Papara Olmadan Kripto Borsalarına Para Yatırma ve Çekme Nasıl Yapılır?

Kripto paralarla ilgili Resmî Gazete’de yayımlanan kararda “kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.” hükmü yer almaktadır.

Papara da yukarıdaki madde kapsamında işlem yaptığı için 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren kripto para borsalarında para yatırma ve çekme işlemleri için aracılık edemeyecek. Papara’nın web site ve sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama aşağıdaki gibidir;

Papara’nın açıklaması şu anlama gelmekte: 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren Papara hesabınızla Binance, Binance TR, Paribu, BTCTürk ve diğer kripto para borsalarına para yatırılamayacak ve kripto para borsalarından Papara hesabınıza para çekimi yapılamayacak.

Papara bildiğiniz gibi kripto para borsalarına para yatırma/çekme işlemlerinden %1 komisyon alarak saniyeler içinde Türk Lirası cinsinden kolay transfer yapılabileceğiniz uygulamaydı. Resmî Gazete’de yayımlanan kararla birlikte artık kripto para kullanıcıları Papara ile borsalara para aktarma ve çekme işlemi yapamayacak.

Papara olmadan kripto para borsalarına nasıl para aktarabiliriz?

Anlatılanlar size ilk başta karışık gelse de birkaç dakika içinde Papara’dan daha az komisyon ödeyerek kripto para borsalarına para yatırabilir veya borsadaki paranızı banka hesabınıza çekebilirsiniz. Peki nasıl?

Banka Hesabından Binance’e Para Aktarma

Türk kullanıcıları tarafından en fazla kullanılan borsa olduğu için Binance ile başlayalım. Öncelikle Binance’e direkt olarak Türk Lirası veya Dolar gönderemiyorsunuz. Aracı borsaları kullanarak para aktarımı yapılıyor.

 1. İlk adımda Paribu, BtcTürk veya Binance TR hesabınızın olması gerek. Bu yerli borsalara öncelikle banka seçimi yaparak havale/EFT yöntemiyle Türk Lirası yatırıyoruz.
 2. Türk Lirası yatırma işlemini tamamladıktan sonra yerli borsalardan USDT (tether) alıyoruz.
 3. Bu adımda Binance hesabınıza giriş yaparak sırayla cüzdan > yatırma > usdt yolunu izleyin.
 4. USDT yatırma alanında mutlaka TRC-20 ağını seçmemiz gerekiyor. TRC-20 ağını seçtikten sonra alt tarafta yatırma adresi çıkacak. Bu adresi kopyalıyoruz.
 5. Paribu, BtcTürk veya Binance TR hesaplarınızdan birine giriş yapın ve cüzdan > çekme > USDT yolunu izleyin.
 6. Binance’te kopyalamış olduğumuz USDT yatırma adresini yapıştırın.
 7. Ağ adresi olarak TRC-20’yi seçin. Ne kadar USDT yatırmak istediğinizi yazın ve onayla butonuna basın.
 8. Yaklaşık 1 dakika içinde göndermiş olduğunuz USDT’ler Binance global hesabınıza yansıyacaktır.

USDT, 1 Amerikan Dolarına sabitlenmiş stabil bir coindir. Nadiren de olsa 1 USDT = 0,95 ~ 1.05 dolar arasında oynama yapar. usdt (tether) incelemesi başlıklı yazımızı okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Binance’ten Banka Hesabına Para Aktarma

Binance’teki yatırımınızı banka hesabınıza çekmek istiyorsanız da yukarıdaki işlemin tam tersini yapmanız gerekmektedir.

 1. Binance üzerindeki yatırımınızdan çekmek istediğiniz tutarı USDT’ye çevirin.
 2. Paribu, BtcTürk veya Binance TR hesaplarınızdan birine giriş yapın ve cüzdan > yatırma > USDT adımını izleyin.
 3. Karşınıza çıkan ekranda ağ seçimi olarak TRC-20’yi seçin ve yatırma adresini kopyalayın.
 4. Binance global uygulamasına giriş yapın ve cüzdan > çekme > USDT adımlarını izleyin.
 5. Burada üst kısımda bulunan çekme adresi kısmına 3. adımda yerli borsada kopyalamış olduğumuz yatırma adresini yapıştırın.
 6. Ağ olarak TRC-20’yi seçin ve çekmek istediğiniz USDT miktarını girerek onaylayın.
 7. Yaklaşık 1 dakika içinde göndermiş olduğunuz USDT’ler çekmek istediğiniz borsaya gelecektir.
 8. USDT’ler geldikten sonra USDT/TRY işlem çiftinden USDT’leri Türk Lirasına çevirin.
 9. Cüzdanım > Para Çekme > Türk Lirası yolunu izleyin ve size ait bir IBAN numarasını girerek çekim emri verin. Birkaç dakika içinde paranız hesabınıza yatmış olacaktır.

Para çekim işlemlerinde dikkat etmeniz gereken şey hem kripto para borsasındaki isim hem de banka hesap numarasındaki isim aynı olmak zorundadır. Örneğin kripto para borsası kardeşinizin üzerine açılıysa ve siz parayı kendi banka hesabınıza çekmek istiyorsanız aynı isim olmadığı için çekim başarısız olur.

Paribu’dan Banka Hesabına Para Yatırma ve Para Çekme

Papara olmadan Türk borsalarına para yatırma ve çekme işlemi çok daha kolay. Yapmanız gereken Paribu uygulamasını açtıktan sonra cüzdanım > para yatırma sekmesinden hangi banka ile para gönderecekseniz o bankayı seçip IBAN’ı kopyalamanız.

IBAN adresini kopyaladıktan sonra bankanızın mobil uygulamasını açın ve Havale/EFT gönder kısmına gelerek Paribu’da kopyaladığınız IBAN’ı yapıştırın. Kaç TL gönderecekseniz miktarı yazıp gönderin. Açıklama kısmına bir şey yazmanıza gerek yok. Eğer bankanız açıklama kısmına bir şey yazmanızı istiyorsa açıklama kısmına paribu, kripto para gibi şeyler yazabilirsiniz.

Paribu’dan banka hesabınıza para çekerken de çekmek istediğiniz yatırımınızı öncelikle Türk Lirasına çevirmeniz gerekmektedir. Türk Lirasına çevirdikten sonra cüzdanım > para çekme yolunu izleyerek IBAN numarası girin ve para gönder butonuna bastıktan kısa bir süre sonra Paribu’daki Türk Lira bakiyeniz banka hesabınıza geçecektir.

Paribu hesabınızdan bankanıza para çekme işlemlerinden 3 TL komisyon alınmaktadır.

Burada dikkat etmeniz gereken tek konu Paribu hesabının sahibi ile banka hesabı sahibi aynı kişi olmalıdır. Aksi durumda para çekmenize izin verilmez.

BtcTürk’ten Banka Hesabına Para Yatırma ve Para Çekme

BtcTürk kullanıcısıysanız banka hesabınızdan BtcTürk’e para aktarmanız çok kolay. Hangi banka ile para aktarmak istiyorsanız BtcTürk’e ait IBAN numarasını kopyalayın ve göndermek istediğiniz miktarı yazarak gönderimi onaylayın. Birkaç dakika içinde BtcTürk’te Türk Lirası bakiyeniz güncellenecektir.

Para çekme işlemlerini de kripto paranızı Türk Lirasına çevirdikten sonra cüzdanım > çekme > Türk lirası yolunu izleyerek BtcTürk’ten banka hesabınıza para çekme işlemini yapabilirsiniz.

BtcTürk hesabınızdan bankanıza para çekme işlemlerinden 3 TL komisyon alınmaktadır.

Binance TR’den Banka Hesabına Para Yatırma ve Para Çekme

Binance TR, Binance’in Türk kullanıcıları için açmış olduğu yarı yerli kripto para borsasıdır. Paribu ve BtcTürk gibi yerli borsalardan birkaç artısı bulunmakta. Bunlardan ilki kripto para çeşitliliğinin fazlalığı, referans sistemi ve para çekme işlemlerinden komisyon almamasıdır.

Binance TR uygulamasında Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile 7/24 para yatırma ve çekme işlemi yapabilirsiniz. Yaklaşık 1 dakika içinde para yatırma ve çekme işlemi sorunsuz yapılmakta. Ancak Vakıfbank ve Ziraat Bankası dışında bir banka ile çalışıyorsanız para çekme işlemlerini bankaların mesai saatleri içinde yapmanızı öneriyorum. Çünkü para hesabınıza mesai saati başlangıcında yatıyor.

Örneğin Binance TR’den saat 18.00’den sonra veya hafta sonu İşbankası hesabınıza para çekmek istiyorsanız işlemi tamamlarsanız para hesabınıza ilk iş günü saat 09.00’da geçecektir.

Binance TR, bankanıza para çekme işlemlerinden komisyon ücreti almamaktadır.

2017 yılından beridir Binance, Paribu ve BtcTürk’ü; 2020 eylül ayından beridir de Binance TR’yi kullanıyorum. Para yatırma ve çekme işlemlerinde hiçbir sorun yaşamadım. Bu borsalar Thodex, Vebitcoin gibi borsalarla karşılaştırma yapılmayacak kadar güvenilirdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu