Evdeki Bilgisayarla Kazılabilecek En İyi 3 Kripto Para

Günümüz şartlarında ciddi popülerlik seviyelerine ulaşan kripto paralar hemen hepimizin ilgisini çekmiştir. Özellikle 2011’li yıllarda gerçekleştirilebilecek Bitcoin mining işlemlerinin ne kadar kolay olduğunu bilmeyen yoktur. Öyle ki, zamanında 10.000 BTC ile gerçekleştirilen iki pizza siparişi efsaneleşmiş ve Bitcoin pizza günü ortaya çıkmıştır.

Günümüz şartları incelendiğinde ise Bitcoin gibi kazım işlemi zorlaşan birçok kripto para için ASIC cihazlar üretilmiş ve bireysel madenciler saf dışı edilmiştir. Donanımsal açıdan güçlendirilen bilgisayar devreleri ile ciddi performans artışları gerçekleştirilmiş ve artık madencilik için farklı donanımlar gerekmeye başlamıştır. Peki, evimizdeki bilgisayarlarımızla madencilik yapamaz mıyız? Hangi kripto paraların madencilik işlemlerinde evdeki bilgisayarımız yeterli olur? Gelin bu gibi soruları daha yakından inceleyelim.

Öncelikli olarak her geçen gün birçok farklı kripto para piyasaya giriyor. Ancak bu kripto paralardan birçoğu kısa süre sonra kullanıcılarını ortada bırakıp piyasadan elini eteğini çekerken, bazıları da arkalarındaki proje ile her geçen gün gelişim sağlıyor. Tam da bu noktada madencilik işlemlerinin gerçekleştirilebilme imkânı doğuyor.

Kripto para madenciliği işleminin özünde, transfer işlemlerinin güvenli gerçekleştirilebilmesi için doğrulanması gereken kod parçacıklarının çözülmesi yatmaktadır. Bu nedenle kripto paraların kullandığı blok zinciri alt yapısına göre dileyen kullanıcılar seçtikleri kripto para biriminin problemlerini çözerek ödül olarak dijital token veya coin kazanabilirler. Tam da bu noktada evdeki bilgisayarla kazılabilecek en iyi 3 kripto para hakkında sizler için incelemeler yaptık. Aşağıda yer alan 3 farklı kripto para ile siz de evinizden madencilik yapmaya başlayabilir, işinize devam ettiğiniz süreç içerisinde dahi bilgisayarınızın mining yapmasına izin verebilirsiniz.

Kripto paralarla pasif gelir nasıl elde edilir? başlıklı makalemiz ilginizi çekebilir.

Monero

XMR kısaltması ile kullanıcılar tarafından benimsenmiş olan Monero, gerçekleştirilen işlemlere yönelik finansal gizlilik sağlaması ile öne çıkan bir kripto para birimidir. Diğer kripto para birimleri ile kıyaslandığında, Monero madenciliği nispeten daha kolay gerçekleştirilebilir. Madencilik işlemine başlamanız içinse tek yapmanız gereken Guiminer ya da Multiminer gibi Monero madenciliğini destekleyen bir yazılımı bilgisayarınıza indirmek. Sonrasında ise uygulamanın işleyişine bağlı olarak evinizdeki bilgisayarınızdan Monero madenciliği gerçekleştirebilirsiniz.

Monero kazım işlemi CryptoNight proof-of-work algortiması beraberinde gerçekleştirilmektedir. CryptoNight protokolünün oluşturulmasındaki en önemli hedeflerden birisi Monero’ya özgü ASIC donanımlarının ortaya çıkmasının önüne geçmekti. Öte yandan yine Monero geliştirici ekibi, XMR’nin büyük çaplı madencilik şirketleri tarafından tekelleştirilememesi adına da oldukça sıkı çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Evinizdeki bilgisayarınızla kazım işlemine başlamanız ardından daha yüksek kazançlar elde etmek isterseniz, grafik kartlarınızı daha üst modellerle değiştirmeniz gerekecektir. Bu noktada ilk olarak kendi donanımlarınızla başlamanız, ardından ise mümkün olması durumunda daha iyi donanımlar tercih etmeniz faydalı olacaktır. Sıfırdan bu işe başlayacaklar için ilk etapta yüksek bütçeli yatırımların yapılması ileride istenmeyen sorunlara neden olabilir. Öte yandan grafik kartları arasında Monero madenciliği açısından en uygun olanlarının AMD markalı grafik kartları olduğu bilinmektedir.

Dogecoin

Oldukça spekülatif bir para birimi olan Dogecoin, piyasaya çıkması beraberinde bir şaka parası olarak gündemde yerini almıştı. Ancak hayat daha büyük sürprizlerle dolu olmalı ki, ilerleyen süreç beraberinde Dogecoin yatırımları arttı, ünlü insanlar tarafından bu coine destek mesajları atıldı ve Dogecoin bir anca inanılmaz bir talep ile karşı karşıya kaldı. Sonrasında ise bu talep fiyatlara yansıdı ve şaka amaçlı ortaya çıkan coin birçok ünlü şirketin piyasa değerini geride bıraktı.

Her ne kadar çok spekülatif bir yapıda olsa da piyasanın sıkı takibi beraberinde Dogecoin madenciliği yapılabilir. Özellikle evimizdeki bilgisayarlarımızda bile bu coinin kazım işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Dogecoin kazım işlemlerimize başlamadan önce ilk olarak bu coinleri saklayabileceğimiz bir Dogecoin cüzdanı edinmemiz gerekecektir. Bu cüzdanı internet üzerinden kolayca elde edebilir, Google Chrome tarayıcımıza kısa sürede entegre edebiliriz. Ancak madencilik yapmaya başlamadan önce karşımıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlardan birisi CPU madenciliği olup bilgisayarın işlemcisi yardımıyla gerçekleştirilebilirken, diğeri GPU madenciliği olarak bilinir ve ekran kartı ile gerçekleştirilir.

Madencilik yazılımlarından birisi olan CPUminer bilgisayarınızın CPU’sunu kullanır ve arka planda mining işlemleri gerçekleştirir. CGminer ya da Cudaminer ise ekran kartınızın kullanılması beraberinde mining işlemlerinin gerçekleştirilmesine imkan sunar.

Bu uygulamalar dışında blok ödülü kazanma şansınızı daha üst seviyelere çıkarmanız için CoinEx ya da MultiPool gibi madencilik havuzlarına katılmanız daha faydalı olabilir. Bu havuzlar özellikle Dogecoin kazım işlemlerinde sizler için daha avantajlı ve daha yüksek getiriler sunacaktır.

Vertcoin

Evdeki bilgisayarlarla kazılabilecek en iyi 3 kripto para arasından ilk olarak incelediğimiz Monero gibi Vertcoin de madencilik için özel üretilebilecek ASIC makinelerine karşı bir tutum sergilemektedir. Bu karşı tutum sayesinde de kullanıcılar kendi bilgisayarlarından uygulama yardımı ile kolayca madencilik yapabiliyorlar.

Vertcoin madenciliği yapabilmeniz için bilgisayarınıza One-Click Miner uygulamasını indirmeniz gerekecektir. Bu uygulamaya en güvenli erişim için yine Vertcoin resmî web sitesini kullanabilir, sitede yer alan uygulama linkinden indirme işlemini gerçekleştirip kurulum yapabilirsiniz.

One-Click Miner uygulamasının indirilmesi ardından kurulumu da bir o kadar kolay. Öyle ki, tek tıkla kurulum gerçekleştirdikten sonra madencilik işlemi için yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızın donanımsal gücüne eşdeğer bir madencilik havuzu seçmek olacak. Ancak şu da unutulmamalıdır ki, Vertcoin madenciliği için uygulama tarafından desteklenen grafik kartları yalnızca AMD ve Nvidia’dır. Yani bu grafik kartları dışında farklı bir grafik kartı bulunan bilgisayarlar ne yazık ki madencilik için uygun görülmemektedir.

Son olarak madenciliğe başlamadan önce bilgisayarınızla ne kadar süre içerisinde ne kadarlık Vertcoin kazımı gerçekleştirebileceğinize dair bilgileri de yine Vertcoin web sitesinde inceleyebilirsiniz. Bu noktada ekip tarafından sık sık güncel bilgilerin paylaşımına özen gösterildiğini belirtmek mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu