Bitcoin Opsiyonu Nedir?

Önceden belirlenen bir fiyat üzerinden bir değer varlığını belli tarihe dek alma veya satma hakkı sunan anlaşmalara opsiyon sözleşmesi denir. Kripto para dünyasında popüler olan opsiyon sözleşmeleri Bitcoinle ilgi haberleri takip edenlerin sık duyduğu haberlerdendir. Vadeli işlemlerden farkıysa opsiyon sözleşmelerinde geçerlik belli zaman sonra sona erdiği zaman işleme konmasının zorunlu tutulmamasıdır. Opsiyon sözleşmelerinde fiyatlar dengesiz olup riskler aza indirilerek alım satım işlemleri için kullanılır. Alış ve satış olmak üzere iki çeşit opsiyon sözleşmesi vardır. Alış opsiyonları varlıkları belirli süre içinde sabit fiyattan alma hakkı sunarken, satış opsiyonları da varlıkları satma hakkı sunar.

Satış opsiyonu değer varlığını belli fiyattan satma hakkı tanır. Her iki opsiyonda önceden belirlenen bu işlemlerden sizleri yükümlü tutmamaktadır. Finans piyasalarında işlem yapan kişiler varlıkların fiyatında artma bekliyorsa alış, fiyatlarda düşüş bekliyorsa satış opsiyon sözleşmelerini tercih eder. Fiyatların yatay şekilde gideceğini düşünen işlem yapan kişiler opsiyon sözleşmelerinden sepet yaparak piyasalarda olan hareketliliği avantaj haline getirebilir. İlerleyen dönemlerinde satılması durumunda Bitcoin opsiyonu çok daha fazla değerlenebilir.

Opsiyon Sözleşmelerinde Emirler

Opsiyon sözleşmesinde alıcılar alış ya da satış emirlerini istediği zaman verebilme hakkına sahiptir. İstenen zaman işlemler iptal edilebilir. Ama bu noktaya gelindiği zaman işlemin gerçekleştirileceği platformlara özel olan komisyon ücretleri dahil edilmektedir. Yazıcı ya da satıcılar sözleşmelerinin vadesi geldiği zaman işlemleri gerçekleştirmekle yükümlü haldedir. Opsiyon sözleşmesi yatırımcıya farklı çerçeveden yatırım pozisyonu almaya imkan tanır.  Satıcılar alıcıdan daha çok risk altındadır. Bitcoin opsiyon sözleşmesinin bazısında vade gelmeden işlem yapılabilir. Vade tarihine bağımlı olmayı gerektirmeyen sözleşmeler Amerika tipi sözleşmedir. Sadece vade zamanı işleme alınan çeşitlere Avrupa tipi sözleşmeler denir.

Opsiyon Sözleşmesinin Avantajları

Opsiyon sözleşmeleri spekülasyon durumlarında kullanılabilir. Bitcoin opsiyon sözleşmesi nedir kullanmadan önce neler bilinmelidir sorusuna genel anlamda risk yönetim stratejilerinin bilinmesi önem taşır.

Hedging: Yatırım riskine karşı korunmak sebebiyle finansal pazarlarda olan araçları doğru ve etkin biçimde kullanmak beklenen ters fiyat hareketlerine karşı yatırımcıların yatırımlarını güvence altına almasıdır. Yatırımcılar riskleri önceden görerek vadeli işlem sözleşmeleri satın alabilir.

Gelecekte fiyatların yükselmesi, düşmesi düşünülerek alınan vadeli işlem sözleşmeleri riskleri azaltır. Yatırımcı hedging yaparak yatırımlarını olumsuz etkileyen etmenlerden korumak için çabalar. Alım satım işlemlerinde yatırımcıya farklı yönde yatırım pozisyonu bu işlemlerle sunulur. Boğa, ayı ve yatay piyasa hareketleri durumlarında kar olanağı bu sayede sunulur. Birden çok alım satım işleminin aynı anda yapılması mümkündür diyebiliriz.

Opsiyon İşlemlerinin Dezavantajları Nelerdir?

Prim hesaplamaları kolay anlaşılabilir yapıda olmayan opsiyon sözleşmelerinin çalışma mekanizmaları karışıktır. Sıradan yöntemlere göre daha karışıktır. Opsiyon sözleşmelerinin piyasaları genellikle düşük likiditededir. Sözleşmelerin prim ücreti sık sık değişir. Bitcoin opsiyon sözleşmesi 26 mart tarihinde çok sayıda alıcının işlemlerinde sona ermiştir. Vade sonu yaklaştığı zaman prim ücretleri düşer.

Opsiyon Sözleşmesi ve Vadeli İşlemin Farkları Nelerdir?

Opsiyon sözleşmesi; bir varlığı belirli tarihte belirli fiyattan alma, satmaya hak tanıyan, zorunlu olmayan anlaşmaları ifade eder. Düşük riske sahiptir. Sözleşme bitiş tarihinden önceye kadar vade sürer. Ön ödeme yerine prim ödemesi vardır. Düşük zarar, sınırsız kar etme imkanı sunar.

Vadeli işlemler; bir varlığın belli tarihte belirlenen fiyatta alım satımını zorunlu kılan işlemlerdir. Bitcoin vadeli işlemler ne zaman bitiyor sorusuna vade sözleşmenin bitiş tarihinde son bulur cevabını verebiliriz. Ön ödeme bulunmayıp yüksek riske sahiptir. Kar zarar oranı sınırsızdır diyebiliriz.

kripto para çatallanması konusunun ilginizi çekebileceğini düşündük.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu