Sosyal Medyanın Bitcoin Üzerindeki Etkisi

Teknoloji sistemlerinin gelişmesiyle birlikte kripto para dünyasına olan ilgi gitgide artmıştır. Teknolojik alt yapı küresel boyutta olup ülkeler arasında yakınlaşmayı beraberinde getirmiştir. İnternetin yaygınlaşması, küreselleşmesi sonucunda para transferi devlet kanallarına, bankalara ihtiyaç duyulmadan gerçekleşecektir.

Blok zinciri teknolojisi kullanılarak kripto paralar türetilmiştir. Ruh hali ve duygular finansal kararları önemli ölçüde etkiler. Toplumun duyguları, düşünceleri Bitcoin değerlerini belirleyen etmenlerden biridir. Arz ve talep dengesine göre değişen Bitcoin fiyatlarının alınmasında genel ruh hali önemli ölçüde rol oynuyor.

Ünlülerin Paylaşımlarının Etkisi

Teknoloji dünyasının devi sayılan, dünyanın en zenginleri arasında olan Elon Musk Bitcoin hakkında sosyal medyadan tweet attıktan sonra Bitcoin yatırımları, kar getirileri aşırı derecede yükseldi. Elon Musk sosyal medya hesabında profil bilgilerine Bitcoin hashtag’ı ekleyerek başta Bitcoin olmak üzere dijital paraların %10 oranında artmasını sağladı. Aynı şekilde dogecoin için attığı tweet ile dogecoin’in hızlıca değerlenmesini sağlamıştır.

Hızlı İniş Çıkışlarıyla Bitcoin

Volalitenin yüksek olmasıyla bilinen kripto para piyasasında bitcoin’in fiziki bir karşılığı yoktur. 2009 yılında piyasaya girmiş olup blok zinciri teknolojisiyle çalışıyor. En yaygın kullanılan ağlardan olan Twitter’da yapılan kullanıcı yorumları sayısal verilerin önüne geçebiliyor. Spekülasyonlara müsait olan Bitcoin gün içinde hızlı iniş çıkışlar yaşıyor. Bitcoin ne zaman yükselir soruları yatırımcıları sosyal medya araştırmalarına yöneltiyor. Yatırımcılar bir anda yüksek karlar elde edebildiği gibi tüm paralarını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Altcoinlere kıyasla daha stabil olan Bitcoin değişiklikleri bile oldukça fazla.

Bitcoin Nelerden Etkilenir?

Bitcoin fiyatlarını etkileyen temel nedenlerden biri haberlerdir. Haberlerden Bitcoin hakkında bilgi edinen kişiler alım satım işlemlerine hızlıca karar vererek piyasa fiyatlarını değiştirebilmektedir. Kripto para fenomenleri, yüksek takipçili hesapların sahipleri sosyal medyada kendi görüşünü paylaşarak piyasaya adeta yön verir. Önemli olan tek kişinin Bitcoin satmak, almak istediği fiyat değildir. Bitcoin 2021 ne olur sorusuna gün içinde fiyatların sürekli olarak değiştiğini söylemeliyiz. Oluşan pazarda satıcı ve alıcıların hem fikir olduğu yön bulunmalı bu doğrultuda alım satım işlemlerine karar verilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu