Boğa Sezonu Nedir? Ne Zaman Başlar?

Türkiye’de kriptolara ilgi her geçen gün artmakta. Sohbet ortamında mutlaka “boğa sezonu nedir?, boğa sezonunda mıyız?, boğa sezonu ne zaman başlayacak/bitecek?” gibi soruları sıklıkla duymuş olmalısınız.

Eğer kripto paralara yatırım yapmak istiyorsanız, piyasa koşullarını tanımlamak için kullanılan ayı ve boğa terimlerinin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekmektedir. Piyasanın yönü, yatırım sepetini olumsuz etkileyebileceği için kripto sözlük kategorisinde alanında yer alan terimleri mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

Boğa sezonu nedir?

Boğa sezonu, kripto para piyasasındaki düşüşün veya durağanlığın kırıldığı ve uzun bir süre boyunca yükseliş trendine girdiği dönemi tanımlamaktadır. Boğa sezonunda piyasada her zaman iyimser bir hava vardır. 

Boğa sezonunda kripto paraların büyük çoğunluğu birkaç aylık sürede 2 ila 50 kat artabilmektedir. Ancak bu sürede ağ, transfer gibi çözümü olan sorunlarda piyasada küçük düşüşler olabilir.

Boğa sezonunda dalgalanmaların ana sebeplerinden biri de kaldıraçlı işlem yapan kullanıcı sayısındaki artıştır.

  • Örneğin piyasada olumlu bir hava varken 50x ile ABC coinin artacağı yönünde (long) pozisyon açarsanız ABC coinin fiyatı %2 artarsa %100 kazanç elde edeceksiniz.
  • Ancak borsalar kârını maksimize etmek için ABC coin’in değerinin artmaması için bir baskı oluşturur ve %2 düşüş yaptığında paranız likit olur yani sıfırlanır.

Kaldıraçlı işlemlerdeki ali cengiz oyunu sebebiyle boğa sezonundaki en önemli olgunun sabır olduğunu ve vadeli  işlemlerden kaçınmamız gerektiğini söyleyebiliriz.

Boğa sezonu yalnızca kripto para piyasasında değil yatırım yapılabilecek her türlü varlık piyasasında var olan bir terimdir.

Boğa sezonu ne zaman başlar?

2021 yılı itibariyle kripto para varlıklarının değeri 2 trilyon doları aşmış durumda. Bir önceki ayı sezonu, 2017 yılı son çeyreğinde başlamış ve yaklaşık 3 ay sürmüştü. Kripto paraların büyük çoğunluğu bu süreçte 2 ila 20 kat arasında değerlendi.

Boğa sezonunun ne zaman başlayacağını tahmin etmek güçtür. Karar kılıcıların piyasaya girmesi, olumlu haberlerin yaygınlaşması ve kullanıcı sayısındaki artışa bağlı olarak kripto paralara talebin artması boğa sezonunu başlatan en önemli etmenlerdir. Boğa sezonunda talep arttığı için kripto para fiyatlarının uzun bir süre daha yükseleceği beklentisi oluşur.

Piyasalardaki Yükselişe Neden Boğa İsmi Verildi?

Boğanın kurbanlarına saldırma tarzı piyasalardaki yükselişin ismine yön vermiştir. Boğa, kurbanlarını boynuzlarıyla aşağıdan yukarıya hızlı bir şekilde kaldırdığı için piyasaya adını vermiştir. Ayı piyasası ismi de yine ayının kurbanlarını etkisiz hale getirme biçimiyle ilgilidir.

Ayı ve Boğa Piyasası Grafiği

Grafikte görüldüğü gibi;

  • 2017 ortasında başlayıp 2018 yılı başına kadar devam eden süreç boğa sezonu olarak tanımlanmaktadır.
  • 2018 yılı başından 2019 yılına kadarki düşüş de ayı sezonu olarak tanımlanmaktadır.

Unutmayın hiçbir varlığın fiyatı sürekli artmaz. Yatırım yaparken mutlaka ve mutlaka stop loss koymalısınız.

Boğa Sezonu Belirtileri Nelerdir?

  1. Boğa sezonu genellikle ayı sezonu bitişi sonrasında başlar. Eğer boğa sezonunda olduğunuzu düşünüyorsanız bu süreçte sabırlı olarak yatırımınızı korumalısınız. Ani düşüşlerde satmak yerine alttan toplayabilirsiniz.
  2. Boğa sezonunun başladığının belirtileri arasında tüm dünyadaki medya organlarının okuyucularına kripto varlıkların artışı yönünde haberler pompalamasıdır.
  3. Boğa sezonunda birçok kripto para projesi başlamaktadır. Bu yüzden boğa sezonunda borsalarla birlikte küçük bir yatırımınızı airdrop ve sıcak cüzdanlardaki staking işlemleriyle kazanacağınız token’lara yatırabilirsiniz.
  4. Boğa sezonunun başlamasıyla birlikte borsaya çok fazla kullanıcı giriş yapmaktadır. Gerek sosyal medyada gerekse Youtube’ta kripto varlıklara yönelik çok fazla bilgilendirici içerik paylaşımı yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu