Binance NFT Pazar Yerinin Geleceği: Parametreler Ne Söylüyor?

Dijital dünyanın gelişimi sizce nereye kadar ilerleyebilir? Örneğin yalnızca dijital dünyada varlığı olan, yani bir nevi birer ‘’dosya’’ olan sanat eserleri oluşturulabilir ve alınıp satılabilir mi? İşte NFT pazarı da dijital sanat eserlerinin, dijital koleksiyon parçalarının sahipleri tarafından sergilendiği, satıldığı bir alandır. Bu pazarda bulunan eserler tamamen özgün ve benzersizdir.

NFT pazarı temelde üç önemli fonksiyonu barındırıyor:

  1. Pazar yeri olarak NFT: Pazar yeri olarak NFT, dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan ve dijital içerik üreten bireylerin bu benzersiz üretimlerini kripto para karşılığında satmalarını sağlıyor. Binlerce içerik üreticisi, satışta olan binlerce farklı ürün ve elbette gerçek kripto para tutkunlarının harcamaya hazır oldukları finansal güçleri. Bu pazar yerinde sanat eserlerini ve özgün içerikleri satın almak için NFT’lere teklif vermeniz gerekiyor. Yeterince akıllıca bir teklif ise sanat eserinin uygun bir miktara size kalmasını sağlıyor.
  2. Etkinlikler ağı: Dünyaca ünlü sanatçıların, tanınmış isimlerin ve daha fazlasının bu ağda bulunması sizin için ne anlama geliyor? Bu ağ, benzersiz NFT’lerin piyasaya sürüldüğü ve onların satın alınabilir şekilde size sunulduğu bir alan yaratıyor. Bir sporcunun kendi ismi ile yayınladığı bir NFT ya da birinin standart bir tweeti, bu tür etkinlik ağlarında değerli bir seçki haline gelebiliyor.
  3. Gizemli kutular: Gizemli kutular içlerinde NFT barındıran alanlardır. Normal, nadir, çok nadir ya da çok çok nadir olmak üzere dört farklı kategoriye sahip olan bu NFT’leri kazanmak istiyorsanız belli bir ücret karşılığında bu kutuları satın almanız ve açmanız gerekmektedir.

NFT Pazar Yerinde Hangi Kripto Para Birimleri Kullanılabilir?

Benzersiz NFT’ler satın almak ve dijital dünyanın gerçekliğinde özgün varlıklar elde etmek için, bu Pazar yerinde BNB, BUSD ve ETH kullanabiliyorsunuz. Yakın zamanda Binance kullanılabilen kripto para birimlerine yenilerini de ekleyecek gibi görünüyor. Ayrıca, açıklamalara göre şu an çekimi ya da yatırılması mümkün olmayan NFT’ler yakın gelecekte daha özgür şekilde kullanılabilecek.

NFT Coin’ler Ne İşe Yarar?

Non-fungible token olarak bilinen NFT Token’ler, blok zinciri üzerindeki veri birimleri olarak belirli özgün dosyaları temsil ediyorlar. Bu özgün dosyalar bir tweet, bir ses dosyası, bir video oyunundaki herhangi bir öğe ya da basitçe bir Word dosyası bile olabilir. Bu NFT coinler sayesinde temsil edilen öğenin kime ait olduğu belirlenir ve blok zincirlerinde kolayca izlenebilen yapılar başkaları tarafından kopyalanarak kullanılamaz.

Bir dosyanın NFT olarak ‘’alım satım sürecine girebilmesi’’ için öncelikle onun NFT açık arttırma pazarına yüklenmesi gerekir. Açık arttırmaya yükleme, söz konusu dijital varlığı telif hakkı elde edilebilir benzersiz bir coin’e dönüştürür.

Bonus: Non-fungible token, bölünemeyen ya da aynısından / benzerinden bir tane daha üretilemeyen token anlamına gelir. Şimdi her şey çok daha mantıklı, öyle değil mi?

NFR Coinlerinin Fiyatları ve Gelecekleri

NFT coin’lerin fiyatları, Bitcoin ya da diğer kripto paralar gibi genel bir piyasa durumu tarafından belirlenmiyor. Bunun yerine içeriği açık arttırmaya yükleyen kişi bu eserin fiyatını belirliyor. Bu da coin’lerin herbirinin epey farklı fiyatlara sahip olması anlamına geliyor. Bu alanda satışlar arttıkça ve daha fazla birey varlıklarını dijital olarak özgün hale getirmek için NFT pazaryerlerini tercih ettikçe elbette piyasa hacminde bir artış olacaktır.

Binance İş Birliğinin NFT Coin’lere Etkisi Ne Olur?

Dünyadaki en popüler ve saygın iki NFT borsasının BakerySwap ve Treasureland olduğunu söylemek mümkün. BakerySwap da özellikle hızlı ve kolayca NFT oluşturmak mümkün. Bu yüzden acemiler de sıklıkla burayı kullanıyor. Binance’nin Binance Smart Chain aracılığı ile NFT topluluklarını barındırması, oyunların, koleksiyonların ve çok daha fazlasının daha erişilebilir ve popüler olmasına sebep oldu. 2017 ‘den bu yana kullanımda olan NFT teknolojisi Binance’nin de desteği ve kendini sürece dahil etmesi ile daha geniş kitleler tarafından duyuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu