Golden Cross Nedir?

Kripto para piyasalarında golden cross'un önemi...

Piyasalar için uzun vadeli dönemlerde yükseliş trendinin alarmlarını çalan Golden Cross “altın kesişim” anlamına gelir. Golden Cross boğa piyasasının yaklaştığının habercisidir. Bu durumun tam tersi death cross “ölüm kesişimi” olarak karşımıza çıkar. Bu durum ise ayı piyasasının habercisidir. Teknik analizler yapılırken kullanılan değerler olduğu için önemli kavramlardır. Bir varlığın hacim, fiyat, grafik verilerini kullanarak yorumlama yapılmasını sağlayan istatiksel analiz türüne teknik analiz denir.

Piyasalar, hisse senetleri, kripto paralar analiz edilirken çok sayıda veri, grafik kullanılır. Golden cross nasıl çizilir sorusuna yorumlanan grafiklerde mevcut çizgilere farklı tanımlar yüklenir diyebiliriz. En tanıdık tanımlar kulp, kupa, baş ve omuz, ikili tepelerdir. Analist, yatırımcılar formasyonları yorumlayarak yatırım önerisinde bulunabilir. Analizlerde optimum zaman aralık değeri 50 gün kısa vade, 200 gün uzun vade olarak karşımıza çıkar. Bu ölçeklerde yer alan değerlendirmeler etkili sonuca ulaşmayı, piyasaları iyi şekilde yorumlamayı sağlar.

Golden Cross Yatırımcıya Neler Anlatır?

Golden cross olduğu zaman kısa vadede olan ortalama hareket uzun vadeli ortalama hareketi keser. Bu durumda yükseliş sinyalleri verilir. Satışlar bitip piyasa dip fiyatı gördükten sonra golden cross indikatörü ilk aşamasını gerçekleştirir. Kısa vadeli olan trend uzun vadeli trend üzerine geçiş yapar, dipte olan trendin aksi yönde harekete başlar. Bu durum hızla yükselme olacağının işaretidir. Günlük alım satım işlemi yapan yatırımcılar gün içinde golden cross çizgilerini dikkate alır. Uzun vadeli yatırımcılar 1 günlük, haftalık mum grafiklerini tercih edebilir.

Death Cross(Ölüm Kesişimi)

Kısa vadeli trendin uzun vadeli trend altına inişini ifade eder. Death cross nedir neyi ifade eder sorusuna satışların gerçekleşmesi sonucu hisse senedi dip fiyat seviyesine ulaşacak, uzun dönemde ayı trendi başlayacaktır. Yatırımcıların kar kaybı yaşamaması için güvenilir göstergeleri içerir.

Golden Cross Sınırlılıkları

Hiçbir gösterge neler olacağını kesin olarak göstermez. Gözlemlenen altın kesişimler bazen yanlış sinyal üretebilir. Alım satım yapmadan önce altın kesişim her zaman diğer göstergelerle birlikte onaylanmalıdır. Golden cross ne demek sorusuna her golden cross’un boğa piyasası demek olmadığı unutulmamalıdır. Trendler şu indikatörlerle desteklenmelidir:

  • RSI,
  • MOM,
  • BB

Relatif Güç Endeksi (RSI)

En sık kullanılan teknik göstergeler arasında yer alır. Takip ettiğiniz ürün fiyatının belirleyeceğiniz periyoda göre en düşük, en yüksek seviyelerinin alınmasıyla hesaplanır. Örnek verecek olursak göstergelerde 14 gün boyunca günlük en yüksek kapanış, en düşük kapanış hesaplanır. En yüksek gün kapanışları toplama gün sayısına bölünür. En düşük gün kapanışları toplamı da gün sayısına bölünür. Değer 0-100 arasında çıkar. Sonuçla 1 toplanır. Formülde olan 100 rakamı çıkan sonuca bölünür. Bu şekilde sonuç 0-100 arasında olur. Sonuç RSI’yi verir.

Momentum Göstergesi(MOM)

Finansal aracın belli değerlerde yüzdesel gelişimini gösteren değer ne kadar kazanılıp ne kadar kaybedildiğini gösterir. Golden cross nasıl kullanılır sorusuna indikatörler dip yapıp fiyatlar yukarı doğru çıktıkça al, indikatörler aşağı indikçe sat sinyali verilir.

Bolinger Bantları(BB)

Piyasa fiyatları güvenli fiyat sınırları içinden alınarak fiyat değişimleri bu sınırlardan izlenmektedir. 20 günlük fiyat ortalamaları bu sınırlarda yer alır. 20 günün fiyat ortalaması bu sınırlarda yer alır. Üst sınır 20 günlük ortalamayla 2x standart sapmanın toplamı, alt sınır 20 günlük ortalama ile 2x standart sapma şeklinde belirlenmektedir. Fiyatlar güvenli sınırlar içinde üst sınıra yakın olup kırıldığında bu durum satış fırsatı, alt sınıra yakın kırıldığı zaman alım fırsatı karşımıza çıkar.

coin stake etmek başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu