Bitcoin Dominance Hakkında Bilinmeyenler

Kripto para piyasası içinde yer alan Bitcoin’in toplam varlığının oranını belirtir. Grafik hizmeti verenlerde BTC.D şeklinde kısa kodla gösterilir. BTC Dominance değeri oldukça önemlidir. Bu değer piyasaların yönünü net olarak gösterir. Bu oran düşünce altcoinler artar bu oran yükselince altcoinler azalır. Dominance piyasaya hükmetmek, hareketlerini anlamak olarak ifade edilebilir.

Dominance oranının yükselmesi altcoin piyasasından para çıkışı ve düşüşü tetikleyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Bitcoin dominance nedir düşmesi ne anlama gelir sorusuna bitcoinden para çıkması, altcoinlere para girişi anlamına gelir diyebiliriz.

Golden Cross Neyi İfade Eder?

Golden cross bir kripto paranın hacmin tamamını kendine çekmesi, diğer tüm coinlerin değerlerinin düşmesini ifade eder. Kripto para piyasasında Golden Cross sadece bitcoin için konuşulur. Güncel durumda piyasaya hakimiyet oranı BTC Dominance sürekli olarak değişen bir değerdir. Golden Cross ihtimalini konuşmak amacıyla BTC Dominance değerlerinin yükselmesi, hedeflerin bu doğrultuda belirlenmesi gerekir.

BTC Dominance Neden Yükselir?

Bitcoin kripto parasının piyasa hakimiyeti yani Bitcoin Dominance fiyatlarda meydana gelen yükselmelerin daha çok kullanıcı çekerek işlem hacimlerini artırması, diğer kripto paralardan çok daha fazla talep görmesi anlamına gelir. Dominance nedir sorusuna ürtünlük anlamına geldiğini, piyasa hakimiyetlerinin artmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para borsası büyük oranda Bitcoin tarafından yönlendirilmektedir. Bitcoin baskınlığının artışına sebep olan talep artışları kullanıcıların düşük hacimde, daha riskli kripto para birimlerinden ayrılıp Bitcoin’e geçmelerinin işaretidir. Piyasalarda olan kripto paraların sayısının 8 bin üstünde olmasına rağmen Bitcoinle rekabet edebilecek para birimi yoktur.

Bitcoin Dominance Değeri Değişiminin Piyasaya Etkileri

Bitcoin piyasa hakimiyetinde sert düşüşler diğer kripto para birimleri ön plana çıkınca olur. Alternatif kripto paralar olan altcoinlerin işlem hacimlerinin artması durumunda Bitcoin daha az alınıp satılabilir. Bu dönemlere “altseason” denilir. Piyasa hakimiyetleri verileri kullanıcıların alım-satım işlemlerinde stratejilerini belirlemeleri için yeterli değildir. Piyasaların seyriyle ilgili fikirler verilebilir. Bitcoin yorumlarına baktığımızda piyasa hakimiyetleri yani dominance’ın düştüğü zaman diğer kripto paralardaki artışların fiyatlara olumlu şekilde yansıdığını söyleyebiliriz.

coin ve token farkları başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu