2021 Altcoin Tavsiyeleri

Kripto para piyasalarında geçerli bir kural var: “Herkes konuşuyorsa susacaksın; herkes susuyorsa konuşacaksın.” Yani çok fazla dillenen altcoinlere girerek kısa vadede zengin olma hayaliniz varsa bunu unutun. Aksine henüz fiyatlanmamış, 2018 yılı başındaki boğa sezonundan daha düşük fiyatlı ve projesine güvendiğiniz kripto paraları bulup uzun vade tutmanız gerekmektedir.

Sabır, kripto para yatırımının en önemli argümanıdır. Hele ki vadeli işlemler icat edildikten sonra borsalardaki kaldıraçlı işlemlerden 125x’e kadar kazanç elde edilebilirken hiçbir kripto varlığın fiyatı sürekli artmaz. Vadelide işlem yapan kullanıcıların yatırımlarını likit edecek veya stop losslarını patlatacak şekilde düşüşler her zaman olacaktır. Bu sebeple piyasa düştüğünde ani kararlardan kaçının.

2017 yılından bu yana kripto para piyasalarını takip etmekteyim. 2021 altcoin tavsiyeleri vermeden önce birkaç uyarıda bulunmak istiyorum.

YouTube video

Sosyal medyada sizi yönlendirmeye çalışan kişileri iyi araştırın.

Sosyal medyada sizi yönlendirmeye çalışıp X coini portföyüme ekledim diyerek kaldıraçlı işlemlerden kısa sürede vurgun yapan kişilerden uzak durun. Bu kişileri nasıl tespit edebileceğinizi de belirteyim; Binance’te kaldıraçlı işlemlere izin verilen coinlerin yanında x5, x10, x75… gibi kaldıraç oranları yazmakta. Takip ettiğiniz kişiler sürekli kaldıraçlı işlemlere izin verilen coinleri paylaşıyorsa o kişiden uzak durun.

Çok konuşulan coinlerden uzak durun!

DOGE, Win, BTT gibi birçok bilinçli yatırımcının gözünde shit coin olarak tabir edilen altcoinlerden uzak durun. Bu coinler 2021 yılında 10 kattan fazla değerlendi.

Örneğin Elon Musk’ın SpaceX ile Tesla şirketlerinin gelişmelerini takip edin. SpaceX roketi düştüğü zaman veya Tesla araçlarda kalıcı bir problemin medyaya yansımasıyla Elon Musk hemen DOGE alıyor ve fiyatı bir anda artıyor. Elon Musk zararını da bu şekilde karşılıyor. Kripto paralarla ilgili spekülasyonları önlemek adına dünya genelinde mekanizma bulunmadığı için de büyük balık istediği gibi at koşturabiliyor.

Piyasaya yeni giren yatırımcılar (Bu şahıslar genellikle yatırım yerine oynamak tabirini kullanıyor.) coinin grafiğine bakmadan altcoine balıklama girerek zarar ediyor.

Kaybetmeyi göze alacağınız kadar yatırım yapın!

Kredi çekip ya da mal varlığınızı satıp kripto paralara yatırım yapmayın. Hele ki uzun vadeli yatırımlarınızda kesinlikle kripto para tercihini kullanmayın çünkü kripto para borsasında 1 ay bile uzun vade olarak görülüyor. Hele ki birçok altcoinin bir yılda muazzam derecede arttığını düşünürsek yatırımlarınızı kısa vadeli ve sizi üzmeyecek şekilde yapmalısınız.

Kripto paralarla duygusal bağ kurmayın!

Herkesin ilk aldığı veya uzun süre fiyatının artmasını beklediği bir kripto para vardır. Uzun süre beklersiniz yükselmez, satarsınız yükselir ve üzülürsünüz. İşin bir de fomo etkisi boyutu bulunmaktadır.

2021 Mayıs Altcoin Tavsiye Paylaşımı

2021 mayıs ayı altcoin tavsiyeleri başlıklı yazımızda hem bir önceki boğa sezonu hem de günümüzdeki gelişmeleri harmanlayarak bir liste oluşturmaya çalıştım.

1- NEO

Yatırım yapılabilecek altcoinler araması yaparken mutlaka coinmarketcap üzerinden kripto paranın grafiğini incelemenizi öneririm.

Çin’in Ethereum’u olarak tanımlanan NEO’un grafiğine baktığımız zaman 2018 boğasında 167$’a kadar çıktığını görebiliriz. 15.01.2018 tarihinde Bitcoin 20.000$ civarındaydı. 2021 boğasıyla birlikte BTC 60.000$’ı gördü. Diğer altcoinlerin artışıyla bir kıyaslama yaptığımızda NEO’un 500$ civarında bir fiyat beklentisinin olduğunu söyleyebiliriz. 

NEO’unun çatallanması sonucu ortaya çıkan GAS coin son 3 aylık periyotta 10 kat artarken NEO son 3 aylık periyotta yaklaşık 4 kat arttı. Bu da NEO’nun fiyatının hala düşük olduğunun göstergelerinden biri. Tabii ki burada yazdıklarım yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Yalnızca fiyat ve grafik analizi yoluyla bilgilendirme amacı taşımaktadır.

2- Verge Coin (XVG)

2014 yılında kripto para piyasasına adım atan XVG, 2017 yılı başında Binance’te listelenmesiyle güzel bir fiyat artışı yakaladı. Bu dönemde XVG Hodl furyası başlamış ve sosyal medyada birçok kişi lüks arabalarına XVG HODLER sticker kaplaması yaptırdı.

24 Aralık 2017 tarihinde XVG 0.25$ ile en yüksek değerine ulaştı. Ardından 2018-2020 yılları arasında değeri 1 cent altına düştü. Uzun süre sessizliğini koruyan Verge’nin 2021 boğasında eski değerlenmesini geçmesi bekleniyor.

Açıkçası XVG’yi shit coin olarak görüyorum. Sepetimde tutmak istemesem de DOGE, Win, BTT gibi coinlerin aşırı değerlenmesi XVG’nin patlama yapabileceği gerçeğini de beraberinde getirdiği için küçük miktarda da olsa sepetime ekleme yaptım.

3- Terra Virtua Kolect (TVK Coin)

Binance, haziran ayında NFT Market açılacağını duyurdu. NFT coin listesi bağlantısına tıklayarak tüm NFT coinleri liste halinde görebilirsiniz.

Teknolojik gelişmelerle birlikte sanal ürünlerin değeri arttı. Birçok sanal görsel, video, oyun, ses artık bazı platformlar üzerinden satılabiliyor. Örneğin dünyanın en pahalı markalarından biri olan Gucci geçtiğimiz aylarda 12 Dolar’dan sanal spor ayakkabı satışı yaptı.

TVK coin ile Terra Virtua ağında bulunan dijital koleksiyon ürünleri ile alım-satım işlemleri yapabilir. Bu yüzden mayıs ve haziran ayında en fazla değerlenmesi beklenen kripto paralardan biri de TVK’dır.

TVK’nın 3 Mayıs 2021 tarihi itibariyle değeri 0.60$’dır.

4- Avalanche (AVAX)

11.02.2021 tarihinde 57$’a ulaşan AVAX şu an 33$ civarında seyretmekte. Merkeziyetsiz finansın interneti olmayı amaçlamayan AVAX, Ethereum’un aşırı yüksek işlem ücretlerinden daha düşük maliyetli bir yapı oluşturma çabasında. Türk bilgisayar bilimci Emin Gün Sirer’in CEO’luğunu yaptığı AVAX’ı henüz yolun başında olduğunu söyleyebiliriz. AVAX bir NFT projesi kapsamında da değerlendirildiğinde eğer ekip olarak amaçlarına ulaşırlarsa ciddi anlamda Ethereum’u tahtından edebilir.

5- Trust Wallet Token (TWT)

Trust Wallet, Binance’in en çok reklamını yaptığı cüzdanlardan biridir. Trust Wallet üzerinden birçok kripto parayı stakeleyebilirsiniz. Aynı zamanda Pancakeswap ile de henüz değerlenmediğini düşündüğün kripto paraları alabilirsiniz. Bu özelliğiyle TWT’yi küçük BNB olarak görebiliriz. BNB coinin değerinin günden güne artmasıyla birlikte TWT’yi de yanında götüreceği bir gerçek mi yoksa hayali bir istek mi bunu zaman gösterecek.

6- Swipe (SXP)

SXP coin, kullanıcılara kripto para birimlerini saklaması, yatırma ve çekmesi için bir cüzdan sunmaktadır. Kullanıcılar bu kripto paraları Visa banka kartının desteklediği herhangi bir yerde harcayabilirler. Yani Swipe, sanal paraları kredi kartınız ile dilediğiniz zaman harcayabileceğiniz bir sistem geliştirmek üzerine kurulmuş bir proje.

Yakın zamanda 5$’ı aşan SXP’nin uzun vadede daha fazla değerleneceği belirtiliyor.

7- Stellar (XLM)

2014 yılında kripto para piyasasına giriş yapan XLM 2018 yılı başındaki boğada 0.80$’a ulaşmıştır. Lumen’i bu yönüyle incelediğimizde şu anki 0.56$ değerinin düşük olduğu söylenebilir.

8- EOS

Mayıs 2021 itibariyle 6$ civarında seyreden EOS, 2018 boğasında en fazla artan altcoinler arasında yer almıştı. “EOS gördüğü yeri unutmaz.” diyerek yeniden eski fiyatına geleceği tahmin ediliyor.

9- Tron (TRX)

Tron’un listenin başlarını hak eden bir gelişimi olduğunu düşünüyorum. Zira madencilikten, borsalar arası transfere varıncaya değin birçok kullanıcı tron altyapısının bulunduğu TRC-20 ağını kullanmakta. Örneğin Binance üzerindeki USDT’leri Paribu, BtcTürk, Binance TR gibi hesaplarınıza en hızlı ve en az komisyonla transfer etmek istiyorsanız mutlaka TRC-20 ağını kullanmanız gerekmekte. Örneğin ben Binance üzerindeki yatırımımı çekeceğim zaman TRC-20 ağını kullanarak ya USDT ya da Trx transfer yolunu kullanıyorum. Yaklaşık 1 dakika içinde coin transferi gerçekleşiyor.

10- Harmony (ONE)

Yakın süreçte aşırı değerlenmesine rağmen Metamask’te TWT benzeri bir coin olduğu için ONE’ı yakın takibe aldım. Geçtiğimiz aylarda ağ problemi yaşanmasından ötürü fiyatında ciddi bir düşüş meydana geldi. 0.21$’dan yaklaşık %50 değer kaybı yaşayarak 0.14$’a geriledi.

Ağ problemlerini kalıcı olarak çözüme kavuştururlarsa ONE’ın güzel bir artış yakalayacağı söylenebilir.

11- Galatasaray Fan Token (GAL)

Hepimiz Fan token altyapısını oluşturan #CHZ’nin 2021 yılındaki 45 kat artışına şahit olduk. Bir Göztepe taraftarı olarak 27 Nisan 2021 tarihinde 400.000 adet $GOZ arzı yapıldı ve bir saatten kısa bir sürede 400.000 alım gerçekleştirilerek TKO sona erdi.

Türk kullanıcılarının büyük çoğunluğu Binance borsasını kullanıyor. Binance’e en fazla ziyaretçi gelen ülkelerin başında da Türkiye gelmekte. Bu sebeple Binance’in kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao’nun Türk kullanıcılara amiyane tabirle “bir güzellik yapması” bekleniyor.

PSG, JUV, BAR, ASR, ACM gibi fan tokenlardan sonra Galatasaray Fan Token’ın da Binance’te listelenmesi sürpriz olmaz. Şu an GAL Token’ı Paribu veya Socios üzerinden alabilirsiniz. Mayıs 2021 itibariyle 64 TL civarında işlem gören GAL Token mart ayında 125 TL’yi görmüştü.

12- Siacoin (SC)

6 Ocak 2018 tarihinde 0.11$ ile rekor kıran SC, Mayıs 2021 itibariyle 0.04$ civarında seyretmekte. Grafiğine baktığımız zaman 2. sırada incelediğimiz Verge (XVG) ile çok yakın bir grafiğinin olduğunu görebiliriz. Holo, Doge, Win, BTT gibi bir siacoin de artış yaşaması muhtemel coinler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Bunun haricinde ONT, XRP, MATIC’i de detaylı olarak incelemenizi öneriyorum. Yazdıklarım yatırım tavsiyesinden ziyade bir analiz içermektedir. Kripto paralar aşırı riskli varlıklardır. Lütfen yatırımlarınızı bu bilinçle yapınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu