Coin Yakmak Nedir?

Kripto paraların kalıcı şekilde dolaşımdan çıkarılmasına coin yakma denilir. Coin yakma işlemleri coinlerin olduğu blokta işlem geçmişine sahiptir. Yatırımcılara şeffaflık sağlamaktadır. Amaç piyasada toplam arzı düşürebilir. Kripto para piyasasında olan bir işlemdir. Para piyasasında benzer işlem söz konusu olamaz. Para piyasasında toplam arzı düşürmek için farklı stratejiler uygulanmaktadır. Coin yakma işlemleri akıllı kontrat fonksiyonudur. Coin yakmak zararlı mı sorusuna çeşitli amaçlar için coin yakma işlemleri yapıldığını belirtmemiz gerekir.

Binance %20 komisyon indirimi kodu başlıklı içerimiz ilginizi çekebilir.

Coin Yakma Nasıl Yapılır?

BNB kontratı yakma fonksiyonu olarak bilinen bir fonksiyondur. Bu özellik her zaman herkese açıktır. Fonksiyonları talep ederek belli sayıda coin dolaşımdaki miktardan kalıcı şekilde çıkarılabilir. Coin yakımları blok zincirinde bir işlem olarak kaydedilmektedir. İşlemler şeffaftır. Coinlerin yok edildiği herkes tarafından doğrulanabilir haldedir. Coin yakımları gerçekleştirildikten sonra Binance yakılan coin kadarını belirten resmi açıklama yapar. Tüm BNB coin yakım işlemleri Ethereum blok zincir tarayıcısından doğrulanabilir. Coin yakmak ne demek nasıl yapılır sorusuna yakma işlemleri kalıcı şekilde kayıt altında olup, herkese açıktır, geri döndürülemez cevabını verebiliriz.

Nasıl Çalışır?

Token yakma etkinliği şu aşamalardan oluşur:

  • Coin sahibi belli miktarda coin yakma isteğini belirtip yakma işlemi talep eder.
  • Kontrat bu kişinin cüzdanında coin olduğunu, belirtilen coin adetinin geçerli olduğunu doğrular. Sadece pozitif sayılar geçerlidir.
  • Kişilerin yeterli coinleri yoksa, belirli sayılar geçerli değilse yakma fonksiyonları gerçekleşemez.
  • Yakılan coinlerin miktarına karar verilirken son 3 ayda yapılan BNB işlemine göre karar verilir.
  • Yeterli coin varsa coinler cüzdandan düşer.
  • Coinleri yakmak için yakma fonksiyonu başlatılır. Coinler kalıcı şekilde yok edilir. Coin miktarı güncellenerek yakılır.

Coin Yakma Neden Önemlidir?

Toplam arzı azalan kripto para birimlerinin değeri aynı kalacağı için birim fiyatında yükseliş yaşar. Kripto para biriminin toplam değeri 1 milyon dolar olduğunu varsayalım. Toplam arz 1 milyon adet olsun. 250 bin token yakıldığı zaman toplam arz sayısı 750 bin sayısına düşse de toplam değer aynı seviyede kalır. Bu durum kripto paraların birim fiyatlarında artmaya sebep olur. Artış yaşanması durumunda yeni yatırımcıların da ilgisi çekilir. Bu şekilde daha büyük yükselişler yaşanır. Bu nedenle coin yok etme işlemleri kripto para dünyasında oldukça önemlidir. Bu durumda tokenlerin değeri 1/3’i kadar daha yükselecektir. Coin yakmak ne işe yarar sorusuna coin yakma işlemiyle yeni coin oluşturulabilir cevabını verebiliriz. Yakılan coin değeri yeni coine aktarılır.

ICO süreci sonunda da coin yakılabilir. Coin yakma işlemleri geçmişe kayıtlı olup işlemlerde şeffaflık sağlar. Kripto para dünyasına özgü bir işlem olmasıysa yakımın önemini artırır. ICO süresi sonunda coin yakılabilir. ICO süreci sona erdiği zaman üreticiler satılmayan coinleri yakar. Burada amaçsa güven ortamı oluşturmaktır. İşlem ücretini karşılamak için coin yakılır. Örnek verecek olursak XRP coin Ripple her işlemde alınan ücretiyse kısmi şekilde coin yakılarak karşılanır.

Neden Coin Yakılır?

Coin yakma işlemi deflasyonist bir mekanizmadır. Projeler bunu düzenli değer artışı sağlamak, trader coinini ellerinde tutmalarını teşvik için yapar. Coin yakmak ne anlama gelir sorusuna mevcut durumda ki arzı azaltıp coin değerini artırmak akla gelen ilk amacıdır cevabını verebiliriz. Dolaşımda daha az arz para olacağı için her tokenin değeri daha çok artacaktır. Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar sınırlı arz içerir.

Projelerle token arzını artırmak, düşürmek mümkündür. Bu şekilde fiyat dengelemesi yapılabilir. Binance’ın periyodik yakma işlemleri de ICO’ların proje tamamlandığı zaman coin yakması buna örnektir.

Coin yakma işlemleriyle hata düzeltmeleri gerçekleşir. Tether yanlışıkla 5 milyar dolar değerinde coin oluşturmuştu. USDT’nin gereken orana erişmesi için yanlış şekilde üretilen coinler yakıldı.

Bazı projelerse istenmeyen işlemlerinden kaçınıp güvenlik katmanı oluşturmak için yapılır. XRP coin sahibi Ripple aşırı yüklenmeler, DDOS saldırılarına karşı sistemi korumak amacıyla her işlemden ücret almakta ve yakmaktadır.

Coin Yakma Yapılan Kripto Paralar ve Borsalar Hangileridir?

Kripto para borsalarından en önemlilerinden olan Binance başta olmak üzere birçok borsada TRON, TWT, EOS, VeChain gibi çok sayıda kripto para belli aralıklarla yakılmaktadır. Yakım işlemi genel anlamda token, coinler için uyumludur. Arzı 90 milyardan 1 milyara düşen TWT %100 oranına artış göstermiştir. Coin yakımı fiyatı etkiler mi sorusuna orta ve uzun vadede alımları etkileyeceğini söyleyebiliriz. Yakma işleminin gerçekleştiği dönemde söz konusu kripto paralara spesifik talepler de artmaktadır. Hem arz miktarı azalması hem talep artması çift yönlü pozitif etki sağlayacaktır.

Coin Yakmak Fiyatı Artırır Mı?

Coinleri yakan projeler önemli avantajlar elde etmektedir. Token sahipleri bundan payını almaktadır. Yakılan coinler enflasyon oluşmasını engellemektedir. Sabit coinlerin sürdürülebilir olması bu şekilde sağlanır. Coin yakmayla fiyat istikrarı sağlandığı zaman kullanıcılar coinleri elinde tutmak isteyecektir. Ağın çalışma süresi, bant genişliği de sağlıklı seviyelerde tutulacaktır.

ICO projesinde satılmayan tokenleri yakmak kullanıcılara güven aşılar. Ripple projesinde coin yakmak kullanıcıların güvenliğini artıracağı gibi işlemlerin hızlı şekilde gerçekleşmesini de sağlar. Coin yakılırsa ne olur sorusuna coinlerin değerinin artacağını söyleyebiliriz. İşlemlerin hızlı gerçekleşmesi için ödenen ücretler kullanıcıların ağa olan güvenini artırır.

Coin Yakma İşlemleri Kullanım Amaçları

Coin yakma işlemleri sadece arzı azaltıp değeri yükseltmek için yapılmaz. Blok zincirinde yapılan işlemleri doğrulamanın yanı sıra yeni veri eklemek için de güvenilir konsensüs mekanizması oluşturma amacıyla kullanılır. Madencilik hakkı kazanmak için de coinler yok edilmektedir. Coin yakıldıkça sanal madenciliğe ait alanlar da genişler.

Coinlerin sürekli yakılması zamanla madenci sayısını azaltarak rekabeti de azaltacaktır. Bu şekilde kaynak ihtiyacının azalması da beklenir. Coin yakmak faydaları nelerdir, ne işe yarar sorusuna coinlerin hem fiyatını hem talepleri artırır cevabını verebiliriz. Daha çok coin yakmak için yatırım yapılması gerekir.

Coin Yakmanın Arka Planı Nedir?

Kripto para birimleri yakılarak borsada işlem gören şirketlerin geri hisse senedi satın alma fikrine benzer. Coinleri geri almak için elde ki coinleri kullanır ve bu şekilde tedavülde ki coin miktarı azalır. Coin yakmak iyi mi, sonuçları nelerdir soruları her zaman sorulur. Dolaşımda kalan hisselerin değerini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca coinlerin kazancını artırmaya yardımcı olur. Tedavülde coin sayısı azaldığı zaman net gelirin coin miktarına olan oranı yükselmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu