İstanbul Blockchain Okulu Hakkında Bilgiler

Blockchain temelinde teknoloji pazarının büyümesine katkı sağlayan Blockchain okulunun ülkemizde ilki İstanbul’da bulunuyor. Projenin genel amacı İstanbul’da katma değeri yüksek Blockchain sistemi ve bilişim sektörünün büyümesidir. Bilişim kaynaklarının güçlendirilmesinin yanı sıra Blockchain temelli teknolojik eğitimler geleceğin dönüştürücü gücü olarak kabul ediliyor. Blockchain okulu yeni teknoloji alt yapısının adaptasyonuna yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra;

  • Finans
  • Teknoloji
  • Ekonomi
  • Endüstri alanlarına yeniden yapılandırma sürecinde hız katacaktır. Ülkemizde teknolojik gelişmeleri takip eden potansiyelin yazılım ihracatı, teknoloji üretimleri gibi ihtiyaçları bu süreçte desteklenecektir.

Blockhain Okulu Neleri Hedefliyor?

Blockchain (blok zinciri) teknolojisi kripto paraların hayatımıza girmesiyle adını sık duyduğumuz bir kavramdır.  Bilişim seyrini değiştiren yapıya sahip kavram olan Blockchain uzmanlar tarafından geleceğin gizlilik sistemleri arasında gösterilmektedir. Ülkemizin küresel dönüşüm süreçlerinde Blockchain etkin rol alacaktır. Blockchain, ilgili tüm teknolojilerde dünya çapında ihtiyaç duyulan kalifiye insan gücünü yetiştirmeyi hedefler.

Ülkemizin teknoloji ihtiyacını artırması, teknoloji çağına ayak uydurmasına katkı sağlamak amacıyla Blockchain, diğer teknolojier odağında beceri havuzları geliştiriliyor. Habitat Derneği projenin ortaklarından olup kuruluş vizyonu; dünya gençliği, ülkemiz gençliği arasında iletişim köprüsü kurmaktır. Bu vizyon doğrultusunda gençlerin kapasitesini geliştirmeleri, uluslararası ortaklık kurmak amacıyla program düzenlemek, projeler düzenlemektir.

Projenin diğer bir amacı akademik Blockchain uzmanlığı eğitimi, mentorluk, teknoloji okuryazarlığı müfredatlarının oluşturulmasıdır. Bu şekilde ülkemizde teknoloji uzmanı açığı kapatılacaktır. İstanbul Blockchain okulu projesi aynı zamanda Yenilikçi ve Yaratıcı Mali Destek Programı kapsamında destekleniyor.

Blockchain Okulu Eğitimleri ve Yöntemleri

Blockchain teknolojisinin temel kavramları, felsefesi okulda verilen eğitim konuları arasındadır. Bunların yanı sıra konu uzmanları sınıflarda tartışmalar ve sunum stratejileriyle interaktif aktarımlar yapıyor. Düz anlatım gibi eğitim alanları sıkan, çevrilebilir yöntemler içermeyen yollar yerine akılda kalan, hayatın içinden örnekler içeren konulara odaklanılıyor.

Blok zincirinin kripto para dünyası başta olmak üzere gıda, sanayi alanlarında kullanımı eğitim içeriğinde vardır. Blockchain proje geliştirme metotları ve uygun yöntemler okulda eğitim verilen konular arasındadır. Verilen eğitimler sonucunda Merkez Bankasının Dijital Para Birimleri iyi şekilde anlaşılacaktır Blockchain uzmanlığı profesyonel eğitimlerle edinilecektir.

Blockchain( Blok Zinciri) Teknolojisi Nedir?

Blok zinciri teknolojisi bilgiyi tek bir veri tabanında saklıyor. Konvansiyonel veri depolama sistemlerinden ayrı yapısı verileri belli bir merkeze gereksinim duymaksızın tutuyor. Verileri değiştirilemez, blokları bozulamaz şekilde depoluyor. Tüm bunların yanı sıra en iyi özelliklerinden biri şeffaf,  güvenilir bilgiye ulaşım sağlamasıdır. Tüm verileri herkesin erişimi için açık hale getiriyor. Bu şekilde dışarıdan gelebilecek müdahaleleri imkansız kılıp Blockchain teknolojisine, kullanıcılarına depolama hizmeti sunuyor. Bilginin şeffaflığı, güvenilirliği bu şekilde garanti altına alınıyor.

Blockchain Okulu Program Çıktıları Nelerdir?

Blockchain teknolojisinin kurulması sonucunda eğitim bittiğinde kazanılacak fırsatlarında sayısı oldukça fazladır. Blockchain Okulu eğitimleri sonucunda Blockchain teknolojilerinin yapısı anlaşılacak, Blockchain platformları, amaçlarıyla avantajları tanınacaktır. Blockchain girişimleri için gereken bilgi birikimi edinilecektir. Blockchain Zirvesinde Blockchain dünyasının konumları ve uygulamaları anlaşılacaktır.

Blockchain proje geliştirme ve yaklaşımları eğitim sonucunda kazanılacaklar arasındadır. Kripto paraların çalışma şeklini anlamak, doğası hakkında yorum yapabilmek gibi kazanımlar eğitim sonunda edinilecektir.

İstanbul Blockchain Okulunda Kimler Eğitim Alabilir?

Değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmak için açılan İstanbul Blockchain okulu teknoloji uzmanı yetiştirmeyi, ülkemizin veri koruma, saklama sistemleri konusunda ilerlemesini amaçlamaktadır. Hedef grup olarak yeni mezunlar, yazılım alanında çalışan kişiler, lise ve üniversite öğrencileri yer alır. İstanbul Blockchain Women Okulu teknolojiyle ilgilenen kadınlar için özel eğitimler vermektedir.

Uygulama dönemi 2018 yılı Ekim ayı, 2020 yılı Mart ayı arasında değişmektedir. Okulda verilen eğitimler arasında; Mentor eğitimleri, okuryazarlık eğitimleri, uzmanlık eğitimleri yer alır.

Teknoloji Çağında Blockchain Kullanımı

Kripto para dünyasıyla hayatımıza giren Blockchain teknolojisi blok zinciri alt yapısının geliştirilmesini sağlamayı amaçlıyor. Blockchain teknolojisi kod bloklarına dayanmakta olup karşılıklı şifreleme teknolojisini kullanmaktadır. Türkçe bilgi kaynakları, eğitim modülleri geliştirmek, gençlerin bu alanda yetkinliğini geliştirip günden güne artırmak, ortaya çıkan yenilikçi fikirleri desteklemek amacıyla Blockhain kullanımı artmaktadır. Blockchain okulu hem teknolojik gelişmelerin hem takibini, hem ülkemizde kullanımını amaçlamıştır.  Projenin kurulmasıyla amaçlanan öncelik çeşitli aşamalarda desteklenen Blockchain alt yapısını geliştirmektir.

canlı kripto para borsası sayfamızı ziyaret ederek coinlerin market kapasitesi sıralaması, değeri, volume ve, 24 saatlik değişimini anlık olarak izleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu