MEXC Borsası Komisyon Oranları

MEXC kripto borsası elinde bulunan 850’den fazla alt coin çeşitliliği ile kullanıcılarına piyasadaki diğer bir çok kripto borsalarından daha fazla yatırım alanı sunmaktadır. 2018 yılında kurulan bu borsanın kullanıcı sayısı ve işlem hacmi gün geçtikçe katlanarak artmaktadır. 2021 Aralık ayı itibarıyla günlük yaklaşık 1 milyar dolar işlem hacmi ile en gözde kripto borsaları arasında yer almaktadır.

MEXC’ye Kayıt Olan Kullanıcılar İçin Komisyon Oranları

  • MEXC borsasına yeni kayıt olan bir kullanıcı eğer referans kodu ile kayıt olmadıysa her işlemde %0.2 komisyon ücreti ödemektedir. Bu komisyon oranını referans linki ile açtığı takdirde %0.1’e kadar düşürebilir.
  • Standart üyeliklerde hesabınızda bu borsanın kendi kripto parası olan MX Token bulundurduğunuz takdirde komisyon indirimi oranınızı %40’a kadar, referans kodu ile üye olursanız %50’ye kadar düşürebilirsiniz.
  • MEXC referans kodu ile üye olursanız yaptığınız her işlemde %0.2 yerine %0.14 komisyon ücreti ödemiş olursunuz.

Örneğin; MEXC hesabınızda 15.000$’lık USDT ile standart üyeliğinizde bir alt coine 15.000$’lık yatırım yaptığınızı varsayalım.

  • Bu yatırımı yaparken borsa sizden %0.2 olan komisyon oranında dolayı 30$’lık bir komisyon ücreti keser.
  • Daha sonra 15.000$’a almış olduğunuz coini %33 kârla sattığınızı varsayalım. Yani 20.000$’lık bir satım işlemi yapıyoruz. Bu işlemden de borsa sizden 40$’lık komisyon ücreti kesecektir.
  • Toplamda 35.000$’lık yapmış olduğunuz işlemle 70$ komisyon ücreti ödersiniz.
  • Bu işlemi %30 komisyon indirimli referans koduyla açtığınız hesaptan yapmış olsaydınız yaklaşık 49$’lık komisyon ödemiş ve sadece komisyon indirimden dolayı 21$ cüzdanızda kalmış olacaktı.
  • Ayrıca hesabınızda MX Token bulundurarak bu komisyon oranını %0.1’e kadar düşürebilirsiniz.

MEXC Komisyon Oranı Tablosu

Aşağıdaki tabloda hesabınızda bulundurduğunuz MX Token sayısına göre faydalanabileceğiniz komisyon indirimi oranlarını görebilirsiniz.

Hesapta tutulan
MX Token Sayısı
Referans Linkiyle
Açılan Üyeliklerde
(Maker/Taker)

Standart Üyeliklerde
(Maker/Taker)
0 MX %0.2 %0.2
<10.000 MX %0.14 %0.16
10.000-100.000 MX %0.12 %0.14
>100.000 MX %0.1 %0.12

Maker (Piyasa Yapıcı) Komisyon İndirimi Ne Demek?

Maker işlemler, kullanıcıların kripto para alım ve satımında fiyatı kendi belirlediği işlemlerdir. Limit fiyatlı alış veya limit fiyatlı satış emri verdiğinizde bu işlem Piyasa Yapıcı olarak tanımlanır ve bu işlemlerde ödediğiniz komisyon ücreti Maker Komisyon Oranı üzerinden hesaplanır.

Örneğin; MX Token alacaksınız ve bunu maker olarak yapacaksınız. Güncel fiyatı 2.3$ olan MX Token için 2$’a indiğinde alış emri verdiğiniz takdirde bu maker işlem olacaktır ve bu işlem anında gerçekleşmez.

Taker (Piyasa Alıcı) Komisyon İndirimi Ne Demek?

Binance, Gate.io, Kucoin ve diğer birçok kripto para borsalarında piyasa fiyatı ile al veya piyasa fiyatından sat işlemleri yaparsanız bu işlem Piyasa Alıcı  olarak tanımlanır ve bu işlemlerde ödediğiniz komisyon ücreti Taker Komisyon Oranı üzerinden hesaplanır.

Örneğin; MX Token almak istiyorsunuz ve taker işlem yapacaksınız. Güncel fiyatı 2.3$’a MX Token’ı bu fiyattan alış emri oluşturduğunuz takdirde bu taker işlem olacaktır ve bu işlem anında gerçekleşir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu