Uniswap V3 Güncellemesi Nedir?

Uniswap tokeni Hayden Adams tarafından kurulmuştur. Uniswap ne gibihavuza likidite sağlayanlara, işlem yapan kişilere dağıtıldı. Ethereum tabanlı olan UNI merkezi olmayan yapıdadır. Uniswap sayesinde ERC-20, ETH tokenlerinin hepsi kullanıcıların oluşturduğu havuzlarda birbiriyle takas edilebilir. Son gelen güncellemeyle birlikte UNI coin değerleri hızla yükselmesi bekleniyor. Çok fazla yeniliği içeren V3 güncellemesi Optimism L2 yeniliğiyle kullanıcıların dikkatini çekiyor.

Uniswap Nedir?

“Sabit ürün pazarı yapıcı model” mekanizması üzerine kurulan Uniswap’e eşdeğer bir token finanse edilip listelenebilir. Yenilikçi yapıda olan Uniswap’te fiyatlar havuzda mevcut likidite oranına göre oluşmaktadır.  UNI yükselir mi sorusuna UNI tokenlerinin belli aralıklarda üretildiğini, UNI madenciliğinin yapılmadığını söylemeliyiz gerekir.

Uniswap Avantajları

Kullanıcıların direkt cüzdanları üzerinden token değişimi yapmasına imkan veren Uniswap merkezi borsalardan bazı farklarıyla ayrılmaktadır. Takasları arada aracı olmaksızın direkt cüzdanlarınızla yapabilmenize imkan verir.

Uniswap Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madenciliği yapılamayan bir kripto para birimidir. UNI token bakiyeleri belli aralıklarla kullanıcılara arz edilmektedir. UNI Coin yorumlarına bakılarak UNI token bakiyeleriyle ileride söz sahibi olunabilir diyebiliriz. Toplamda 1 milyar arz gerçekleşeceği biliniyor.

Uniswap V3 Bekleyen Yenilikler

Dünyanın en büyük merkezi olmayan kripto parası Uniswap beklenen UNI V3 güncellemesinin 5 Mayıs da olacağını açıkladı. UNI V3’de bizi bekleyen yenilikler:

  • Yüksek işlem ücretlerinin düşürülmesi,
  • Ölçeklenebilirlik için Optimism L2 kullanılması,
  • Likidite sağlaması, işlem ücretleri

Düşük İşlem Ücretleri

V3 bünyesinde ki likidite sağlayıcıları çok sayıda pozisyonu tek işlem çiftinde toplayabilir. Çok sayıda strateji tek likidite havuzunda toplanabilip kullanıcıların alım satım yapmaları kolaylaşacak. Kullanıcılar aynı miktarlarda likiditeyle çok daha fazla ücret kazanabilecek.  Basit token takaslarında bile %30 oranlarında az maliyetle işlem imkanı sunacak. Yüksek işlem ücretleri Blockchain topluluklarınca fazlasıyla eleştirilmektedir.

Aktif Likidite

Uniswap V3 güncellemesinin getirdiği yeniliklerden olan aktif likidite özelliği. Bu özellik sayesinde kripto paraların değeri likidite sağlayıcısının belirlediği aralık dışına çıktığı zaman sağlayıcılar havuzdan çıkarılarak kazançları durdurulmaktadır. Bu durumda güncel fiyatlar baz alınarak aralık yeniden oluşturulabilir. Kripto varlık eski fiyat aralığına dönebilir.

binance ve binance tr farkı başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilri.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu