Blockchain Nedir?

Blockchain teknolojisine dair bilmeniz gerekenler

Son günlerde adını sık sık duyduğumuz Bitcoin teknolojisinin arkasında Blockchain yer almaktadır. Bloklardan oluşan Blockchain sistemi aslında bir blok zincirini ifade ediyor. Şifrelenmiş yapıda olan, aslında dağıtık yapıda olan bir veri tabanı sistemini ifade eder. Gönderici adı gibi bilgilerin yanı sıra, gönderilen miktar gibi detaylı bilgiler de bir blok olarak kabul edilir ve saklanır. Bitcoin sisteminin arka planında olan, güvenliğini sağlayan blok sistemi transfer işlemleri sırasında şifrelenir. Şifrelenen bloklar asla kırılamaz, değiştirilemez hale gelir.

Bloklar tüm ağda yer alan herkese dağıtılır, herkeste aynı şifreye sahip bilgiler bulunur hale gelir. Blockchain sistemi merkeziyetsizleşmiş olup sistem bu teknolojiye dayanır. Blok üzerinde olan bilgiler sadece alıcılar ve satıcılar tarafından işlenecek hale getirilir. Blockchain güvenilir mi sorusuna şifrelerin kırılmasının imkansız olduğundan bahsedebiliriz. Blockchain teknolojisi şeffaf şekilde tasarlanmıştır. Şu ana kadar birikmiş olan bloklar incelenebilip, gözden geçirilebilir haldedir. Her türlü veriyi takip etmeye yarar.

Blok Zinciri Teknolojisi Nasıl Üretilir?

Blok zinciri teknolojisi günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan bir alandır. Blockchain teknolojisi nedir? sorusuna Blockchain teknolojisini anlamak içinse öncelikle şifreleme bilimini anlamak gerekiyor cevabını verebiliriz. Şifreleme bilimini anlamak için valizlerde kullanılan şifreleri, çanta şifrelerini hatırlamamız yeterlidir. Her kelime bir numarayla ilişkilendirilebilir. Modern şifre çözümü yöntemiyle şifreler verileri, dosyaları açmaya yarayan kodlar üretir.

Blockchain Teknolojisinin Çalışma Sistemi

Blockchain ne işi yarar sorusunun pek çok cevabı bulunuyor. Öncelikle blok zincirler bilgileri değişmeyen şekilde depolamaya yarar. Bilgilerin hacklenmesi mümkün değildir. Her blok zincirin temel işlevi ise dijital bilgileri blok denilen, değiştirilemeyen koleksiyonlar halinde gruplamaktır. Her blok 2 bloğun içeriğine başvuran kodla bir sonrasında ki bloğa bağlanmayı yarar. Bu sebeple blok zincir sistemine “zincir” adı verilir. Bilgisayar aracılığıyla blok zincire katılan herkes zincir sisteminde “düğüm” olarak kabul ediliyor. Zincirde milyonlarca adet düğüm olabilir. Blok zincir sisteminin mükemmel şekilde çalışmasının sağlanmasının mantığı ise kayıt defterinde yer alan tüm blokların değiştirilmesi gerektiğidir.  Tasarımın özelliği ise blok zincirlerin her bilgisayar katılımı yani düğümlerle çoğalması, sürekli şekilde güncellenmesidir.

Blockchain Teknolojisinin Avantajları

Blockchain sistemi Çevrimiçi bir defter olarak kabul edilebilir.  Türkiye’de Blockchain kullanan şirketlerin sayısı da zamanla artmaktadır. Blockchain yazılımları para hareketlerini, mal akışlarını, şiirlerin kime ait olduğunu, sanat eserleri hakkında bilgileri gibi pek çok bilgiyi takip etmeye de yarar.

  • Nakliye,
  • Sağlık,
  • Sanat,
  • Spor,
  • Tasdik işlemleri,
  • Oy kullanma gibi konularda pek çok alanda blok zincir teknolojisi artık hayatımızda olacağa benziyor. Sistemin en büyük avantajı ise dağıtılmış ağda binlerce bilgi bulunup verilerin saldırılar ve teknik arızalara karşı son derece dayanıklı olmasıdır. Blockchain sistemi tüm kayıtların bir kopyasını saklar. Bu sayede yapılan her değişiklik takip edilerek kayıt defterine kalıcı olarak kaydedilmektedir. Blockchain sistemi tek organizasyona güvenmenin getirdiği riski ortadan kaldırır. Üçüncü partiler, aracılar ortadan kaldırılarak işlem ücretleri, masraflar da olmaz.

Blok Zinciri Cüzdanı Oluşturma Nasıl Yapılır?

Blockchain wallet yani blok zinciri cüzdanı sistemi kripto paraların alınıp gönderilmesini, tutulmasını sağlayan dijital depolama aracıdır. Bu cüzdanlar özel anahtar ismi, cüzdan kimliği gibi iki benzersiz koda sahip durumdadır. Gelelim Blockchain nasıl kullanılır sorusunun cevabına Blockchain para yatırma işleminin son derece güvenli, hızlı şekilde yapıldığını söyleyebiliriz. Yatırımların yanı sıra Blockchain para çekme süreci de gereken güvenliği sağlıyor. Her cüzdan kimliğinin özel bir anahtar ismi vardır. Cüzdan kimliğini kapıya, özel cüzdan anahtarını ise kapı anahtarına benzetmemiz mümkündür. Kripto para cüzdanına transfer yapabilmek için de cüzdana ait kimlik kodunu bilmek gereklidir. Özel anahtarlarınsa kimseyle paylaşılmaması gereklidir. Kripto para cüzdanlarına erişmek içinse her zaman kodu saklamak gerekmiyor. Blockchain cüzdan oluşturma işlemi açık kaynak kodlu web sitelerinde yapılabilir. Güvenilir kripto para borsalarından birine kayıt olup tüm para birimleri için cüzdan oluşturulabilir. Cüzdan oluşturma ardından yeni cüzdana aktarım yapılabilir. Diğer cüzdana çekim de bu şekilde gerçekleştirilebilir.

Blokzincir Teknolojisinin Gıda Alanlarında Kullanımı

Gıda sektörü son yıllarda Blockchain teknolojisi sayesinde dönüşüm yaşamaktadır. Blockchain kullanım alanları oldukça fazla olup başlıca kullanıldığı alanlardan biri gıda sektörüdür. Gıdaların hangi tarih ve saatte, nasıl ve nerede yetiştirildiği, nereden toplandığı, nereye sevk edildiği, nasıl işlendiğini de Blockchain teknolojisi sayesinde takip edebiliriz. Bu işlemlerin hepsi yapılırken ağ katılımcıları verileri korumaktadır. Gıda güvenliğine yönelik olan tedarik zincirlerini blockchain teknolojisi ile izlemek için dünyanın en büyük gıda firmaları Kroger, Dole, Walmart, Unilever, Nestle gibi firmalarla anlaşılmıştır.

Blockchain Teknolojisinin Askeri Alanlarda Kullanımı

Askeri alanda kullanılabileceği alanların başında kritik bilgilerin depolanması, gizli bilgilerin depolanması ve kullanımları gelir. Blok zincir teknolojisi gizli ve kritik bilgilerin kriptolu ve dağınık şekilde saklanmasına imkan verir. Merkezi sistemlerde de olduğu gibi blok zincir sistemi bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı çalınma riskini de düşürmektedir.

Blockchain Teknolojisi ve Kripto Para İlişkisine Eleştirel Yorum

Blockchain, gerçekten de dünyayı değiştirebilecek bir teknoloji. Kripto paraların blockchain alt yapısını kullanması, bu kavramın herkesçe bilinmesini sağlamıştır. Blockchain ve kripto paralar arasındaki ilişkinin yapay bir bağdan ibaret olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kripto paraların fiyatının azalıp artması blockchain teknolojini kullandığı için değil birçok spekülatif ataklara bağlıdır.

  • Elon Musk’ın attığı tweet bir kripto varlığın değerini artırırken blockchain tabanında yapacağı iyileştirme ve geliştirme kripto paranın değerini artırmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu