Bitcoin Cash (BCH) İncelemesi

Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

Bitcoin Cash, Bitcoin blockchain’inden ayrılarak oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Kısaca BCH ile gösterilir. En çok işlem gören ilk 10 kripto paranın içinde yer almaktadır. 2017 yılında ortaya çıkmış ve hızlıca bir yükseliş göstermiştir. Bitcoin sisteminin yavaşlaması ve para gönder-al işlemlerinde sorunlar çıkması nedeniyle Bitcoin geliştiricileri bunun önüne geçmek için çözümler üretmeye başlamıştır. Çözüm olarakta Bitcoin sistemini değiştirmek yerine aynı veri tabanı üzerinden yeni bir kripto para üretmeyi tercih etmişlerdir. Böylece ortaya Bitcoin Cash çıkmıştır.

Bitcoin Cash İle Bitcoin Arasındaki Farklar

Bitcoin sahibi olanlar yaşanan blockchain ayrılmasıyla birlikte aynı oranda Bitcoin Cash sahibi de oldu. Bu cümleyi biraz daha anlaşılır yaparsak Bitcoin üreticileri, Bitcoin Cash’e geçenler için ayrı bir cüzdan oluşturmak yerine Bitcoin’de var olan cüzdanı klonlamayı tercih etti. Böylece kullanıcıların sahip olduğu cüzdanda iki farklı para oldu. Yani blok öncesinde Bitcoin sahibi olanlar aynı oranda Bitcoin Cash’e kavuştu. Bu kulağa hoş geliyor olsa da işin aslı sizin sandığınız gibi değil. Çünkü kullanıcılar hangi kripto paradan harcama yapıyorsa aynı oranda diğer cüzdandan da düşüş oluyor. Hemen bir örnek vererek durumu sizin için kolaylaştıralım. Örneğin iki tane arabanız var. Bu iki arabadan biri hırsız tarafından çalınıyor diğer arabanızda bu hırsızlıkla birlikte bir anda yok oluyor. İşte sistemde aynı bu şekilde işliyor. Sistem size iki cüzdan tanıyor fakat gerçek para değerini de aşağı seviyeye çekiyor yani bunun sonucunda kimse iki cüzdana sahip diye zengin olmuyor. Bu durumun getirdiği diğer farklılıklar ise şu şekildedir:

 • Bitcoin Cash yeni bir algoritma üzerinden çalışmaktadır. Bitcoin algoritmasından tamamen ayrıdır. Bu yüzden zincir arasında hiçbir şekilde tekrar eden bir sistem yoktur. Bu iki sistem tamamen birbirinden bağımsız şekilde işlem görmektedir.
 • Bitcoin Cash blok kapasitesini yükseltmeye olanak tanımaktadır. 1 Mb olan kapasiteyi 8 Mb ye kadar çıkartmak mümkündür.
 • İmzalama sistemleri de Bitcoin’den tamamen farklıdır. Bitcoin Cash’in kendine özgü bir imzalama sistemi mevcuttur.

Bütün bunlar dikkate alındığı zaman iki para biriminin de birbirinden oldukça farklı olduğunu göreceksiniz.

Bitcoin ve Bitcoin Cash birbirine Dönüştürülüp Kullanılabilir mi?

Bu sorunun cevabı hayır olacaktır. Bunun nedeni de daha önce bahsettiğimiz farklıklardır. Bu iki sistem ayrılma sonra tamamen birbirinden bağımsız çalışmaya başladı. Eğer Bitcoin’inizi Bitcoin Cash’e çevirmek isterseniz yapmanız gereken şey diğer kripto paralarında yapılan işlemlerle aynıdır. Yani alım satım platformları  ya da kripto para borsasını kullanarak bu çevirme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün.

Bitcoin Cash’in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

İlk olarak Bitcoin Cash’in avantajlarına daha sonra ise dezavantajlarına bakarak alıp almayacağınıza gönül rahatlığıyla karar verebilirsiniz.

Avantajları:

 1. Blok kapasitesi 1 Mb den 8 Mb ye yükseldiği için düşük ücret karşılığında daha fazla işlem gerçekleştirebilirsiniz. Hem bu sayede işlemleriniz daha hızlı bir şekilde onaylanmaktadır.
 2. Piyasada çok fazla işlem gören bir kripto para olduğu için nakite dönüşümü oldukça kolaydır. Geliştiriciler Bitcoin Cash’e bu adı yeni para biriminin nakit para yerine geçmesini düşünerek koymuşlardır.

Dezavantajları:

 1. Bitcoin Cash, Bitcoin esas alınarak ortaya çıktığı için kullanıcılar tarafından sıcak karşılanmamaktadır.
 2. Bitcoin Cash, işlem yapma hızı olarak Bitcoin’den üstün olsa da diğer birimlere oranla yavaş kalmaktadır. Diğer birimler saniye 1000 işlem yapabiliyorsan Bitcoin Cash 60 işlem yapabilmektedir.

Bitcoin Cash (BCH) Anlık Fiyatı

bitcoin-cash
bitcoin-cash

Bitcoin Cash (BCH)

Price
$ 202.12

Bitcoin Cash Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin Cash’i Binance Tr, BtcTurk, Paribu gibi yerli borsalardan alabileceğiniz gibi Binance, OKEx, Bittrex gibi yabancı borsalardan da temin edebilirsiniz. Bu satın alma işlemlerini ilk kez yapacak iseniz izlemeniz gereken yol şu şekildedir:

 • Binance düşük komisyonlarla çalışır ve altyapı olarakta oldukça güçlü bir borsa platformudur. Bunun yanı sıra diğer borsa platformlarını inceleyip seçeceğiniz platformda bir üyelik oluşturmanız gerekir.
 • Güvenlik açısından endişelenir varsa adres çubuğundan SSL sertifikası kontrolü sağlayabilirsiniz.
 • Üyeliğinizi oluşturduğunuz ve BCH almak istiyorsunuz yapmanız gereken ilk şey platform üzerinde al-sat kısmını bulmanız. Daha sonra ise BCH/USDT şeklinde bir ayarlama yapmanız gerekiyor. Binance üzerinde bu durumu dönüştür yerine USDT hedef yerine BCH yazarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bundan sonra ise istediğiniz miktarı girmeniz gerekiyor.
 • Bilgileriniz doğru ise onaylamanız yeterli olacaktır.
 • Bu satım işlemi de tıpkı alım işlemi gibi kolaydır. Tek farkı, dönüştür kısmına BCH ve hedef kısmına dönüştürmek istediğiniz kripto parayı girmeniz gerekmektedir.

Bitcoin Cash Cüzdanı Ne işe Yaramaktadır?

Bu cüzdanlar Bitcoin Cash alım ve satım işlemlerinde işinize yarar. Kripto paralarınızı saklamak için bu cüzdanlara ihtiyacınız bulunmaktadır. Bitcoin Cash cüzdanları uzun harfler ve sayılardan oluşan iki koddan oluşur. Bu kodların biri anahtardır diğeri ise cüzdandır. Bu kodlardan anahtar olan halka açık bir koddur. Bu kodu paylaştığınız kişiler size para gönderiminde bulunabilir. Cüzdan dediğimiz ise gizli koddur. Bu kod imza atmanıza olanak tanır ve her zaman güvenli bir yerde korumanız gerekir. Kaybederseniz cüzdanınızda bulunan paralara erişim yapamazsınız. Aynı şekilde başka biri bu koda erişirse cüzdanınızda bulunan bütün paralara sahip olabilir. Bitcoin Cash’i destekleyen bir borsa platformuna kayıt olduysanız cüzdanınız otomatik olarak oluşturulacaktır. Siz yine de kendi güvenliğiniz için coinlerinizi farklı bir cüzdan oluşturun. Çünkü borsalar ne kadar güvenli olursa olsun bu gizli kodlara erişim sağlayabilmektedir.

Bitcoin Cash Yorumu

Piyasada son haftalarda yaşanan düşüşler akıllara 4 yıl önce yaşanan ayı sezonu tekrar mı geliyor sorularını getirse de kesin konuşmak için henüz erken. Bitcoin Cash’in Bitcoin’den ayrılması ilk başlarda güven problemi yaratmış olsa da sistem borsada kısa sürede ilk 10’a girmeyi başardı. Güçlü rakipleri henüz geçmeyi başaramamış olsa da şu anda 6. sırada işlem görmektedir. Yaşanan düşüşlerden sonra kısa sürede toparlanacağını düşündüğümüz Bitcoin Cash’in mayıs sonuna doğru fiyatını daha da yükselteceğini tahmin etmekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu