Teknik Analiz Yaparken Kullanılan İndikatörler Nedir?

Finans piyasalarında geçmiş dönemin fiyat hareketlerine bakıp gelecekte oluşacak fiyat değişikliklerini tahmin etmeye teknik analiz denir. Teknik analiz haber akışlarının fiyata yansımaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Teknik analizler kullanılırken en çok indikatörler, formasyonlar kullanılır. Bitcoin al sat indikatörü kullanan yatırımcılar anlık gelişmeleri takip ederek kazanç sağlamaktadır.

İndikatör: İndikatörler fiyat analizi yaparken fiyatların ne yönde eğilimli olduğu hakkında bilgi veren araçlardır. Borsalarda, kripto paralarda emtia ürünlerinin analizi yapılırken;

  • Metastock,
  • Tradingview,
  • Matriz gibi programlar aracılığıyla indikatörlerden yararlanılır. İndikatörler yatırımcılara gelecekten haber vermez. Sadece geçmiş fiyat hareketlerinden yararlanıp matematik hesaplamaları sonucu öngörüde bulunabilir. İndikatörler hayat kurtarıcı değildir. Kripto paralar için en iyi indikatörler bilinerek bu yönde incelemeler yapılmalıdır. Doğru indikatörler doğru yerlerde kullanılabilir.

Hareketli Ortalamalarla Trend Takibi

Trend takibi yapılırken en çok hareketli ortalamalar kullanılır. Piyasalarda basit, ağırlıklı, üssel hareketli ortalama kullanım yaygındır. Hareketli ortalamalar tradingview türlerine göre wma, ema, sma isimleriyle adlandırılır. Hareketli ortalamalar geçmiş dönem fiyat ortalamalarını alarak trend yönü hakkında fikir verir. Coin indikatörleri piyasanın geçmiş dönemini inceleyerek yatırımcılar için al-sat imkanı verir. Kripto paralarda işlem yaparken sık kullanılan hareketli ortalamalar EMA5, EMA44, EMA21, EMA50, EMA89, EMA200, EMA100’dür.

MACD İndikatörü

Gerald Appel tarafından geliştirilmiştir. Hareketli ortalamaların birbirlerine göre uyumu, uyumsuzluğunun tespit edilmesi konusunda bilgi sahibi olunmasını sağlar. Grafikte “0” sıfır seviyesi denge kabul edilir, bu seviye üstüne çıkılması “Al” anlamındadır.

Bollinger Bantı Nedir?

John Bollinger tarafından icat edilmiştir. Fiyat grafikleri üzerinde 3 çizgi mevcuttur. Fiyatların bu bantlara mesafesine göre satış, alış kararı verilebilir. Bantlar arası mesafe fazlaysa fiyatlar aşırı şişmiştir. Kripto para için en iyi indikatör olarak tanıtılır. Çok sayıda trader tarafından kullanılan bir indikatördür.

RSI İndikatörü Nedir?

Welles Wilder tarafından icat edilen RSI indikatörü fiyatların aşırı olan alım, satım bölgelerini tespit eder. Gelecekte oluşabilecek fiyat hareketlerinin tahmin edilmesinde kullanılır. Fiyatlar 70 seviyesine yaklaştığında alım bölgesi olduğunu, bu seviyeden düşüş olacağını belirtir. 30 seviyesine yaklaşması durumunda satım bölgesidir.

CCI İndikatörü Nedir?

CCI indikatör uzman analist Donald Lambert geliştirmiştir.  Ortalama değer +100 üzerindeyse fiyatlar aşırı alımdadır. Ortalama çizgi 100 altındaysa fiyatlar aşırı satıma ulaşmıştır.

Stokastik Nedir?

George Lane tarafından geliştirilen bir analizdir. En çok kullanılan indikatörlerden biridir. 20 ile 80 bandı arasında fiyatlanma hareketine göre değişir. Fiyatlar 80 seviyesindeyken aşırı alış olarak yorumlanır. Aşağı yönlü ivmeye sahip olur. Fiyat 20 seviyesindeyken aşırı satış olup fiyatlar tekrar yükselişe geçmiştir.

Süpertrend İndikatörü

Piyasaların trend olanlarında sıklıkla kullanılır. Süper trend indikatörü kolay al sat sinyalleri üretir. İndikatörler 4 saatlik, günlük periyotlarda trend yapan kripto paralar, borsalar, emtialarda kullanılır.

binance yüzde 20 referans kodu başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu