Dijital Para ve Kripto Para Arasındaki Farklar

Dijital paralar ile kripto paralar arasındaki farkları inceledik!

Dijital ortamda var olabilen, elle tutulabilecek bir karşılığı olmayan paraya dijital para denir. Fiyatlar para temsili olarak kullanılabilir. Tıp ki ceplerimizde bulunan cüzdanlar gibi işlemler yapabilirsiniz. Alınan hizmetler için ödemeler ve transferler de yapılabilir. Bunların hepsi dijital ortamda gerçekleşir. Bunun aksine kripto para son aylarda adını sık sık duyduğumuz “madencilik” kavramı ile özdeşleşen paralardır.  Dijital paraların çatı tanım türlerinden birine kripto para denir. Dijital kripto para nedir sorusuna birbirinden farklı kavramlar olduğunu söylemeliyiz. Blok zincir yapıları ve arkasında yer alan kompleks bilimlere dayalı bu para türleri eşler arası aktarım amacıyla tasarlanmıştır. 2010 yılında sektöre giren kripto paralar günümüzde oldukça yaygınlaştı. Dijital ve kripto paralar başlangıçta aynı şey gibi düşünülse de ikisi birbirinden oldukça farklı kavramlardır.

Yönetim Bakımından Dijital ve Kripto Para Farklılıkları

Dijital paralar kişi ya da kişilerce kontrol edilip, yönetilebilir. Kripto paralardaysa böyle bir durum söz konusu değildir. Dijital para ile kripto para arasındaki farklar arasında kripto paraların kendilerine has topluluklar tarafından kontrol edilebildiğini, blok zincir sistemine dayalı olduğunu söyleyebiliriz. Yönetimi sağlayan bu topluluklar Bitcoin madenciliği sisteminde “madenci” olarak bilinir.

Anonim Olma Durumuna Göre Farklar

Dijital para kullanabilmek için para kontrolünü yapan otoritelere kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Dijital para ve kripto para farkı tam da bu noktada başlıyor. Kripto paralardaysa böyle bir durum söz konusu değil. Kripto paraların yaygınlaşması, paralara erişim isteği potansiyel müşterileri tanıma imkanıyla ortadan kalkmaktadır. Kripto paralara dair tüm bilgiler, hesap hareketleri blok zincir sisteminde herkes tarafından görülebilirken dijital paralara ait bilgiler gizlidir. Kripto parayla yapılan işlemler 7/24 yapılabilir, geç saatlerde işlem yapılması için alım satım emirleri verilebilir.

Sorunların Çözümlerinde Kripto Para ve Dijital Para Farkları

Dijital para sisteminde meydana gelebilecek olası dolandırıcılık, para aklama gibi olayların önüne geçilebilir. Kripto paralardaysa böyle bir durum söz konusu değildir. Dijital paralar kontrol mekanizması olarak aktarımları iptal edebilir. Olası sorunlarda çözümler sunabilir. Kripto paralardaysa adres kullanıcısı olunan blok zincir üzerinden transfer yapılması durumunda her iki taraf da istemeden alınan miktarın dönüşü olmaz. Sanal para kripto farkı nedir sorusuna hem dijital para hem de kripto paralar aynı işlevi görmekte olup aralarında güvenlik bakımından bazı farklar olduğunu söyleyebiliriz. Getirdiği sonuçlar bakımından kripto para kullanımında hizmet/mal karşılığında dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kripto- Şifreli Para Sistemi 

Curreny ve crypto kelimelerinin bir araya gelmesinden kripto para kavramı oluşur. Kripto paralar; internet aracılığıyla kullanılıp merkezi, kaynağı olmayan paralardır. Aracı kuruma bağlı olmayan sanal para birimini ifade ederler. Sanal para arzına imkan veren dijital değerlere kripto para denir. Kripto paralar alternatif para birimidir. Dijital olup aynı zamanda sanal paradır. Ama bazı özellikleri bakımından farklı kategorilerde yer alırlar. Kripto paralar elektronik merkezli paraların bankacılık sistemlerinden farklı olarak merkezi olmayan yapıda bulunurlar. Kripto para nedir nasıl çalışır sorusuna merkezi olmayan yapının kontrolü blok zincir veri tabanları üzerinden gerçekleştirilir cevabını verebiliriz. İlk kripto para birimi Bitcoin olup çalışma prensipleri kriptografi yani şifreleme yöntemidir.

Kripto Para Sisteminin Avantajları 

Kripto para işlemleri haftanın her günü günün her saatinde geçerli aracı kurumlardan yapılabilir. Bitcoin dijital para nedir soruları günümüzde sık sık gelmektedir. Kripto para sisteminde vergilendirme olarak aracı kurumlar yüzde oranlarında ücretler kesebilmektedir. Sadece internet kullanıldığı için düşük rakamlar ödenmektedir. Parayı nakit tutara çevirmek isteyenler klasik banka işlemlerinin dışında internet üzerinden de işlemler yapabilir. Dünyada geçerli olan kripto paraları kullanırken bankacılık işlemlerinde olduğu gibi aktarımı beklemek, ödemelerin kontrolü gibi işlemlere de maruz kalınmamaktadır.

Dijital Para Sistemi

Sanal ve dijital para arasında fark oldukça azdır. Uygulama içinde satın alımlar sanal para başlığı altında ele alınmakta olup sonradan ortaya çıkan itibari paralar dijital para üzerinden ele alınabilir. Dijital para nedir nasıl kullanılır sorusuna günlük hayatta yaptığımız her işlemi dijital paralarla yapabileceğimizi belirtmeliyiz. Sanal, dijital ve kripto paraların İnternet üzerinden transfer işlemleri sağlanmaktadır.

Dijital Para Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Dijital paralarda banka hesapları, kartların kullanımına gerek yoktur. Herhangi bir otoriteye bağlı değildir. İşlemlerle ilgili sorunlar olduğunda dijital paralara el konma, denetlenme gibi riskler söz konusu değildir. Para transferleri internet üzerinden direk yapılmakta bankalardan transfer ücretleri alınmamaktadır. Üst düzey güvenlik ve hızlı işlem özelliğine sahiptir. Kredi kartı, banka kartlarının izin vermediği çok büyük ya da çok küçük işlemleri yapmaya izin verir. Uluslararası para aktarımı normalde oldukça pahalı olup uzun süreler almaktadır. Dijital sistemler bunun aksine az miktarlara ücret alır ve işlemleri kısa sürede tamamlar. Başka bankalara para göndermek istenildiğinde mesai saatlerini beklemek gerekir.  Dijital paralarla ne zaman istenirse bankalara para gönderimi yapılabilir.

kripto para dolandırıcılarına karşı alınacak önlemler başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu