Cosmos (ATOM) Coin İncelemesi

Cosmos (ATOM) Nedir?

Cosmos 2019 yılında ortaya çıkmıştır. Piyasaya güçlü bir proje olarak tanıtıldı. Blockchain iletişim protokolü ve Startup Tendermint ortaklığı ile geliştirilmiştir. Bu sistem blockchain için bağımsız bir ekosistem olarak tanımlanabilir. Yakın gelecekte internet teknolojisinin temelini oluşturmayı amaçlamaktadır. Cosmos’un amacı diğer borsalar gibi kripto paraları bölmek değil aksine bütün kripto paraların bir arada çalışmasıdır. Bu ağın tescilli para birimi ise Atom’dur.

Cosmos’un Katmanları

Cosmos iki katmandan oluşur bir yapıya sahiptir. Gelişmelerle birlikte iki katman daha eklenip genişlemesi üstüne çalışmalar sürmektedir.

  1. Cosmos’un ilk katmanı Tendermint’tir. Blockchaini geliştirmek üzere hazırlanmış açık kaynaklı bir taban olarak görev yapmaktır. Bunu daha anlaşılır bir şekilde anlamak için bahsettiğimiz blockchainin içinde bulunan üç katmanında bilinmesi gerekiyor. Bu katmanlar; ağ oluşturma, fikir birliği ve uygulamadır. Tendermint bu katmanlardan ağ oluşturma ve fikir birliğini kullanmaktadır. Bu uygulamaya sahip olan kullanıcılar merkezi olmayan ve BFT ile uyumlu fikirlerini bu açık kaynaklı tabana entegre edebilir.
  2. İkinci katman ise blockchain iletişim protokolüdür. (IBC) Bu katman sistemde bulunan bütün bağımsız zincirler arasındaki iletişimi sağlamaktadır. Zincirler birbirinden bağımsız olsa bile ortak bir sistem mimarisi ile birbirine bağlıdır. Kısacası blockchain iletişim protokolü, coin, veri ve dijital varlıkların alışverişinin yapılmasını sağlayan bir anahtardır.

Cosmos ve Polkadot Karşılaştırması

Cosmos ve Polkadot projelerinin benzerlikleri olduğu kadar farklılıkları da bulunmaktadır.

  • İki platformda birden fazla zincirle iletişim kurmaktadır.
  • Cosmos’ta merkez olarak adlandırılan bir ana zincir bulunur. Bölge adı verilen diğer zincirlerin hepsi merkeze bağlı olarak çalışmaktadır. Ancak her bölgenin kendine özel doğrulayıcıları bulunmaktadır. Bu doğrulayıcıların görevi diğer blockchainlerle iletişim kurmaktadır.
  • Polkodat’ta ise düzenleyici zincir adı verilen bir ana zincir bulunur. Bu sistemdeki tüm doğrulayıcılar Cosmos’tan farklı olarak ana zincire bağlı olmasıdır. Polkadot’ta görev alan köprü zincirler ise Bitcoin ya da Ethereum gibi diğer blockchainler arasındaki veri transferini sağlar.
  • Cosmos’un önceliği birlikte çalışabilirliktir. Polkadot ise ilk olarak güvenliğe odaklanır.
  • Cosmos blockchaindeki iyileştirmeler ve geliştirmeler çatallanma ile birlikte uygulanır. Polkadot’ta ise blockchain sert çatallanma olmadan güncellenebilir.
  • İki projede merkezi bir otoriteye bağlı olmadan çalışır.

ATOM Coin Anlık Fiyatı

cosmos
cosmos

Cosmos Hub (ATOM)

Price
$ 10.33

Cosmos (ATOM) Hangi Borsada Bulunmaktadır?

TL ile ATOM alım satımı yapmak isteyen yatırımcılar BTCtürk ve Bitexen gibi yerli borsaları kullanabilir. Bunun dışında Binance, Kraken, Bitfinex, Coinbase gibi yabancı borsalarda da ATOM coini bulmanız mümkündür.

Cosmos Coin (ATOM) Yükselir Mi?

Cosmos coin geleceği hakkında net bir şey söylemek şu an için pek mümkün olmamaktadır. Analistler Bitcoin’in yaşayacağı dalgalanmalardan bir sürü altcoinin geri plana atılacağını belirtmiştir. Bu yüzden Cosmos coin almayı düşünenlerin bu süreçte biraz daha dikkatli olması gerekir.

Cosmos Güvenli Midir?

Cosmos madenciliği yapılmamaktadır. Bunun yerine kripto paralar staking yoluyla kazanılmaktadır. Cosmos’un algoritması da proof of stake üstüne kurulmuştur. Yüksek miktarda ATOM’a sahip olan düğümlerin ödül kazanmak ve işlem doğrulamak için daha çok avantajı bulunuyor. Eğer kurallara aykırı bir hareket sergilerseniz cezalandırılıyorsunuz hatta sahip olduğunuz coinlere de kaybedebiliyorsunuz.

Cosmos Hakkında Yorum

Cosmos, yarının teknolojisinin temeli oluşturmak için emin adımlar atmaktadır. Çapraz zincirlik uyumluluğu ve kolay block zinciri oluşturma konusunda Cosmos başarı sağlarsa ileri ki dönemler yükseliş yaşayabilir. Her ne kadar şimdilerde iyi ilerliyor olsa da Cosmos’un piyasadaki Ethereum ve Polkadot gibi güçlü rakipleri olduğunu da unutmamak gerekir. Özellikle son zamanlarda Bitcoin’in yaşadığı düşüş göz önüne alındığında Cosmos gibi bir altcoinin bu dalgalanmadan nasıl çıkacağı merak konusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu