Eşler Arası P2P Nedir?

P2P platformu alıcılara ve satıcılara aracılar olmadan ticaret yapma imkanı verir. İnternet siteleri borç alanlar, borç verenleri bir araya getiren P2P ortamı sağlayabilir. Birçok alanda kullanılabilen P2P ilk dosya paylaşım programının ortaya çıkması ardından popülerlik kazandı. P2P ağları günümüzde kripto paraların çekirdeğini oluşturur, blok zincir endüstrisinde önemli yeri vardır. Eşler arası ağ nedir sorusuna P2P ağları gezegenler arasında dosya paylaşım sistemi, online pazar yeri platformlarında kullanılır diyebiliriz.

P2P Nasıl Çalışıyor?

P2P sistemi dağıtık ağ kullanıcılarınca yönetilir. Bu sistemlerde merkezi yönetici, sunucu yoktur. Düğüm dosyaların bir kopyası barındırılarak hem sunucu hem istemci görevi üstlenilir. P2P Binance nedir sorusuna en bilinen özelliğinin P2P’yi diğer sistemlerden ayıran her düğüme hem dosya gönderip hem de alabilmesidir diyebiliriz.

P2P’nin Avantajları

Blok zincirin P2P yapısı avantajları beraberinde getirir. En önemi olan avantajı eşler arası ağların sunucu merkezli ağlara göre çok daha fazla güvenli olmasıdır. P2p ödeme nedir sorusuna verilerin blok zincire eklenmesi tüm düğümlerin onayıyla olup siber saldırı anında planlanmamış verilerin işlenmesi imkansız hale gelmektedir diyebiliriz. Büyük ağlarda denenmiş ve olumlu sonuçlarıyla kanıtlanmıştır.

P2P’nin Dezavantajları Nelerdir?

Dağıtık defterlerde yapılan güncellemeler tüm düğümlere uygulanır. Bu durumda blok zincire eklenen işlemler çok miktarda bilgisayar gücü gerektirir. Yüksek güvenlik sağlasa da verimliliği azaltır, teknolojilerin yaygınlaşmasının önüne geçer. Blok zincir geliştiricileri ölçeklenme sorununu ortadan kaldırmak amacıyla çeşitli algoritma önerilerinde bulunur. Ama bu yöntemlerin hepsi ne yazık ki teorik kalıyor. Bunun yanı sıra P2P ağında casus yazılım, kötü amaçlı yazılımlar mevcuttur. Bu durum bilgisayarımızı yavaşlatır, çökertebilir. P2P ağlarından ücretsiz dosya, müzik indirilecekse kendi bilgilerimiz, dosyalarımızı korumak için antivirüs, casus yazılım, güvenlik duvarı gerekmektedir.

Wifi ile P2P Bağlantısı

P2P uygulaması WİFİ ile kullanıldığında yakın çevredeki cihazları hızla bulur, bağlayabilir. WİFİ eşler arası uygulamaların ağ, ortak erişim noktasına bağlanma zorunluluğu olmadan yakın cihazlara bağlanmasını sağlar. Uygulama yakında olan güvenli bir ağın parçası olarak tasarlanmış olup şu nedenlerden dolayı kendisine daha uygun bir ağ seçer. İşte o nedenler:

  • Android wifi aracılığıyla geçici modu desteklememektedir.
  • Cihazlar barındırdığı hizmetleri sunabilir. Bu durum diğer cihazların uygun kullanıcı bulmasını kolaylaştırır.
  • Hizmet WPA2 güvenliğini desteklemektedir.

P2P Yasal Mıdır?

P2p nedir sorusuna ağ protokollerinde bilgisayarlar birbirine bağlanmaktadır diyebiliriz. Her dosya tipini paylaşma imkanı bulunduğu için işlemler tamamen yasalara uygun değildir demek mümkün olmamaktadır.  P2P ağ protokolleri yasalara uygun olup kullanıcılar arasında aktarılan dosyaların telif hakkıyla korunması, ücretli içerikler olmaları transfer işlemlerini yasa dışı hale getirebilir. Telif haklarıyla korunan sanat eserleri, lisanslı yazılımlar, filmler kullanıcılar arasında el değiştirmektedir. Bu durum teknolojinin kötüye kullanması olarak yorumlanır, cezai yaptırımı vardır.

bitcoin fiyatı nasıl belirlenir? başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu