir, hesap makinesi bir matematik kehanetidir. İşin püf noktası, verileri merkezi olmayan bir şekilde tedarik etmek ve Chainlink’in blockchain teknolojisini kullanmasının nedeni. Kısacası Chainlink, birçok varlığın 1 soruya yanıt vermesine izin verir ve yanıt verenlerin çoğunluğu tarafından verilen yanıtı döndürür. Bu kuruluşlar, soruları yanıtlama fırsatı için Chainlink’in yerel varlığı olan LINK’i stake etmelidir. Doğru cevap verenlere ödeme yapılır. Kötü niyetle yanıt verenler, paylarından cezalandırılacaktır. Bu kurallar protokole sabit kodlanmıştır ve Chainlink’in ölçekte çalışmasına izin verir.

Sigorta ve gayrimenkul finansmanı gibi birçok eski uygulama, zincirleme uygulamadan yararlanabilir. Şu anda sigorta yavaş ve manueldir, ancak ödemeler akıllı sözleşmelerle otomatikleştirilebilir.

Ek olarak, Uniswap gibi zincir içi borsalar, zincir dışı varlıklar (ABD Doları gibi) için güvenilir fiyatlandırma bilgilerine sahip olmaktan büyük fayda sağlayabilir. Bu, kullanıcıların kimlikleri olarak yalnızca Ethereum cüzdan adreslerini kullanarak fiat ve kripto arasında geçiş yapmalarına izin verebilir.

Sushi (SUSHI)

Sushi, tıpkı Uniswap gibi blok zinciri tabanlı bir borsadır. Aslında Sushi, Uniswap’ın tüm kod tabanını (blok zincirinde halka açık olan) kopyalayıp yapıştırarak başladı. O zamandan beri Sushi, Uniswap’ın yapmadığı, ödünç verme, çiftçilik ve bahis gibi bir dizi DeFi ürünü ve uygulamasını piyasaya sürdü.

Sushi’nin yaratılışından bugüne kadarki hikâyesi neredeyse inanılmaz. Projelerin orijinal yaratıcısı iz bırakmadan ayrıldı – yanlarında milyonlarca dolar aldı. Ancak topluluk, bunun hikâyenin sonu olmasına izin vermeyi reddetti ve Sushi’yi bir soygundan en iyi 10 DeFi protokolüne dönüştürmek için bir araya geldi ve akıllı sözleşmelerinde 2 milyar doların üzerinde kilitlendi. Ayrıca, çoğu kişinin OpenSea’den daha az sorun yaşamasını umduğu, merkezi olmayan bir NFT platformu başlatıyorlar.

Sushi’nin çekirdek ekibi (son zamanlarda kötü şartlarda ayrılan bir lider dâhil) hakkında hala bazı tartışmalar olsa da, proje 2022’de kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir proje. Uniswap’ın çekirdek ekibi şu anda SEC tarafından araştırılıyor ve bu da büyük bir risk oluşturuyor. UNI simgesi için. Suşi şu anda herhangi bir araştırmanın hedefi değil, ancak bu risk hafife alınamaz. Neyse ki, Ethereum’un merkeziyetçiliği sayesinde SEC, değişim protokollerinden herhangi birinin çalışmasını durduramaz.

Stellar Lumens (XLM)

Dünyanın çeşitli bankacılık sistemlerini birleştirmek için merkezi olmayan bir platform olan Stellar, farklı, bağlantısız ödeme yöntemleri (ACH, SEPA, SPEI, vb.) kullanır. Stellar’ın ağı, bu sistemleri, her ödeme yöntemi için açma-kapama rampaları ile merkezi olmayan bir defter aracılığıyla birbirine bağlar.

Stellar’ın en yakın rakibi Ripple, SEC soruşturmasıyla karşı karşıya. Stellar, anı yakalamak ve küresel ödeme ağı olmak için elinden gelenin en iyisini yapmak için büyük bir fırsata sahip.

Stellar Ağı’nda istenmeyen postaları önlemek için, kullanıcıların bir işlem ücreti ödemesi ve Stellar’ın simgesi Lumens (XLM) için bir marj gereksinimini karşılaması gerekir.

Polygon (MATIC)

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in desteğiyle Polygon, 2022’nin en iyi altcoin’lerinden biridir. Polygon, Ethereum için bir katman-2 çözümüdür, yani Polygon, Ethereum’un uygulamalarını ve güvenliğini, Ethereum cüzdanınıza eklenebilecek ayrı bir ağda kullanır. Kullanıcılar, MATIC Ağı’nı kullanarak, Ethereum’da yüksek işlem ücretleri harcamak zorunda kalmadan Ethereum uygulamalarıyla etkileşime girebilir.

Polygon ve diğer katman-2 çözümünün amacı, Web3’ü kitlelere ölçeklendirmektir. Ethereum’un blok zincirini kullanmak için, kullanıcıların yoğun zamanlarda 10 $ ile 100 $ arasında değişen ücretler ödemesi gerekiyor. Tersine, kullanıcılar Ethereum’u Polygon’un MATIC ağında pennies için kullanabilirler. Coinbase ve diğer büyük borsalar, bu yıl Polygon’un daha fazla benimsenmesini sağlayabilecek transferleri MATIC ağına entegre etmeyi planlıyor.

Solana (SOL)

Solana, aktif bir DeFi ekosistemine sahip ve protokollere kilitlenmiş 10 milyar doların üzerinde bir akıllı sözleşme blok zinciridir. Birçoğu Solana ve diğer akıllı sözleşme blokajlarını “Ethereum katilleri” olarak görüyor. Diğerleri, blok zinciri ürünlerine olan talebin, en büyük akıllı sözleşme blok zincirlerinin çoğunun aynı anda tam olarak kullanılabileceği noktaya kadar büyüdüğünü görüyor.

Hangi sonuç olursa olsun, derin cepli VC desteği sayesinde Solana blok zincirinde önemli miktarda yenilik olması muhtemeldir. Solana, blok zincirinin başarısını sağlamak için kesinlikle paraya sahip olan Sam Bankman Fried ve FTX ekibi tarafından benimsendi.

Birçok finansal uygulama, Ethereum gibi oldukça merkezi olmayan bir blok zincirinin güvenliğini gerektirirken, blok zinciri oyunları ve diğer uygulamalar, Solana gibi yüksek verimli, düşük ücretli bir zincirde daha anlamlıdır. Solana’nın yerel simgesi, blok zinciri ile etkileşime geçmek için gerekli olan SOL’dir.

Ticaret Kripto Para Birimi

Seçtiğiniz ticaret platformu, 2024’de erişebileceğiniz en iyi altcoinleri belirleyecektir. Robinhood ve Webull gibi bazı platformlar, hisse senetlerinin yanı sıra birkaç kripto para birimi sunarken, özel kripto para platformları genellikle yatırım yapmak için çok daha fazla altcoin sunar.  Daha az bilinen altcoinlere yatırım yapmak istiyorsanız, Uniswap veya SushiSwap gibi merkezi olmayan bir borsa kullanmanız gerekebilir.

Hisse Senetlerine Karşı Kripto Para Birimleri

Genel olarak konuşursak, kripto para birimleri hisse senetlerinden çok daha değişkendir. Dahası, kripto para piyasası 7 gün 24 saat açıktır. Bitcoin ve Ethereum genellikle altcoinlerden daha az riskli olsa da, hala değişken varlıklardır. Çoğu yatırımcı, özellikle birkaç altcoine yatırım yapmışlarsa, kripto para birimi pozisyonlarını takip etmek için bir portföy takipçisi kullanır.

CryptoPro, kripto cüzdanları olan birden fazla borsada tüm kripto portföyünüzü izlemenizi sağlayan harika bir ücretsiz mobil uygulamadır. Bir portföy takipçisi edinmek, düzenli kalmanıza ve portföyünüzü izlemek için zaman kazanmanıza yardımcı olur.

Altcoinler için Prime Time

Apple hissesi satın almanın menkul kıymetler piyasasına kolay bir giriş olması gibi, Bitcoin de kesinlikle kripto endüstrisine girişiniz olabilir. Ancak, yüzeyin altında çok daha fazlası var. Bu, birçok altcoinin prime time vurduğu yıl olabilir. İnsanlar gerçek dünyadaki kullanım durumları aracılığıyla altcoinleri anlamaya başladıkça, uygulamalarının para birimlerinin ve jetonlarının fiyatı ile artacağına bahse girebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu