Halving Yarılanma Nedir?

Halving yarılanmasına dair bilmeniz gerekenler içerikte!

Halving kelime olarak yarılanma anlamına gelir. Madencilik sistemiyle üretilen kripto para dünyasında, madencilik üretiminde blok başına düşen ödüllerin belli aralıklarda yarıya düşürülmesini ifade eder. Halvingi anlamak için öncelikle madenciliği anlamak gerekir. Madencilik kripto para birimlerinde üretilmeyi sağlamasının yanı sıra Blockchain sisteminde yapılan transferlerin onaylanmasını gerektirir.

Madencilik işlemlerinin zayıflaması veya bitmesi sistemin kullanılabilirliğini etkiler. Tüm kripto para birimleri madencilik sistemiyle üretilmiş olup üretilecek birim adetleri belirlenmiştir. Belirli miktarın üzerinde sayıda birim üretilmemektedir. Bu biçimde kripto para birimlerinin fiyatlandırılmasında da temel unsur arz-talep dengesinin korunmuş olmasıdır. Bu şekilde enflasyonun önüne geçilmektedir. Bitcoin halving ne zaman sorusuna Bitcoin(BTC) yarılanmaları 2012, 2016, 2020 yılında gerçekleşmiştir diyebiliriz. Yarılanmalar BTC’nin operasyonel verimliliğini artırmak amacıyla gerçekleşir. Ağ ücretleri de önemli miktarda azalır.

Halving’in Kazandırdıkları

 Kripto para dünyasına inancı olan kullanıcıların ödüllendirilmesini sağlar. Madencilikle üretilen kripto para birimlerine güvenen, paraların çıkışından itibaren bu alanda madencilik yapan

kullanıcıların halving işleminden etkilenmemeleri için blok ödülü almalarını sağlar. Bitcoin halving fiyata etkisi fazladır. Madencilik işlemleri kripto para üretimleri için gerektiği kadar Blockchain sisteminde yer alan transferlerin onaylanmasını yaptığı için da gereklidir. Üretilecek kripto para birimlerinin sayıları sınırlandırılmıştır. İlk blok ödülü rakamlarıyla devam edilse tüm kripto para adetlerinin üretilmesine neden olacaktı. Ödül sistemi olmaması madencilik ağından çekilmelere sebep olacakken madencileri Blockchain ağında uzun süre tutabilmek, kripto para üretimlerini devam ettirebilmek nedeniyle blok ödüllerini düşürmek gerekiyor.

Bitcoin Blok Ödülü Nedir? 

Blockchain ağına eklenen bloklar dışında madencilere ödenen BTC miktarına blok ödülü adı verilir. Kısaca Bitcoin Blockchain yaklaşık 1 MB boyutunda olan, içinde gerçekleştirilen güncel para transferlerinin yer aldığı bloklardan oluşan dijital bir defterdir.

Bloklar içinde kullanıcılar arasında ki BTC transfer bilgileri yer alır. Veri miktarı aşağı yukarı olarak 1 MB tutan blokları oluşturmak için oldukça karmaşık problemlerin çözülmesi gerekmektedir. Halving olunca ne olur sorusu sık sık gelmekte olup, halving sonucunda  ödüllerin miktarının yarıya düştüğünü söyleyebiliriz. Matematiksel problemleri çözmeye harcanan donanım, elektrik masraflarının karşılanması için madenciye ödenen BTC tutarına da blok ödülü adı verilir.

Bitcoin Değeri Halving İşleminden Nasıl Yararlanıyor?

Yarılanma süreci başladığı zaman tüm kripto paraların ekosisteminde BTC fiyatına etkisi olur.  Halving ne demek sorusunun cevabına Bitcoin halving yarılanması ardından ödül miktarı %50 düşer cevabını verebiliriz. Bu tür tehlikelere karşı korunmak amacıyla ağda madencilik süreci on dakika blok süresini sürdürmek amacıyla ortalama iki haftada bir ayarlanmaktadır.

Bitcoin hashing algoritması ayarlanabilir olup madencilik bilgisayarlarının yeni bloğun çıkarılmasına imkan tanıyan matematik problemlerini çözmek için yapmaları gereken çalışma miktarı belirlenir. Hasrate değeri Bitcoin ağından sapmaya başladığı zaman blok süreleri yavaşlamakta, zorluk ayarları 10 dakikalık blok sürelerini temsilen tekrar elde edilmek için ayarlanabilir.

Halving Neden Önemlidir?

Coinlerin sabit hızla piyasaya sürüleceğini, öngörülebilir azalma oranı göstereceğini garantilemiş olup kripto para ekonomik modelinin de temel öğelerinden birini oluşturmuştur. Bunlardan hareketle Bitcoin halving tarihleri 2021 yılında ne zaman sorusu en çok sorulan sorular arasındadır. Maddi enflasyon oranının kontrollü olması kripto paraların ve temelde sonsuz arz oranına sahip olan geleneksel itibari paralar arasındaki temel farkı oluşturur.

Bitcoin Halving bitcoin protokolünün temel fonksiyonlarından birini oluşturur. Kod Bitcoin Cpre Github kısmında bulunabilir. Bitcoin halvingi mümkün kılan kodların ufak bölümünü de görebilirsiniz. Kodda belirtildiği gibi her 210.000 blokta bir yarıya indirilmiştir.

dijital para ile kripto para arasındaki farklar başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu