Kripto Paraları Saklama Alternatifleri: Sıcak ve Soğuk Cüzdanlar

Hayatımıza hızlı giriş yapan kripto paralar popülerliğini korumaya devam ediyor. Kripto paralara sanal, dijital para veya sanal döviz de denilebilir. Kripto paralar aynı zamanda dijital ağ parası olup internette bilgisayar ağlarında sayısal olarak saklanır. Havale edilmeleri, saklanmaları mümkündür.

Kripto paralarda işlemleri güvenceye almak için kriptografi adı verilen şifreleme işlemleri kullanılır. Dijital cüzdanlar özel ve genel anahtarları saklayabilir. Kullanıcıların birbirleri arasında kripto para alışverişi yapmasına, para dengesi takip etmesine imkan tanır. Blok zincirlerinde başarıyla çalışan yazılım programlarıdır. Dijital cüzdanlarla kripto paralar saklanıp gönderilebilir, aynı şekilde alınabilir. Tüm işlemler blok zincirleri üzerinde kaydedilir ve saklanır.

Kripto para için özel cüzdanlar sıcak ve soğuk cüzdanlardır. Aralarında bulunan en önemli fark soğuk cüzdanların internetten bağımsız şekilde çalışmasıdır. Sıcak cüzdanlar internet bağlantısıyla işlem yapabilir. Sıcak cüzdanların riski fazladır. Sıcak cüzdanlar az miktarda para tutmak için tercih edilebilir. Soğuk cüzdanlar farklı dijital değerleri depolamak için kasalar gibi kullanılır. Güvenli olan yöntem hem sıcak hem soğuk cüzdanların amaçlarına göre uygun olarak kullanılması olacaktır.

Özel Anahtar ve Açık Anahtar Nedir?

Kripto para kullanımı iki kriptografik anahtara ihtiyaç duyar. Kasaların kapısı gibi davranan açık anahtarlar ve kasanın kilidini açmak için özel olan anahtarlar olmak üzere çeşitlere ayrılır. Cüzdanların tümünün dosyalarında kayıtlı özel anahtarlar yer alır. Anahtarlar Bitcoin adresleriyle güçlü matematiksel ilişkilere sahiptir. Anahtarlar cüzdanlar tarafından üretilir. Özel anahtarlara sahip olan herkes fonlar üzerinde kontrol sahibidir. Bazı cüzdanlarsa özel anahtarlara sahip olabilir. Soğuk cüzdan fiyatları pek çok özelliğe bağlı olarak değişebilir. Kullanma erişimine sahip olunamaz. M-cüzdan yazılımlarını kullanarak genel ve özel anahtarlara erişip varlıklar incelenebilir. Para gönderme ve diğer işlemlerin yapılması mümkündür.

Çeşitlerine Göre Kripto Para Cüzdanları

Kripto paralarınızı saklamanın yolu olarak üç çeşit kripto para cüzdan türü bulunur diyebiliriz. Bunlar sırasıyla;

  1. Donanım Cüzdanları: Kripto paralarınızı saklamanız için özel olarak üretilmiştir. USB bellek gibi işlem yapar. En iyi soğuk cüzdanlardan biridir diyebiliriz.
  2.  Kağıt Cüzdan: Özel anahtarı yazmak için kağıt ve kalem kullanılmasına imkan tanıyan cüzdandır.
  3. Masaüstü, Mobil, Çevrimiçi Cüzdanlar: Diğerlerinden daha az güvenilir olan bu cüzdan tipinde kullanıcı dostu olma özelliği ön plana çıkar.

Kripto Para Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Kripto para cüzdanlarının sıradan elektronik cüzdanlardan en belirgin farkı kripto paraları tek yerde saklamamasıdır. Ethereum soğuk cüzdan Ethereum kripto paralarınızı güvenli şekilde saklamanıza imkan verir. Kripto para cüzdanları özel ve açık anahtarlarla farklı blok zincirlerinde olan kayıtlara erişim imkanı verir. Kriptolarla ilgili olan her tür işlem blok zincirinde gerçekleşir. Birisi kripto para gönderdiği zaman kişi sahipliği cüzdan adresine tanımlanır. Blockchain yani blok zinciri sisteminde yeni blok görünür. Onay alınma sonucunda cüzdan blok zinciri verileriyle yeni bakiyeyi gösterir.

Kripto Paralarınızı Güvende Saklamak İçin Neler Yapılabilir?

Bazı cüzdan tipleri birkaç kripto para desteklerken bazıları sadece bir kripto para destekler. Kripto para saklamayı güvenli hale getirmek için;

  • Fonlar çevrim dışında tutulabilir.
  • İnternete bağlı olan cüzdanlarda daha az kripto para tutulabilir.
  • Cüzdan yedeklemeleri yapılabilir.
  • Belirli aralıklarla cihaz yazılımları ile cüzdan güncelleştirmeleri yapılmalıdır.
  • Yeni yazılım sürümlerinde güvenliğin tam sağlandığından emin olunmalıdır.
  • Özel anahtarlar güvende saklanmalıdır. İnternet üzerinden erişime açık olan hiçbir cihazda özel anahtarlarınızı saklamayın!
  • Mümkün olan en çok sayıda kimlik doğrulama adımı kullanılmalıdır. İşlemlere başlamadan önce başka kişilerin iznini gerektiren çoklu imza cüzdanları kullanılabilir.

Popüler Bitcoin Cüzdan Önerileri

Ülkemizde Trezor, Ledger cüzdan modelleri sık sık kullanılır. 2020 yılı Aralık ayında Ledger’de yaşanan ciddi hack olayları sonucunda iç güvenlik önlemlerini sorgulanmaya başlanmıştır. Kripto soğuk cüzdan fiyatları model, özelliklere göre değişmekte olup internet üzerinden alışveriş sitelerinden alımı yapılabilir.

Ledger Nano: En iyi donanım cüzdanı olarak bilinen soğuk cüzdandır.

Exodus: En iyi sıcak cüzdan olup yeni başlayanlar içindir.

Electrum: İleri düzeyde kullanıcılar için en iyi sıcak cüzdandır.

Mycelium: Mobil kullanıcılara hitap eden iyi sıcak cüzdandır.

Ledger Nano S: Buck donanım için en iyi soğuk cüzdandır.

Sıcak Cüzdan Nedir Kullanımı Nasıldır?

Çok imzalı cüzdan, çevrimiçi web cüzdan, mobil cüzdan, masaüstü cüzdanlar sıcak cüzdan kategorisine girer. Online şekilde çalışan kripto para cüzdanlarına sıcak cüzdan denilir. Sıcak cüzdanlar genellikle kripto alışverişinde, kripto borsasında kullanılır. Bulut tabanlı, çevrimiçi olarak bilinen kripto para cüzdanlarına web cüzdanı denilebilir. Sıcak cüzdanlarda kriptolu özel anahtarlar kişilerin online ortamlara bağlı olan cep telefonlarında, bilgisayarlarda, diğer mobil cihazlarda uygulamalarda tutulmaktadır.

İnternete bağlı servisler üzerinde kolaylıkla erişilebilirlik imkanı sıcak cüzdanlarla sunulur. Kripto para soğuk cüzdan ile yüklü miktarlarda para tutulabilir. İlgili servise bağlanma şifresi mevcut olduğu her zaman sıcak cüzdana erişilebilir. Sıcak cüzdanlarda tutulan kripto paraların özel anahtarları ise hizmet alınan firmaların bulut depo sunucularında saklanabilir. Sıcak cüzdanlar, mobil cüzdanlar, masaüstü cüzdanlar online olan web cüzdanlarını kapsarlar.

Soğuk Cüzdan Nedir Kullanımı Nasıldır?

Kağıt cüzdan ve donanım cüzdanlar bu kategoride yer alır. Güvenlik açısından avantajlar sunan cüzdanda işlemler yapmak uzun sürebilir. Direkt internetle bağlantısı olmayan soğuk cüzdanların hacklenme riski yoktur. Soğuk cüzdanda olan bakiye kripto paralara sadece hesap anahtarını bilen kişiler erişebilir. Ledger soğuk cüzdan ülkemizde en çok kullanılanlar arasındadır. Hesap sahiplerinin kendilerine özel verilen anahtar numaralarını kesinlikle kimseyle paylaşmaması gerekir. Özel anahtarlar olmadan başkalarının hesaba erişmemesi sağlanır. Offline hesap olmaları sebebiyle kripto parayla alışveriş yapan kullanıcılara hitap etmemektedir. Yüklü miktarda kripto parası olan, firmalara güvenemeyen kişiler soğuk cüzdan kullanabilir.

İstanbul blockchain okulu hakkında bilgiler içeren yazımızın ilginizi çekebileceğini düşündük.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu