Kripto Para Madenciliğinin Maliyeti Ne Kadardır?

2022’de bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarındaki meteorik artış,  yatırımcıları çok yüksek fiyatlarda madeni para biriktirmek için akın ediyor. Kripto para madencileri ise paralarını ücretsiz almayı tercih ediyor.

Ancak bilgili herhangi bir yatırımcı, konu yatırım olduğunda bedava diye bir şey olmadığını bilir ve kripto para madenciliği pahalı bir uğraştır. Buy Bitcoin Worldwide’a göre, özel bitcoin madenciliği donanımı olmayan bir bilgisayarda bitcoin madenciliği yapmaya çalışmak size ayda sadece 1 cent değerinde bitcoin kazandıracak. Antminer S7 veya Antminer S9 gibi bu özel ekipman birkaç yüz dolardan on binlerce dolara mal olabilir.

Bir madenci madencilik donanımı için büyük paralar ödediğinde, başarılı madencilik karı, cihazları çalıştırmak için gereken elektrik maliyeti ile en azından kısmen dengelenecektir. CryptoCompare web sitesine göre, 4.730 GH/s hızında ve KW/h başına 12 sentlik bir güç maliyetiyle bitcoin madenciliği yapmak, her ay 111.72 dolar veya her yıl 1.359.20 dolar elektrik tüketecektir.

Crescent Electric, bitcoin başına ortalama madencilik maliyeti, 161 olan bitcoin’in açık ara en pahalı kripto para birimi olduğunu tahmin ediyor.

Bitcoin madenciliği gün geçtikçe daha zor ve daha pahalı hale geliyor. Bitcoin madenciliğindeki zorluk, her 10 dakikada bir blok hızı sağlamak için madencilerin hash oranını otomatik olarak ayarlar. Sınırlı sayıda bitcoin için rekabet eden çok sayıda endüstriyel sınıf madenciyle, profesyonel olmayan bireysel bir madencinin her şeyi başarması çok zor olabilir.”

Kripto Para Birimi Değeri Nasıl Hesaplanır?

Çoğu kripto para eleştirmeni için üstesinden gelinmesi gereken en büyük engel, fiziksel varlığı olmayan bir şeyin nasıl değere sahip olabileceği veya para olarak kabul edilebileceğidir. Yanlışlıkla, paranın değerli olması için bir tür içsel değere ihtiyaç duyduğuna inanmaya yönlendirildik, ancak durum böyle değil. Bunu değerli metaller de dâhil olmak üzere her türlü para biriminde görüyoruz.

Altın ve elmaslara, yalnızca Batı toplumunda erişim sınırlı olduğu için değerli metaller denir. Altın ve pırlantalar, değerlerinin çoğunu ancak gerçek bir değer deposuna – yüksek fiyatları ve güvenliği olan bir kuyumcuya – yerleştirildiğinde kazanırlar.

Altın saatlerin ve pırlanta yüzüklerin ucuz olmadığını herkes bilir. Bu nesnelerin başka bir değer deposu var – sosyal statü. Bu değerin zaman içinde sabit ve kararlı olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak, gerekirse altın ve elmaslar nakit olarak değiştirilebilir.

Her kripto para biriminin değeri aynı zamanda bir değer deposuna dayanır:

  • Bitcoin’in değeri, işlemleri doğrulayan düğümlerden biri olmaktır.
  • Ether’in değeri, akıllı bir sözleşmenin mülkün yürütüldüğünden emin olmaktır.
  • Diğer kriptolar, yaratılma nedenlerine bağlı olarak başka değer depolarına sahiptir.

Bir kripto para biriminin bir değer deposu olduğunu belirledikten sonraki adım, onun ne kadar değerli olduğunu bulmaktır. Bu, aşağıdaki özelliklere dayanmaktadır:

  1. Kıtlık: Genel olarak, nadir şeyler daha değerli kabul edilir. Bitcoin, dolaşımda sadece 21 milyon jeton olacağı bilgisi nedeniyle kısmen değerini koruyor.
  2. Hareketlilik: Paranın bir taraftan diğerine aktarılması kolay olmalıdır. Fiziksel olmayan bir para birimi kesinlikle bu konuda kâğıt parayı yener.
  3. Dayanıklılık: Bozulan para verimli kullanılamaz. Bir blok zincirindeki dijital para birimi, bağlı düğümler sistemi olduğu sürece mükemmel dayanıklılığı korur. Merkezi olmayan bir para birimi durumunda, para biriminin aşınması için her bir düğümün ortadan kaldırılması gerekir.
  4. Fayda: Para birimi güvenilir ticaret için faydalı olmalıdır. Kripto para birimleri bir sürecin veya işlevin verimli bir temsili olduğundan, bu işleve değer veren herkes için doğal bir faydası vardır.
  5. Bölünebilirlik: Crypto, yeni bölünebilirlik düzeylerini ve bununla birlikte yeni esnekliği başlattı. 100 milyon satoshi’ye bölünmemiş olsaydı, Bitcoin’in çok daha düşük bir hacme sahip olacağını söylemek güvenli. Crypto ayrıca geleneksel ticaret platformlarına bölünebilirlik sağladı. Robinhood ve Webull gibi yeni başlayan platformların çoğu, hisse senetlerinde de kısmi paylar sunar.
  6. Sahte olmama yeteneği: Para birimi, arzının manipüle edilememesi için taklit edilmesi zor olmalıdır. En son blok zincir teknolojisine dayanan kriptonun taklit edilmesi kelimenin tam anlamıyla imkânsızdır, bu da ona kâğıt para biriminde bir avantaj sağlar.

coin stake etmek nedir? başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu