Ethereum 2.0 Nedir? Ethereum Güncellemesi Ne Zaman?

Ethereum 2.0 güncellemesi ne zaman yapılacak. "Berlin" nasıl bir yenilik getirdi!

Tüm insanlığa hizmet edebilmesi için ihtiyaç duyulan ölçeklenebilirlik, güvenliği sağlayan Ethereum 2.0 Ethereum ağında uzun zamandır yapılması planlanan bir yükseltmedir. ETH 2 enerji tüketimini azaltmakta olup ağın daha çok işlemi yapmasına izin vermekte ve güvenliği artırmaktadır. Teknik olarak Ethereum Proof of Stake (POS) zinciri olacak, parça zincirler tanıtılacaktır. Bu durum Ethereum’un çalışma şeklinde büyük değişiklikler, eşit derece faydalara sahip olmasını sağlayacaktır. Sadece Ethereum alt yapısında bir değişiklik meydana gelecektir. ETH sahipleri, dapp geliştiricileri, dapp kullanıcılarının hiçbir şey yapmalarına gerek yoktur. Ethereum 2.0 ne zaman 2021 yılında olacak mı sorularına önümüzdeki ay içinde geleceğini belirtmeliyiz. ETH 2.0 günümüzde kullanılan Ethereum ağıyla uyumludur. Bu durumda herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Qtum, Algorand, Tezos gibi blockchain ağları PoS konsensüs algoritmasını kullanmaktadır.

ETH 2.0 Neden Gereklidir?

Ethereum 2015 yılında piyasaya sürüldüğünden beri dünyanın en çok kullanılan programlarındandır. Programlanabilir blok zinciri haline gelmiş olup Ethereum potansiyelini gerçekleştirebilmesi için ölçeklenmesine ihtiyaç vardır. Mevcut olan blok zinciri sürümünde zincire eklenen verilerin katılan düğümlerce doğrulanması gerekir. Bu durum tüm sistemin işlem hızının en yavaş katılımcıya bağlı olduğunu gösterir. Ethereum 2.0 madencilik sistemi kaynak kullanım verimliliğini büyük oranlarda artırır. Yeni sistem geldiği zaman veri doğrulama görevleri düğüm kümeleri arasında bölünerek gerçekleşmekte, her biri yalnızca aldığı verileri doğrulamaktan sorumlu olacaktır. Blok zincirinin tümü paralel işlemeyi kullanmaya izin verip toplam kapasiteyi artırmayı sağlayacaktır.

ETH Güncelleştirmesinin Piyasalara ve Fiyata Etkisi

Ethereum 2.0 ne zaman sorusuna protokol güncelleştirmesi önümüzdeki aylarda, yıllarda ETH fiyatını olumlu şekilde etkileyecektir diyebiliriz. Güncellemeler, artan hızlar, düşük maliyetler, faydaları sebebiyle Ethereum işlemlerine yönelik talebi artırabilir. İşlemleri gerçekleştirmek için ETH gerekli olup işlem arttıkça kripto paraya yönelik talep artacaktır. ETH ağını kullanmak için gereken talepler fiyatları yükseltebilir. Kullanıcılar için yaratılan gerçek değer bulunur. EIP 1559 işlem ücretinin değişkenliğini azaltıp fiyat artışını destekleyebilmektedir. Ethereum kurucuları EIP 1559, ETH 2’nin mevcut işlem seviyelerinin uygulanması durumunda ETH arzının büyümeyi durduracağını dile getirmektedir. ETH’nin piyasa arzında meydana gelen düşüş, durgunluklar, artan talepler doğrultusunda fiyatı artabilir.

En Yakın Ethereum Güncelleştirmesi Ne Zaman?

Ethereum 2.0 güncellemesi ne zaman olacağı sorusu merak edilenler arasında yer alıyor. 19 Şubat günü Ethereum geliştiricilerince yapılan toplantılar sonucunda 14 Nisan tarihinde Ethereum’a “Berlin” adında güncelleştirme geleceği belirtilmiştir. 2020 Haziran güncelleştirme için planlansa da merkezileşme konusunda olan bazı endişeler güncelleştirmeyi ertelemiştir. Yeni sürüm olan “Berlin” ile sert çatal denilen ağın iki zincire bölünmesi, zincirlerin yeni sürümle devam ettiği güncelleştirme gerçekleşecektir. EIP denilen Ethereum iyileştirme önerileri hayata geçecektir. Bu zincir eski sürüm olan Proof of Work olup yeni sürüm adı Proof of Stake olarak devam edecektir.

Ethereum 2.0 İle Proof of Stake Algoritmasına Geçilme Nedenleri

Ethereum güncellemesi ne zaman olacak ne tür ağa geçilecek sorusuna ağı merkeziyetsiz hale getirmek, daha hızlı çalışmasını sağlamak için Proof of Stake algoritmasına geçilecektir demeliyiz. Bitcoin gibi yüksek miktarda enerjiye ihtiyaç duyan PoW algoritmasını kullanan Ethereum ağı 2.0 güncelleştirmesiyle PoS alt yapısına geçerek enerji tasarrufunu amaçlamaktadır. Ethereum 2.0 merkezi madencilik havuzları kullanmayacak, az işlem gücüne sahip, merkeziyetsiz doğrulayıcı sistemiyle çalışacaktır.  PoW algoritması bu şekilde oldukça yüksek astronomik işlem gücüne ihtiyaç duyup PoS alt yapısında daha durgun sistemlerle blok doğrulayabilecektir.

Ethereum kaç dolar? Türk lirası karşılığı (TL) ne kadar? merak ediyorsanız bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu