Bulut Madenciliği Kapsamlı Rehberi

Bulut madenciliği, pahalı elektrik fiyatlarına, bilgisayar donanımına ve yazılımına yatırım yapmadan Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerini kazmanın bir yoludur. Bu makale, Bitcoin bulut madenciliğine olan ihtiyacı, geleneksel madencilikten nasıl farklı olduğunu ve daha fazlasını açıklayacaktır. Bu makalede şunları öğreneceksiniz:

 • Geleneksel Kripto Para Madenciliği Nedir?
 • Bitcoin Bulut Madenciliği nedir?
 • Kripto Madenciliği Neden Önemlidir?
 • Bitcoin Bulut Madenciliği Yapmaya Değer mi?
 • Bulut Madenciliği Türleri
 • Bulut Madenciliği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geleneksel Kripto Para Madenciliği Nedir?

İlk olarak, Bitcoin madenciliğinin nasıl çalıştığına dair kısa bir özet : Bitcoinler, madencilik adı verilen bir süreçle yaratılır ve blok zinciri ağına bırakılır. Madencilik, blok zincirindeki önceki Bitcoin işlemlerini doğrulamaya yardımcı olan karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için bilgi işlem gücünü içerir. Madenciler, ağın çalışır durumda kalmasına yardımcı oldukları için ödül olarak Bitcoin kazanırlar. Aynı süreç, Ethereum gibi diğer madenciliği yapılabilen kripto paralar için de geçerlidir.

Madencilik için gerekli ekipman ve yazılımı oldukça pahalıdır. Hem de çok fazla elektrik tüketir. Bu nedenle birçok madencilik şirketi dünyanın daha soğuk bölgelerinde ve düşük elektrik maliyetlerine sahip yerlerdedir.

Bitcoin Bulut Madenciliği nedir?

Bitcoin ve diğer madenciliği yapılabilen kripto para birimlerini kazmanın bir başka yolu da bulut madenciliğidir. Bulut hizmetleri, veritabanları, yazılım, dosya depolama, sunucu alanı ve kullanıcıların bulut aracılığıyla eriştiği diğer hizmetleri içerir. Birçok bulut hizmeti, su veya elektrik gibi hizmetlerin kullanımı için ödeme yapılmasına benzer şekilde, kullanıma göre ücretlendirilir.

Bulut madenciliği ile bir kişi kendi yerel makinelerini çalıştırmak yerine bulut hizmet gücünü kiralayabilir. Bu, insanların bir hesap açarak ve basit bir kurulum sürecinden geçerek madenciliğe uzaktan katılmasını sağlar. Bitcoin bulut madencileri, Bitcoin madenciliği için kullanılan belirli bir miktarda karma gücü kiralayan “madencilik havuzu” olarak da bilinen bir madenci havuzuna katılır. Hash gücü, Bitcoin madenciliği sürecinde algoritmaları çözmek için kullanılan hesaplama gücü miktarıdır. Madencilik havuzundaki kişiler, her birinin ne kadar hash gücü kiraladığına bağlı olarak kârı bölüşür.

Düşük maliyetler ve kolay kurulum süreci, bunu birçok kişi için çekici bir seçim haline getirmektedir. Ancak madenciliğin kârlı olup olmayacağının garantisi yok.

Kripto Madenciliği Neden Önemlidir?

Madencilik süreci, Bitcoin blok zincirini korumanın ve güvence altına almanın anahtarıdır. Gerçekleşen tüm Bitcoin işlemlerini takip ederek , aynı Bitcoin’lerin birden fazla adrese gönderildiği ve birinin aynı tutarı iki kez harcamasına izin verdiği çift ​​harcama örneklerinin olmadığından emin olur . Madencilik doğrulama süreci, blockchain sisteminin bir avantajıdır.

Bitcoin Bulut Madenciliği Yapmaya Değer mi?

Bulut madenciliğinin en büyük avantajı, bir madencilik operasyonu kurmakla ilgili maliyetleri, zamanı ve uzmanlığı ortadan kaldırmasıdır. Müşteriler, çok az bir çabayla bulut madenciliğine katılarak kâr elde edebilirler. Ayrıca gürültülü madencilik ekipmanlarını dinlemekten ve elektronik cihazları yeterince serin tutma zorunluluğundan kurtularlar.

Bununla birlikte, bulut madenciliğinin dezavantajları da vardır. Bulut madenciliği alanı, dolandırıcılıklardan büyük bir pay aldı. Bir bulut madenciliği hesabına kaydolan müşterilerin madencilik işleminin gerçekten var olup olmadığını bilmelerinin pek bir yolu yoktur.  Her an kapanabilir. Herhangi bir potansiyel yatırımda olduğu gibi, kaydolmadan önce biraz araştırma yapmakta fayda var: Hangi bulut hizmetlerinin iyi müşteri geri bildirimi aldığını ve hangilerinin dolandırıcılık olarak göründüğünü görmek için sektör haber sitelerini ve forumları kontrol edin.

Ayrıca, bulut madenciliği için yatırım getirisi, kripto para birimleri alıp satmaktan daha uzundur. Müşterilerin önceden bir miktar para yatırması ve ardından bu yatırımın karşılığını vermesi için aylar veya yıllar beklemesi gerekir.

Bulut Madenciliği Artıları

 • Ekipman, kurulum veya bakım maliyeti yok
 • Teknik bilgi gerekli değil
  Gürültü veya ısı yok
 • Bozulduğunda bekleme yok
 • Yeni ekipman satın almaya devam etmeye gerek yok
 • Yangın riski yok

Bulut Madenciliği Eksileri

 • Madencilik şirketinin dolandırıcı olma riski var
 • Daha az ekipman seçeneği veya madencilik özellikleri
 • Maden şirketinin iflas riski
 • Uzun ROI
Bulut Madenciliği Türleri

Bulut madenciliğinin iki ana türü vardır.

Barındırılan Madencilik

En popüler bulut madenciliği türü olan barındırılan madencilik, müşterilerin bulut madenciliği şirketinin tesislerinde olan madencilik ekipmanlarını kiraladığı veya satın aldığı türdür.  Madencilik şirketi, ekipmanın tüm kurulumunu ve bakımını üstlenir. Şirket operasyonlarını büyütebildiğinden, bu enerji ve depolama maliyetlerini düşürür. Ancak müşterilerin şirketin sağladığı bakım hizmetlerinin yanı sıra kiralama ücretini de ödemesi gerekir. Genel olarak, barındırılan madenciliğe başlarken büyük bir ön maliyet vardır. Ancak bundan sonra devam eden maliyetler düşer.

Kiralık Hash Gücü

Madencilikte, iyi bir hash oranı anahtardır. Başka bir bulut madenciliği türü, müşterilerin bir madencilik şirketinden belirli bir süre için hash gücü veya bilgi işlem gücü kiraladığı kiralık hash gücüdür. Müşteri daha sonra madencilik şirketinin kazandığı kripto kârından pay alır. Bu tür bulut madenciliği, Bitcoin dışındaki kripto para birimleri için daha popüler olma eğilimindedir.

Bulut Madenciliği Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulut madenciliğine başlamanın ilk adımı saygın bir şirket bulmaktır. Forumlar ve incelemeler, hangi şirketlerin dolandırıcı, hangilerinin gerçek olduğunu belirlemeye yardımcı olacaktır. Dolandırıcılık madenciliği hizmetlerinin bir çok yerde reklam vereceğini unutmamak önemlidir. Bir reklam varsa, ancak şirket hakkında bilgi veya olumlu yorum yoksa, bu büyük bir riskdir.

Bir sonraki adım, farklı madencilik hizmetleri arasındaki maliyetleri ve seçenekleri karşılaştırmaktır. Bazıları daha yüksek ücretler talep eder. Ya da daha büyük bir ön yatırım gereksinimine sahip olabilir. Bakılacak şeyler şunlardır;

 • Karma hızı ya da Karma Gücü
 • Servis ücretleri
 •  ROI Zamanı

Bulut madenciliği, geleneksel Bitcoin ve kripto madenciliğine göre bazı avantajlar sunar. Özellikle, bir kişinin pahalı, enerji tüketen bilgisayar ekipmanı ve yazılımına yatırım yapması veya onu barındıracak bir yer bulması gerekmez. Ancak bulut madenciliğinin bazı yönlerden daha kolay olması, onu yatırım açısından daha iyi bir şey de yapmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu