Coin Stake Etmek Nedir? Nasıl Stake Yapılır?

Kripto para staking, farming işlemleri nasıl yapılır detaylı olarak öğrenin!

Staking kavramı ise kripto para zincirinin operasyonunu desteklemek amacıyla kripto para cüzdanını belli süre kilitleyip harcamadan, transfer etmeden tutma işlemi anlamına gelir.

Stake yapmak ne demek sorusuna kilitlenen kripto paraların cüzdanda belli süre durduğunu söyleyebiliriz. Cüzdanda duran paralar harcanmadan, transfer etmeden isteğiniz doğrultusunda kilitlenir. Kilitlenen bu kripto paralar için ödül kazanabilirsiniz. Belirli oranlarda ödül kazanmak için bilgisayar cüzdanı ya da mobil cüzdan kullanmak yeterlidir.

Proof of Stake yani POS mekanizmasıyla hayatımıza stake etmek kavramı girmiştir. Çok sayıda işlem gücünü boşa harcamayı önlemesi operasyona en büyük katkısıdır. Staking aynı zamanda kripto paraların dolaşımdaki miktarını da sınırlar. Arz talep dengesi yakalamak için staking işlemlerinin faydalı olduğu söylenmektedir.

Stake ettiğiniz yatırım ne kadar fazlaysa o kadar ödül alırsınız. Örneğin Binance borsasında launcpool alanında belirli periyotlarda staking/farming işlemleri yapılmaktadır. BUSD veya BNB coin stakeleyerek (kilitleyerek) borsanın belirlediği kripto ödülünü alabilirsiniz. Staking işlemleri Trust Wallet, Metamask gibi sıcak cüzdanlarda daha fazla yapılmaktadır. 

Ağ Enflasyonu Sistemi

Stake etme ödülleri bazı ağlar için sabit bir enflasyon yüzdesi sağlar. Bireyleri coinlerinden yararlanmaya teşvik eder. Bu süreçler ağların operasyonel masraflarını da token tutan herkese amorti etmeye yarar. Bazı coinler bir staking havuzu aracılığıyla stake eden kullanıcılarına enflasyonlarını haftalık olarak dağıtmaktadır. Stake ne demek kripto dünyasında en çok sorulan sorulardan biridir. Bu sorular ışığında mevcut yaklaşımın faydası ise ağların kontrollü ya da sabit faiz oranı ödemesi yapabilmesini sağlar.

Durum sonucunda kullanıcılar bir yıl süreyle 100.000 XLM tuttuğu zaman, işlem onayıyla enflasyonlar için zincir üstünde ödeme noktası belirlenirse 1000 XLM ödül elde edilebilir. Bu ödüller %1 oranında dengeli enflasyon miktarıyla bir yıl içinde elde ediliyor. Bilgiler stake etmeye, etmemeye karar veren tüm ağ kullanıcılarına da yayınlanabilir. İhtimallere dayalı blok ödülleri kazanma şansı yerine öngörülen ödül çizelgesi sunabilir. Risksiz ödül sistemi de yeni kullanıcılar tarafından teşvik edilebilir.

Staking Havuzu Ne Demektir?

Coin tutan kişilerin blok doğrulaması şansını, ödül alma şanslarını artırmak için de kaynak birleştirilmesiyle oluşur. Stake etme güçlerini birleştirip alınan blok ödülleri bireysel katkı oranlarına göre bölüşülür. Havuzların en etkili olduğu kısımsa giriş bariyerinin finansal ya da teknik şekilde görece yüksek olduğu ağlardır. STAKE coin işlemleri arasında olan havuz kullanımı ise geliştirme, idare, kurulum gerektirir. Dolayısıyla havuz sahipleri staking’den gelen ödüllerin bir bölümünü de katılımcılardan masraf olarak alır. Havuzların çekim süreleri, bağlantı kesme süreleri ve ağ üzerinde asgari bakiyeler de esneklik sunmaktadır. Yeni kullanıcıları da katılımcı olmak için teşvik ederek yüksek seviyede ağ merkezi olmama durumunu da sağlar.

Stake Etme Sürecinin Çalışma Prensibi

Blockchain operasyonlarına katkısı bulunan stake etme süreci diğer yandan ödül kazanmayı da sağlar. Fonları tutmak için stake etme süreci yanı POS mutabakat mekanizmasını, türevlerini benimsemiş ağlar tarafından da kullanılır. Yeni blokları onaylamak, doğrulamak için de madencilik kullanan blockchainlerin aksine POS chainler yeni blokları da staking aracılığıyla üretir, doğrular. Bu durumda blokların madencilik donanımına ihtiyacı olmadan üretilmesine de olanak tanır. POS doğrulayıcıları yoğun şekilde hesaplamaya imkan vermesiyle sonra ki bloklar için rekabet etme işlemi yerine coin miktarına göre seçilir. Yüksek miktarlarda coin stake eden kullanıcıların da sonraki blok doğrulayıcı olmak üzere seçilme şansı çok daha fazladır. Binance staking nedir nasıl yapılır sorusuna Bitcoin dünyasından Binance aracı kurumu ile ASIC madencilik sistemleri donanımlar için önemli miktarda yatırım gerektirir diyebiliriz. Stakingler ise doğrudan kripto para yatırım işlemi gerektirir. Her POS blok zincirinin kendine özel bir para birimi bulunur. Stake etme aracılığıyla blok üretimi de yüksek seviyelerde ölçeklendirme sağlar. Bazı blok zincirleri ise DPOS modelini benimser. Bu model kullanıcıların da desteklerini ağda diğer kullanıcılar aracılığıyla gösterme imkanı tanır. Başka bir deyişle karar verme mekanizmasını diğer kullanıcıların adına da görev alır.

Proof of Stake Sistemini Kullanan Popüler Platformlar Hangileridir?

Staking nasıl yapılır en çok sorulan sorulardan biri olup popüler platformlar şu şekildedir:

  • Tezos( TZX),
  • Ethereum(ETH)
  • Tron(TRX)
  • Avakanche(AVAX)
  • Polkadot(DOT) platformları da kripto paraların stake ettirilip ödül kazanılmasına imkan tanıyan platformlardan birkaçıdır.

Soğuk Stake Etme Sistemi Nedir?

Stake ne demek İngilizce sorusuna cevap olarak “bahis” anlamına gelir diyebiliriz. Bazı donanım cüzdanları internete bağlı olmadan da stake etme sürecine dahildir. Soğuk staking hizmeti sunan platformlarda da fonlar güvenli şekilde saklanabilir. Diğer yandan da stake ödülü kazanılması mümkündür. Kullanıcılar stake etme sürecinde de coin varlıklarını başka cüzdana taşıyamaz. Aksi durumda de elde edilen ödülden vazgeçilmesi gerekir.

Staking İle Para Kazanma Nasıl Olur?

Blockchain ağının katılımcıları POS algoritmasıyla çalışır. Sahip oldukları kripto paraları da belli süreler boyunca harcamayacağına söz veren kullanıcılar staking reward yani staking ödülü kazanır. “Kilitlemek” kelimesi ile tarif edilen staking sistemi cüzdana konan kripto paraların da miktarı kadar pasif hale getirilir. Proof of Stake algoritmasına sahip ağların kurallarında ise önceden belirlenen minimum rakamları, ödülleri kazanmak için de geçmesi gereken süreler karşılandığı takdirde para kazanmak da mümkün olur. Bazı kripto para birimlerinin kendi içinde olan enflasyonunu önlemek, kripto paraların dolaşımda olması içinde belli miktarların üstünde kripto para varlığının Proof of Stake yöntemiyle madencilik işlemlerine ayrılmasına izin verilmiyor.

Staking faiz mi yoksa anapara korumalı bir sistem midir sorusuna sistem kilitlenerek gelir elde etmenizi sağlayan bir sistemdir diyebiliriz. Ödüllendirme politikasına örnek verecek olursak, POS algoritmasının birimlik bir yıl kilitleme stake miktarı 25 birimse 100 birimin bir yıl kullanmama sözüne karşılık miktarı 125 birimdir.

Stake Etmenin Avantajları Nelerdir?

Yatırımcılar açısından pasif gelir imkanı tanır. Stake etme durumu kripto para ekosisteminin de yüksek değerlerinden etkilenir. Yatırımcılar hiç dokunmadan, cüzdanında duran rakam üzerinden pasif gelir elde eder. Coinlerin getirisi ise piyasada ani fiyat oynaklığına karşı savunmasızdır. Stake etmek riskli mi sorusuna ise stake yatırımı sonucunda ayda yüksek gelir elde edilebilse de yatırımcılar coinlerinin değer kaybetmesi durumunda zarara düşebilir. Stake sabit kaldığı zaman ise hem coinler değerlenebilir hem de stake ödüllerinden yararlanılabilir. Coinler sabit kaldığı zaman değerlenirse hem stake ödülleri kazanılır hem de coinler sayesinde ek gelirler oluşur.

“Binance üzerinden stake işlemi nasıl yapılır?” örnek videodan izleyebilirsiniz.

YouTube video

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu