2022’de Madencilik Yapılabilecek En İyi Kripto Para Birimleri

Madencilik, kripto para biriminin bel kemiğidir. Madenciler, ağdaki tüm işlemleri ve durum değişikliklerini işleyerek ve doğrulayarak ağı çalıştırır ve sorunları için işlem ücretlerinde bir kesinti alırlar. En son madencilik teknolojisiyle dolu devasa depolar, en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i çıkararak yılda milyarlarca dolar gelir elde ediyor. Kripto madenciliği, daha iyi teknolojiler geliştirildikçe genellikle daha zor hale gelir, ancak Bitcoin madenciliği zorluğu son birkaç ayda düşüşe geçti.

Son zamanlarda, Bitcoin madenciliği, Çin’de genel olarak kripto para birimi madenciliği ve hizmetlerine yönelik etkili bir yasak nedeniyle büyük bir değişim yaşadı. Çin’deki madencilik depoları ucuz elektrikten (genellikle fosil yakıtların yakılmasından) kaçtı ve büyük bir kâr sağladı, ancak ülke dışına çıkmaya zorlanıyorlar. Bu değişim, daha az rekabete sahip oldukları için küçük madenciler için en azından kısa vadede önemli ölçüde daha karlı hale getirdi. Bir madencilik teçhizatını çalıştırmak ve kripto kazanmaya başlamak için mükemmel bir zaman olabilir.

Proof-of-Work ve Proof-of-Stake Kripto Para Birimleri

Konsensüs mekanizmaları, kripto para birimlerinin ağa yapılan eklemeleri doğrulamak ve durumu üzerinde anlaşmak için kullandığı yöntemlerdir. Proof-of-Work (PoW) ve Proof-of-Stake (PoS) açık ara en yaygın kullanılan fikir birliği mekanizmalarıdır. PoW blok zincirlerinde madenciler, işlem bloklarını doğrulamak için rastgele ve karmaşık matematiksel işlevleri tamamlar. Ağdaki diğer tüm madencilerin hesaplama gücüyle rekabet edebilmek için karmaşık ve pahalı donanımlar gerekir.

PoS mekanizmaları ise minimum donanım gerektiren doğrulayıcı düğümleri kontrol ederek işlemleri ve ağın tek durumlarını doğrular. PoS blok zincirlerindeki madenciler, belirli bir miktarda kriptoyu paylaştırır ve işlem ücretlerini azaltmak için doğrulayıcı sunucuları çalıştırır. PoS, genellikle PoW’dan daha merkezi olmayan olarak kabul edilir, çünkü bir ağ katılımcısının madencilik gücü, yatırdıkları kripto miktarı ile sınırlıdır. Örneğin, bir PoS blok zincirindeki bir madenci, toplam stake edilen kriptonun %1’ini koyarsa, yeni blokların yalnızca %1’ini çıkarabilir. Bunun yerine PoW madencilerinin daha fazla blok madenciliği yapmak için hesaplama gücü oluşturması gerekiyor.

Şu anda en büyük 2 kripto para birimi olan Ethereum ve Bitcoin, PoW mekanizmasını kullanıyor. Bitcoin’in PoW mekanizmasından uzaklaşması pek olası değil, ancak Ethereum önümüzdeki yıl için PoS’a geçişi bir hedef haline getirdi. Ethereum, Ethereum 2.0 adı verilen büyük bir yükseltme turu için planlandı. Güncellemeler, işlemleri hızlandırmak, işlem ücretlerini düşürmek, enerji tüketimini önemli ölçüde azaltmak ve ağ güvenliğini artırmak için blok zincirinin mimarisini değiştirecek. PoS’a geçiş, bu avantajlara izin veren en büyük değişikliklerden biri olacaktır.

ASIC Madenciliği ve GPU Madenciliği

Madenciler, PoW kripto para birimleri, uygulamaya özel entegre devre (ASIC) ve grafik işleme birimi (GPU) donanımları madenciliği yapmak için 2 ana donanım türünü kullanır. GPU’lar, video düzenleme ve oyun oynama için tasarlanmıştır, ancak PoW kriptolarını da iyi bir şekilde benimser. Oyun bilgisayarlarına sahip birçok kripto meraklısı, oyun oynamadıklarında en sevdikleri PoW kripto para birimini madencilik yaparak cihazlarını kullanmaya başlar.

ASIC madencileri, 1 belirli kripto para birimini (belki 2) madenciliği için tasarlanmış cihazlardır. Yüzeyde, bu kurulum ideal görünüyor. Bunlar yalnızca kripto madenciliği için üretilmiş cihazlardır, bu yüzden kullanılacak en iyi teknoloji olmalılar, değil mi? Cevap, hayal edebileceğinizden daha karmaşık ve bu madencilik türleri arasındaki belirgin farka dayanıyor.

GPU madenciliği, düşük fiyatlı elektriğe erişimi olmayan küçük madenciler için kripto para birimi madenciliği yapmak için neredeyse kesinlikle daha iyi bir seçenektir. GPU madenciliğinin ASIC donanımlarını geride bıraktığı ana faktörlerden bazıları modüler bileşenleri, esnekliği ve artık değeridir. GPU’lar, yalnızca tasarlandıkları kriptoyu benimseyebilen ASIC madencilerinin aksine, hemen hemen tüm PoW kriptolarını çıkarabilirler.

GPU’lar, madencilikten daha fazlasını yapabildikleri için zaman içinde ASIC’lerden daha fazla değere sahiptir. Eski ASIC madencileri, madencilik çiftlikleri, kriptografik işlevleri daha hızlı çözmek için donanımlarını sürekli olarak yükselttikleri için hızla değer kaybederler ve eski modelleri toz içinde bırakırlar. GPU madenciliği bilgisayarları, ASIC madencilerinin aksine, yalnızca daha fazla (veya daha iyi) grafik kartı eklenerek kolayca yükseltilebilir. ASIC madencileri ayrıca tekneler dolusu elektrik kullanır, bu nedenle elektrik maliyetlerinin yüksek olduğu bölgelerde daha az karlıdırlar. Ancak, düşük elektrik maliyetleri ve yeni ASIC modellerine hızlı erişimi olan depo sahipleri için ASIC madencileri, büyütülmüş GPU donanımlarından çok daha karlı.

Madencilik Kripto Para Birimi Ne Kadar Kazanabilirim?

Potansiyel kârınız birkaç ana faktöre bağlıdır: elektrik maliyeti ve tüketimi, hash oranı (madencilik teçhizatının ne kadar hızlı çözüm bulabileceği) ve ilk donanım maliyetleri. Halihazırda bir veya daha fazla nispeten modern GPU’ya sahip çalışan bir bilgisayarınız varsa, özellikle Bitcoin ve Ethereum madencilik zorluğu düşükken, muhtemelen karlı olacaktır. Elektrik tüketimi ve maliyetleri her bölgeye göre önemli ölçüde farklılık gösterir ve madenciliği kârsız hale getirebilir. Örneğin, ortalama elektrik fiyatının kilovat saat başına 0,31 ABD doları, ulusal ortalamanın ise yaklaşık 0,13 ABD doları olduğu Hawaii’de madencilik para kaybedecektir. Ucuz elektrik ve birkaç bin dolarlık donanımla, birden fazla GPU’lu modern bir madencilik teçhizatından ayda 600 dolardan fazla kazanmaya başlayabilirsiniz.

En İyi Kripto Para Madenciliği Fırsatları

Coinbase’de Ethereum Staking

Coinbase, kullanıcılarının ETH’lerinde %5’e kadar APR kazanmaları için bir Ethereum 2.0 (Eth2) stake havuzu sağlar. Coinbase, Ether’inizi Eth2 test ağına taşır ve işlemleri doğrulamak ve ücretler kazanmak için bir doğrulayıcı düğümde paylaştırır. Eth2 doğrulayıcı düğümlerinde faiz kazanan yaklaşık 6.000.000 ETH var. Eth2’de stake etmenin ana dezavantajı, Ether’iniz test ağına girdikten sonra, 2 ağ birleştirilene kadar (2021 sonu veya 2022 başı için planlanmıştır) Ethereum ana ağına geri gönderemeyecek olmanızdır. Ayrıca, Coinbase’in Eth2 staking’i şu anda yalnızca ABD müşterileri tarafından kullanılabilir (New York’ta değil).

Ethereum GPU Madenciliği

Ethereum GPU madenciliği, kripto para birimi madenciliği yapmanın en karlı ve basit yollarından biridir. Temel PC parçalarına sahip bir bilgisayara ihtiyacınız var: CPU, güç kaynağı, anakart, RAM, sabit sürücü ve en önemlisi bir veya daha fazla GPU. Donanımınızın yüksek elektrik maliyetlerinden para kaybetmeyeceğini görmek için bir madencilik karlılığı hesaplayıcısını kontrol edin. Amazon ve diğer elektronik perakendecileri, hâlihazırda inşa edilmiş madencilik bilgisayarları sunar, ancak bunlar biraz daha pahalıdır. Eth2 yayınlandıktan sonra (Bitcoin madenciliği gibi) yeni teçhizatınız için hala bir kullanımınız olduğundan emin olun; yoksa satmak zorunda kalırsın. Artık donanıma sahip olduğunuza göre, Ethermine veya Kryptex gibi bir madencilik havuzuna katılın. Katılmak oldukça basit ve her birinin web sitelerinde ayrıntılı açıklamaları var.

Kryptex Madencilik Havuzu

Kryptex, bilgisayarınızla madenciliğe başlamanın en kolay ve en hızlı yolu olabilir. Sadece web sitesine gidin, bir hesap açın, Kryptex programını kurun ve madenciliğe başlayın. Program, donanımınız için en iyi madencilik algoritmasını seçmek için bilgisayarınızda bir kıyaslama testi çalıştırır. Hatta en karlı olanı çalıştırdığınızdan emin olmak için birden fazla algoritmayı her zaman izler. Kryptex’ten yapılan ödemeler her zaman Bitcoin’dedir, bu nedenle mayınlı altcoin’leri takas etme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Modern bir oyun bilgisayarıyla ayda yaklaşık 95 $, hatta birden fazla yüksek performanslı GPU’lu bir madencilik teçhizatı için ayda 615 $’a kadar kâr elde etmekle övünüyor. Diğer tüm madencilik fırsatları gibi, madencilik girişiminizin de Kryptex madencilik karlılık hesaplayıcısı ile karlı olmasını sağlamanız gerekir.

Bitcoin ASIC Madenciliği

ASIC madenciliği, gerekli başlangıç ​​sermayeniz varsa, kendi GPU madencinizi kurmaktan bile daha kolaydır. ASIC teçhizatı kurmanın en önemli adımı cihazı seçmektir. ASIC madencileri pahalıdır ve yeni teknoloji geliştirildikçe bir yıl veya daha kısa sürede eski hale gelebilir. Bir madencilik karlılık hesaplayıcısı ile satın almanın finansal açıdan mantıklı olduğundan emin olun. Özellikle ASIC madencilerini kullanarak yüksek elektrik maliyeti olan madenciliğin size para kaybettirebileceğini unutmayın. Kârlı olduğuna karar verirseniz ve bir ASIC cihazı satın alırsanız, onu çalıştırmak için üreticiden bir kılavuz ile yapılandırmanız veya ASIC destekli madencilik havuzlarından yardım almanız gerekir.

2022’de Madencilik Kriptosu Buna Değer mi?

Tarihsel olarak, daha fazla madenci ağa katıldıkça Bitcoin ve Ethereum madenciliği giderek daha az karlı hale geldi (BTC ve ETH’de, mutlaka USD değil). Çin’in son zamanlarda Bitcoin madencilerini ülkesinden çıkarmaya yönelik baskısından sonra, bir sonraki BTC bloğunu çıkarmak için gereken hesaplama miktarını tanımlayan metrik olan Bitcoin zorluğu düştü. BTC.com’a göre, 15 Mayıs 2021’deki zirvesinden bu yana %40’tan fazla düştü. Ethereum zorluğu da zirvesinden bu yana önemli ölçüde düştü, ancak Mayıs ayındaki en yüksek seviyesinden sadece %20 daha düşük.

Madencilik zorluğu şu anda çok daha düşük olsa da, muhtemelen durum böyle olmaya devam etmeyecek. Bu eğilim, özellikle zaten donanıma sahipseniz, sizin için karlı olmayacağı anlamına gelmez. Madencilik havuzuna katılmak kolaydır ve zaman ayırmaya değer olabilir. Sadece kripto para birimine yatırım yapmak yeterli değilse, bilgisayarınızı daha fazla kazanmak için çalıştırmak sizin için mükemmel olabilir.

Kripto Madenciliği Alternatifleri

Madencilik, pasif olarak kripto para kazanmanın tek yolu değildir. BlockFi ve Celsius, büyük bankalardaki tasarruf hesaplarından çok daha yüksek oranlar sunan faiz getiren kripto hesapları sağlar. BlockFi faiz getiren bir hesapla, Bitcoin ve Ethereum mevduatlarında %4’e kadar APY ve USDC ve DAI gibi sabit paralarla daha da fazlasını kazanabilirsiniz. Kripto paranızla neler yapabileceğinizi öğrenmek için platformun faiz oranlarına göz atın.

Celsius, daha da uzun bir desteklenen kripto para listesi ile benzer kripto para birimi faiz getiren hesaplar sunar. ABD dışındaki kullanıcılar için daha da yüksek faiz oranları var Madenci kurma derdiyle uğraşmak istemiyorsanız veya enerji maliyetleriniz çok yüksekse BlockFi veya Celsius alternatif pasif gelir kaynakları olabilir.

Kripto Para Birimi Satın Almak İçin En İyi Borsalar

O kadar çok optimal ticaret platformu kripto para ticareti sunuyor ki en iyisini seçmek zor. İnanılmaz güvenlik ve çok sayıda özellik ve desteklenen jeton ile kriptoya özgü bir borsa arayan ABD’li yatırımcılar, Coinbase ve Gemini’yi kontrol etmelidir. Kripto para birimlerinin yanı sıra hisse senedi ve ETF ticareti de sunan bir platform arıyorsanız, Webull ve Robinhood harika seçenekler.

Kripto Para Yatırımı ve Madencilik

Bir oyun bilgisayarınız (veya sağlam GPU’lu herhangi bir bilgisayarınız) varsa ve elektriğin çok pahalı olmadığı bir bölgede yaşıyorsanız, onunla kripto madenciliği yapmaya başlamak isteyebilirsiniz. Teknolojinizi işe koymanın birkaç dezavantajını göz önünde bulundurmanız gerekse de, donanıma sahip değilseniz, madenciliğe yatırım yapmak daha karmaşık hale gelir. Kripto para birimi madenciliği, zaman geçtikçe muhtemelen daha az ve daha az kâr getirecekken, herhangi bir belirli kriptoya yatırım yapmak olmayabilir. Her iki seçenek de değişkendir ve her iki şekilde de kaybedebilir veya para kazanabilirsiniz. Hemen yatırım yapıldığında veya bir madencilik teçhizatıyla yavaş yavaş oluşturulduğunda, başlangıç ​​maliyetinin uzun vadede daha değerli olacağını düşünmek size kalmış.

kripto para medenciliğinin maliyeti başlıklı içerimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu