Satoshi Nedir?

Satoshi ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Son yıllarda kripto para dünyasında sıklıkla duyduğumuz bir kavram olan Bitcoin’in en küçük birimine Satoshi adı verilir. Bitcoin sisteminin yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bitcoin’in alt değeri olarak Satoshi belirlenmiştir. Satoshi Bitcoin sisteminin yaratıcısına olan saygıdan dolayı kabul edilen bir isimdir. Türk Lirası para birimleri arasında kuruş, lira gibi kavramlar Bitcoin piyasasında adlarını Satoshi gibi birimlerle ifade etmektedir. Satoshi nasıl alınır sorusuna kripto para alımı gerçekleştirilecek bir borsa hesabı açılması gerektiğini, kripto borsası uygulaması ile alınabileceğini söylemeliyiz.

1 Satoshi 1 Bitcoin’in 100.000.000’de biri olarak kabul edilir.

Satoshi İle Yapılacak İşlemler

Kripto para dünyasının en değerli parası olarak Satoshi kabul ediliyor. Satoshi alındığı zaman Bitcoin’den adetle almanın söz konusu olduğu zamanlarda da yüksek bütçeler ayırmaya gerek kalmıyor. Özellikle kripto para dünyasına yeni girenlerin, garantici olanların, kripto para dünyasında yüksek yatırımlar yapmak istemeyenler için de Satoshi öneriliyor. Yatırımların herkese uygun olmadığı zamanlarda az miktarda BTC almaya yönelmek gerekmektedir. Satoshi miktarını artırarak da yatırım gücü artırılmış olmaktadır.

1 Satoshi nedir neler yapılabilir sorusuna pek çok işlemin yapılabileceğinden bahsetmeliyiz. Satoshi kullanarak farklı kripto para birimleri alınabilir. Şuan dolar dahil olmak üzere değeri aşırı yükselen BTC’nin milyonda bir olan değeriyle çok fazla sayıda farklı kripto para da satın alınabilmektedir.

Satoshi Satın Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

BTC satın almak aynı zamanda Satoshi almak anlamına gelir. Kripto para borsasının da ilk parası olan BTC’ler yurtiçi ve yurtdışında tüm borsalardan satın alınabilir. Satoshi Nakamoto tarafından ismi verilen Satoshi almak için öncelikle Binance, Okex, Paribu, Btctürk gibi yerli/yabancı borsalarda hesap açmanız gerekmektedir. Hesaba giriş yapılınca alım satım işlemleri yapılacak tablolar ekrana gelmektedir. Burada da Bitcoin seçildiğinden emin olunmalıdır. Bitcoin alma sistemlerinin hepsinde minimum alım limiti bulunuyor. Bu sebeple borsanın minimum alım limitleri de yatırım yapılacak miktara göre artırılabilir. BTC al butonuna tıklandığında, işlemler tamamlanacaktır. Alınan Satoshilerle farklı para birimlerine yatırım yapılabilir. Satoshi farklı paralara yatırım yapılmasını, biriktirilmesini, TL’ye çevrilerek banka hesaplarına aktarımını sağlamaktadır.

Satoshi Yatırımının Önemi

Kripto para piyasalarında öncü olan Satoshi oldukça popülerdir. Riske girmeden yatırım yapılmasına imkan vermesi ile de yatırımcıların dikkatini de çekmektedir. 2010 yılında 1 Bitcoin 0,06 dolara eşitti. Bitcoin değeri yıllar içinde hızlı artış ise yatırımın değeri hakkında bilgi vermektedir. Yatırımcılar Satoshi adetini artırarak yatırımlarını da zaman içinde artırabilir. Satoshi çevirisi yapıldığı zaman ise 1 Satoshi BTC karşılığı 0,00000001 olarak belirlenmiştir. Satoshi’nin kaç Türk Lirasına eşit olduğu ise gün içinde değişen piyasa verilerine göre belirlenir.

Satoshi Hakkında Her Şey

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından adı verilen Satoshi’nin kısaltması yoktur. ABD doları ya da İngiliz sterlini gibi küresel para birimleri fiziksel versiyonlar halinde saklanır. Kripto para birimleri ise fiziksel olarak değil dijital dünyada mevcuttur. Tüm farklılıklara rağmen doların farklı para birimlerine bölünmesi gibi Satoshi de daha küçük birimlere bölünebilir. Bitcoin ilk olarak “Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” olarak çıkmıştır. Bir dijital para birimi, jetonun birden çok işlemde kullanılabilmesi sorunudur. Fiziksel para birimlerinde bulunmamaktadır. Fiziksel banknotlar, madeni paralar gibi tek seferde tek yerde var olabilir.

boğa sezonu ile ilgili içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu