Altın ve Bitcoin İlişkisi

Teknolojini gelişmesiyle hayatımıza hızla giren kripto paralar ülkemizde hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor. Şifreleme kullanılarak yapılan işlemlerde kripto paraların güvenliği blok zinciri (blockchain) teknolojisiyle sağlanıyor. Kripto paralar dijital cüzdanlarda güvenli şekilde saklanabiliyor. Aracı borsa kurumları vasıtasıyla alınabilen kripto paraların fiyatları gün içinde 7/24 sürekli değişiklik gösteriyor. Kripto paraların alım işlemlerinde aracı borsa kurumlarına komisyon ödeniyor. Komisyon oranları %0 ila %20 arasında değişmektedir.

Neden Kripto Para?

Kripto paraların tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasında aniden değer yükselmesine imkan veriyor olması gösterilebilir. Aniden meydana gelen yükselişlerle alıcılar kar elde edebilir. Kripto paraların değerleri arz talep dengesine göre değişmektedir. Dijital altın nedir denildiğinde akla Bitcoin geleceği iddiaları güçleniyor. Kripto paraların en çok kullanılanları arasında olan Bitcoin en güvenilen kripto para durumunda.

Neden Altın Yatırımı? 

Geçmişten günümüze dek en çok kullanılan yatırım araçlarından biri altın olmuştur. Altın fiyatlarının dünya genelinde olan gelişmeler olduğunu, belli başlı etkenlere bağlı olarak kripto para değerlerinin değiştiğini söyleyebiliriz. Altın yatırımcıları güvenli liman olarak gördükleri altını piyasada sürekli el değiştirerek kullanabiliyor. Alım satım yapılarak kar elde edilebiliyor. Altını fiziksel,  dijital olarak saklanabilir.

Altın Piyasalarının Bitcoin’e Etkisi

Kripto para birimi olan Bitcoin dijital ortamda oluşturulmuştur. Aylık verilere dayalı olarak yapılan incelemelerde Bitcoin altın, döviz fiyatları arasında eş bütünleşik ilişki tespit edildi. Uzun dönemde altının ons fiyatında yaşanan artışın Bitcoin fiyatlarını artıracağını söyleyebiliriz. Bitcoin altın ilişkisine bakıldığında kısa dönemde oluşan altın ons fiyatında meydana gelen değişiklik Bitcoin üzerinde etkiye sahip değildir diyebiliriz.

Bitcoin Dijital Altın Mı?

Günümüzde altın ve bitcoin arasında kolerasyon bulunduğunu söylememiz mümkün değildir. Bu durum ilerleyen dönemler ikili arasında korelasyon olacağı ihtimalini yok etmiyor. Dolar kripto parayı etkiler mi sorusuna dolar ile Bitcoin alışverişi yapıldığını, dolayısıyla etkileyebileceğini söylemeliyiz. Bitcoin’in değer tutma aracı olarak görülmesi, merkez bankaların salgın etkilerini azaltmak için attıkları likidite adımları, doların zayıflaması ve altına yönelme bu ilişkiyi daha artıracağa benziyor.

fomo etkisi nedir? başlıklı içerik ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu