Ayı Sezonu Nedir? Ne Zaman Başlar?

Kripto para piyasasına ilgi duyuyorsanız, piyasa koşullarını tanımlamak için kullanılan ayı ve boğa terimlerini sıklıkla duyacaksınız. Piyasanın yönü, yatırım sepetinizi de etkileyen bir güç olduğu için terimlerin anlamlarını bilmeniz gerekmektedir.

Bu içeriğimizde ayı piyasası nedir?, ayı sezonu ne zaman başlar?, ayı sezonu belirtileri nelerdir? gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Ayı sezonu nedir?

Ayı sezonu, kripto para piyasasının uzun bir süre düşüş trendinde kaldığı, piyasanın karamsarlığa büründüğü süreyi ifade eder. Ayı sezonunun ne kadar süreceği dünya gündemine, piyasa yapıcıların müdahalelerine ve beklentilere bağlıdır.

Ayı sezonunda bir varlığın değeri gün içinde %20 ve daha fazla düşebilir. Sonrasında balinalar olarak adlandırılan büyük yatırımcıların piyasadan kaçışıyla birlikte süreç hızlanır. Zararı kabullenen küçük yatırımcıların bir kısmı piyasadan uzaklaşırken büyük çoğunluğu piyasanın kısa sürede düzeleceği beklentisiyle zarara karşı yatırımını korumaya devam eder. Ta ki pes edene kadar.

Ayı sezonu yalnızca kripto para piyasasında değil yatırım yapılabilecek her türlü varlık piyasasında var olan bir terimdir.

Ayı sezonu ne zaman başlar?

2021 yılı itibariyle kripto para varlıklarının değeri 2 trilyon doları aşmış durumda. Bir önceki ayı sezonu, Ocak 2018’de başlamış ve yaklaşık 1 yıl sürmüştü. Bu süreçte kripto paraların majörü olan Bitcoin 20.000$’dan 3.500$’a kadar düşmüştü.

Ayı sezonunun ne zaman başlayacağını bilmek imkansızdır. Piyasadaki karar kılıcılar: “Tamam, artık biraz mola verelim.” dediği zaman ayı sezonu başlar. Ayı sezonunda talep azaldığı için kripto para fiyatlarının uzun bir süre daha düşeceği beklentisi oluşur.

Ani süren düşüşler öngörülemediği için yapacağınız her işlemde mutlaka stop loss koymalısınız! Stop-loss, yatırım yaptığınız kripto paraların ani düşüşünde zararınızı isteğiniz fiyattan çıkış yaparak azaltabilecek uygulamadır.

Örneğin 60.000$ fiyattan 1 BTC satın aldınız. %10 düşüşe stop loss koydunuz. BTC bir anda 40.000$’a düşerse bile %10 düşüğe stop loss koyduğunuz için 54.000$’da satış işlemi gerçekleşecektir.

Görseldeki örnek 2020 yılına aittir. 2020 mart ayında majör nitelikteki BTC, ETH, XRP, NEO gibi kripto paralar bir günde %50 değer kaybetmiştir.

Piyasalardaki Düşüşe Neden Ayı İsmi Verildi?

Ayının kurbanlarına saldırma şekli piyasalardaki düşüşün de ismine yön vermiştir. Boğa piyasası ismi de yine boğanın kurbanlarını etkisiz hale getirme biçimiyle alakalıdır. Boğa, kurbanlarını boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya hızlı bir şekilde kaldırdığı için piyasaya adını vermiştir.

Ayı ve Boğa Piyasası Grafiği

Grafikte görüldüğü gibi;

  • 2017 ortasında başlayıp 2018 yılı başına kadar devam eden süreç boğa sezonu olarak tanımlanmaktadır.
  • 2018 yılı başından 2019 yılına kadarki düşüş de ayı sezonu olarak tanımlanmaktadır.

Unutmayın hiçbir varlığın fiyatı sürekli artmaz. Yatırım yaparken mutlaka ve mutlaka stop loss koymalısınız.

Ayı Sezonu Belirtileri Nelerdir?

  1. Piyasadaki varlıkların değerinin kısa sürede aşırı değerlenmesi.
  2. Artışı etkileyen olayın tersi yönde tetikleyici haberin duyulması. Örneğin pandemi sürecinin başladığı mart 2020’de hisse senetleri ile birlikte kripto paralar büyük değer kaybetmiş sonrasında toparlanma sürecine girmiştir.
  3. “Birilerinin kazanması için birilerinin kaybetmesi gerek.” mantığıyla düşündüğümüzde 2021 yılında milyonlarca kişi kripto paralara irili ufaklı yatırımlar yapmıştır. Piyasanın bu kadar büyümesiyle yukarıda balinalar olarak adlandırılan büyük yatırımcılar kâr almak için satış yapması ayı sezonunun belirtilerinden biridir.
  4. Haber sitelerinin olumsuz haber pompalaması. Ayı sezonunda kripto paraların değerinin daha fazla düşmesi için haber sitelerinde “X devleti kripto paraları yasaklıyor, x borsasından milyon dolarlık BTC çalındı, Türkiye kripto paralara yatırımı kısıtlayacak mı?” gibi olumsuz haberler yayınlanmaktadır.

Kripto paraların vergilendirilmesi içeriğinin ilginizi çekebileceğini düşündük.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ayı ve boğa sezonunu harika açıklamışsınız. Ben uzun bir süre ayı sezonunun geleceğini düşünmüyorum.

    Boğa sezonu da bu denli uzun sürmeyecek. Projesi iyi olan kripto paralar artacak; shit coinler ise yatırımcılarını kaybettirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu