Sınırlı Bitcoin Arzı Ne Anlama Gelir?

Satoshi Nakamoto tarafından 31 Ekim 2008 yılında açıklanan Bitcoin White paper 3 Ocak 2009 yılında ilk bitcoin bloğuna dönüşmüştür. 2009 yılından itibaren piyasaya arzı olan bitcoinin hacmi git gide büyümektedir. Finansal piyasaların değer saklama aracı olan bitcoin zaman içinde değerini korumuştur. Bu sebeple bitcoin biriktirmek tüm çevrelerce mantıklıdır. Para ve altın değer biriktirme amacıyla kullanılan diğer araçlardır.

Bir yatırım aracı zamanla değerini korumak amacıyla kontrol altına alınmalıdır. Kripto para piyasalarında adını sık duyduğumuz bitcoin arzı paranın değerini korumak için üst rakamlarda tutulmamaktadır. Bitcoin ne kadar sorusuna sınırlı arz verilen bitcoinin değerli olduğunu söyleyebiliriz. Yoğun talep gören bitcoin hem sınırlı arz hem de volatilite değerleri bakımından tercih ediliyor.

Değer Saklama Araçları ve Bitcoin

Dünyadaki rezervi sınırlı olan bitcoin yıllardır önemini korumuş, en değerli yatırım saklama araçları arasında sayılmıştır. Değeri korunan altın; ticaretin getirdiği zorlukların üstesinden gelmek amacıyla üretilir. Paranın arzı merkez bankasınca kontrol edilerek yüksek enflasyon üzerine çıkmak engellenmiştir.

Sınırlı Arz Değiştirilebilir Mi?

Bitcoin güvenliğinin üst düzeyde olması, değerini koruması oldukça önemlidir. Bitcoin ihtiyacının artması arzın artmasını sağlamamaktadır. Bitcoin’in merkezi olmayan yapıda oluşu sebebiyle yatırımcıların %51’inin bir araya gelmesiyle blok zincir üzerinde değişiklik yapılması mümkün olur. Piyasada bulunan bitcoin miktarı azalacak böylece değeri artacaktır. Bitcoin nedir, önemi nedir sorusuna değer saklama özelliğine sahip olan bitcoin halving (yarılanma) işlemi sonucunda arzı yarılanmakta önemi git gide artmaktadır.

Bitcoin Çoğaltılabilir mi?

21.000.000 arz ile sınırlı olan bitcoin piyasada dolaşımda olup merkez bankası istediği zaman çoğaltabilir. Bitcoin nedir yorumlarına baktığımızda bitcoin üretilmeyeceğini çıkarırız. Bitcoin kullanıcıları üçüncü kişilerce gerçekleştirilecek spekülatif hareketlerle devalüasyona sebep olma gibi risklere karşı korunmaktadır.

Bitcoin Arzının Önemi

Arz, ağda bulunan tüm katılımcıların anlaşmaya varmasıyla bir protokolle sabitlenmiştir. Yeni bitcoinlerin dünyaya dağılım oranı, son bitcoinin oluşma tarihi herkes tarafından bilinir. Bitcoin, para biriminin yönünü etkileyecek temsilciye sahip değildir. Baskı, aşırı enflasyon, politik kontrolden arınmış olup güvenli bir limandır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu