Kripto Para Çifti Parite Nedir?

İki ülke parasının karşılıklı değeri parite olarak tanımlanabilir. Parite bir ülkenin parasını esas alarak diğer iki ülke parasının bu esas alınan ülke parası karşısında ki değeridir. Kripto para birimi piyasası farklı fiyatlara, yatırım hacmine, piyasa değerlerine ve popülerliğe sahip yaklaşık 2000 varlıktan oluşur. En değerli varlık 20 bin dolarlık kur oranına sahip 42 coin olduğu görülebilir. Düşük likiditeye sahip coinler çok sayıda borsada listelenmemektedir. Ortalama 2 bin varlık arasından çok az bir kısmı yatırım için kullanılmaktadır diyebiliriz

Kripto Para İşlem Çifti Nasıl Seçilir?

Kripto para piyasasına giren yatırımcılar en yüksek karı elde etmek için analizler yaparak coin seçimi yaparlar. Ardından eğilimler, piyasa davranışlarını anlamak amacıyla kripto para birimi çiftlerinin analizlerinin yapılması gerekir. Temel, teknik analiz yatırım yapılmasına karar verilmeden önce yapılsa da yeterli olmaz. Kripto para al sat nasıl yapılır sorusuna düşük kar elde etmemek için parite çiftinin dikkatlice seçilmesi gerekir. En popüler çiftler arasında BTC/ETH, USDT/BTC, BTC/LTC, ETH/LTC yer alır.

Binance ekşi sözlük referans kodu başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İşlem Çifti Seçimi Neden Önemlidir?

Doğru parite seçiminde dikkat edilecek belli noktalar bulunur. Kripto para al sat taktikleri bilinerek doğru parite seçilmesi daha çok kazanç sağlar. İşlem çiftlerinin popüler olma nedeni Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi paralel kripto para birimlerine küresel talep olmasından kaynaklanır. Yatırımcılar bu şekilde doğru zamanda kolay alıcı bulabilir.

Doğru Parite Seçiminin Avantajları Nelerdir?

Popüler yatırım çiftleri arasında başta USDT gelir. İyi yatırım imkanı, yüksek kar sağlaması nedeniyle doğru yatırım çifti seçimi önemlidir. Kripto para nedir doğru parite nasıl seçilir sorusuna Yatırım yapılan borsaya göre bazı çift seçimi önem taşır. Bazı borsalar BTC/ETH çiftlerinde en büyük hacme sahiptir diyebiliriz. Bu kripto para birimleri hemen hemen her borsada işlem görür. LTC/BTC birkaç yıl önce en popüler paritelerden biri olsa da günümüzde LTC/USDT yüksek likidite, yüksek yatırım hacmiyle yatırımcıları cezbediyor.

Likidite Nedir?

Kripto para birimi çifti yatırımı seçimini etkileyen ana faktör likidite olarak tanımlanır. Kripto para terimi olarak sık karşılaştığımız likidite kavramı varlığın hızlı satılma olasılığını ifade eder. Likiditenin yüksek olması piyasalarda fırsatları doğurur. Likidite her işlemden elde edilebilecek karı belirlemektedir. Likiditeyle varlıkları cazip hale getirmek için düşük kur oranları belirlemesini gerektirmez. Kripto para borsasına olan talep onun likidite durumunu etkiler.

Kripto Para Çiftlerinin Birbirine Göre Avantajları Nelerdir?

Popüler yatırım çiftleri iyi yatırım imkanları, yüksek kar sağlarlar. Güvenilir kripto para siteleri ve borsaları farklı para birimleri için çeşitli pariteler sunar. Yatırım yapılan borsaya göre bazı çiftler daha çok tercih edilir. BTC/ETH çiftinde en büyük hacme sahip olan borsalar vardır. Bunlar her borsada işlem görmesi sebebiyle tercih edilir. Bu kripto para birimleri hemen hemen her borsada işlem görürler. Birkaç yıl önce LTC/BTC en popüler yatırım çiftiydi. Günümüzde LTC/USDT ile yatırım yapmak daha iyidir. Coinmarketcap verilerine göre LTC/USDT yüksek yatırım hacminin yanı sıra likiditeye sahiptir.

EURO/USDT Paritesi Neden Önemlidir?

Dünyada en yüksek hacme sahip EURO Dolar paritesi ile döviz işlemlerinin büyük kısmı gerçekleşir. Parite hesaplanırken baz para birimi üstte yer alırken diğer birimi altta yer alır. USDT nedir sorusuna EURO/USDT paritesinde dengeyi değiştiren para birimi dolardır diyebiliriz. Bu ülkenin para biriminin karşılığı birçok ülkede ani şekilde değişir ama Euro tüm dünyayı etkileyen gelişme olmazsa sabit kalır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu