Bitcoinde Volatilite Nedir? Ne Anlama Gelir?

Volatilite Nedir?

Volatilite; “oynaklık” anlamına gelen bir sözcüktür. Kripto para piyasalarında adını sık duyar olduğumuz volatilite piyasaların gün içinde ki fiyat dengesizliklerini anlatır. Finans piyasalarında belli bir ürünün belli zamanlar içinde fiyatında yaşanan ani oynamalarına volatilite denir.

Volatilite söz konusu olduğu zaman her iki yönde çok hızlı hareket söz konusudur bu durum da yatırımcıları endişelendirmektedir. Aynı durum kripto para piyasalarında gözlenmektedir. Yüksek volatilite nedir sorusuna kripto para piyasalarında özellikle bazı coinlerde volatilite çok daha fazladır cevabını verebiliriz.

Volatilite Sonucu Neler Olur? 

Fiyat değişiklikleri durumunda işlem hacimleri artar. Bitcoin ve diğer kripto paralarda bu duruma rastlanır. Volatilite kaç olmalı sorusuna optimum değerlerde olmalıdır, ani değişikliklere sebep olmamalıdır cevabını verebiliriz. Hızlı fiyat değişiminde yatırımcılar paniğe kapılmakta, pozisyon koruma isteği doğmaktadır. Fiyatlar bu şekilde büyük oranda düşecektir. Hisse senedinde bu durum yaşandığı zaman şirketler piyasa yapıcı gibi hareket edebilir.

Bitcoinde böyle bir durum söz konusu değildir. Sebebiyse merkeze bağlı olmamasıdır. Piyasa durumunu dengeleyecek bir yönetim organı bulunmaz. Bu durumlarda FOMO adı verilen etkiye kapılmamak gerekir. Aksi durumda yüksek fiyatlardan alınan kripto paralar düşük rakamlara satılacak ve zarar edilecektir.

Fomo Etkisi: Fırsatları kaçırma korkusuyla yapılan, temkinli davranılmayan, ani hareketlerdir.

Altcoinler ve Volatilite İlişkisi

Kripto para dünyasında ani fiyat değişimlerinden etkilenmek istemeyenlerin en büyük eleştirisi ani fiyat dengesizlikleridir. Volatilite ne demek sorusuna sanal paraların volatilitesinin yüksek olması durumunda, geçtiğimiz Ekim ayında Bitcoin’in gün içinde yaklaşık %40 oranlarında değer kazanması, yüksek miktarlarda kazançlara sebep olması örnek gösterilebilir. Yatırımcılar kazançları yüksek olduğu zaman istediği kadar coin miktarını hesaptan çekebilir. Stabil coinlerin sayısı az olup yatırım aracı gibi kullanılmayıp Türk Lirası gibi para yerine kullanılabilir. Bu coinlerde fiyat dengesizlikleri görülmemektedir.

Bitcoin Piyasasında Volatilitenin Nedenleri

Volatilite bitcoin fiyatlarında ani değişimler olarak karşımıza çıkar. Gün içinde ani yükseliş, düşüşlerin temel nedeni volatilitedir. Volatilite analizlerini uzun zamanda yapmak ani kayıpların önüne geçecektir. Fiyat dengesizliklerini etkileyen faktörler şöyle sıralanabilir:

  • Bitcoin hakkındaki haberler,
  • İtibari para birimi olma durumu,
  • Çatallanmalar (fork),
  • Piyasa büyüklüğü,
  • Likidite durumu,
  • Balinalar (Büyük oranda Bitcoin sahibi olan kişilere denilir)

Gelecekte Bitcoin Volatilitesi

Yeni bir teknoloji olan Bitcoin henüz erken aşamalarında olduğu için kimse kullanımı hakkında net bir şey söylememektedir. Değerini belirleyen, volatilitesinde dalgalara yol açan belirsizlikler açıklamaları etkileyecektir. Volatil ne demek sorusuna standart sapma, ani fiyat oynaklıklarının az olması durumu diyebiliriz. Volatilite durumu pek çok etkene bağlı olarak zamanla değişebilir. Bitcoin’in rolü toplumda net bir şekilde belirlendiği zaman ciddi hareketler kırılır. Kurumsal yatırımlar, regülasyonlar geliştikçe insanlar Bitcoin’in alternatif yatırım aracı olduğunu anlayacak, tanımaları sonucunda volatilite azalacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu