Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

BTC fiyatının nelere göre artıp azaldığıyla ilgili bilgilendirici bir içerik hazırladık!

Kripto para piyasalarında oluşan arz ve talep durumuna göre bitcoin fiyatları belirlenir. Her kripto para borsasında değişiklik gözlenebilir. Bitcoin kullanıcılarının yaptığı alım satım işlemleri kullanıcıların güncel arz talep oranlarına göre değişebilir. Bitcoin fiyat grafiği TL olarak 7/24 sürekli değişebilir. Bitcoin piyasası gerçek para birimi değeri taşımakta olup herhangi bir merkez bankasına, düzenleyici sisteme bağlı değildir. 

Bitcoin Fiyatı Neden Artar?

Güvenlik bakımından yüksek değere sahip olması, teknolojik gelişmeler, anonimliğini yitirmesi, kullanıcı deneyimi yaşanan yeni gelişmeler Bitcoin piyasasının değerini artırabilir, fiyatlar da bu şekilde olumlu yönde artabilir. Dünya da Bitcoin kullanımı desteklenip, yasal olarak kabul edilirse fiyatlar çok daha fazla artacaktır. Bitcoin ne kadar sorusuna Bitcoin miktarı 21 milyonla sınırlı olup bu rakama gelene dek fiyatlar artabilir diyebiliriz.

Bitcoin Fiyatını Düşüren Nedenler

Kripto para piyasasında meydana gelen değişimler bitcoin fiyatlarının düşmesine neden olabilir. Bu düşüş faktörleri arasında;

  • Bitcoin ekosisteminde oluşan hatalar,
  • Bitcoin sisteminde oluşan kısıtlamalar,
  • Medyada bitcoinle ilgili olumsuz haberler,
  • Kullanıcıların kripto paralara güvenlerinin azalması gibi sebepler yer alır.

Halvinglerin Bitcoin Fiyatında Etkisi

Bitcoin fiyatlandırılmasında maliyet unsurunun önemi büyüktür. Bitcoin madencileri problem çözdüğü zaman ödül kazanır. Bitcoin üretimi bu şekilde gerçekleşir. Dört yılda bir ödül miktarı yarılanır yani %50 düşer. Bu duruma halving denir. 2012 ve 2016 yıllarında meydana gelen halvingler sonucunda bitcoin fiyatlarında çok ciddi artışlar meydana gelmiştir. Ödül yarılanması Bitcoin üretim maliyetinin ikiye katlanmasından kaynaklanmaktadır. Madenciler aynı ekipman, işlem gücüyle, aynı masrafla önceden elde ettiği Bitcoin miktarının yarısını elde edebilir. Bu şekilde Bitcoin üretimi maliyeti ikiye katlanmıştır.

Bitcoin Yorumlarının Fiyatlandırmada Etkisi

Bitcoin fiyatı üzerinde etkili olan faktörler bulunur. En önemlileri Bitcoin analizleri, Bitcoin yorumlarıdır. Geçmiş fiyat hareketlerine bakıp, tarihsel verileri kullanmak Bitcoin fiyatının gelecekte nasıl bir yol izleyeceğini gösterir. Uzmanların bitcoin yorumları alıcıların, satıcıların kararlarını etkilemekte, bu şekilde fiyatlar değişmektedir. Önemli ekonomistlerin fiyat beklentileri, popüler analistlerin yaptığı yorumlar yatırımcıların hamle yapmasına, dolayısıyla Bitcoin fiyatlarına etki eder.

kripto paralarda boğa sezonu ile ilgili içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu