IEO Nedir?

Bir token projesi olup kripto borsasıyla yönetilen fon toplama yöntemidir. Kripto para geliştiricisi kişiler IEO düzenlemek istediği zaman ilk fon toplanana dek takip edilecek işlem adımları vardır. IEP düzenlemek uzun sure boyunca başarılı olacak bir proje taahhüt etmek anlamına gelir. Token düzenleyiciler genellikle projelerini gerçekleştirmek için gereken sermayeyi toplamak amacıyla kripto tokeni oluşturur. Token projesi kripto para borsasına, satılan token yüzdesine bağlı olarak liste ücreti ödemek zorunda kalır.

IEO ve kripto para borsaları yeni tokenleri satmanın yanı sıra token etkinliği ardından borsada tokenleri listeler. IEO coinler hala bir ICO biçimidir. Aralarında token, madeni para bakımından farklar bulunur diyebiliriz. Borsa; satılan tokenlerin yüzdesini almanın yanı sıra aktif şekilde pazarlanmasını sağlar. Bu sebeple IEO, hem projeler hem projeyle birlikte çalışarak fazlaca verim elde eder.

IEO’ların Sonraki Fon Yaratma Etkisi

2017 ve 2018 yıllarında fon yaratma patlaması yaşanmıştır. Bununla birlikte fon yaratma patlamaları yaşanmıştır. Kripto projelerinin önemli kısmı şüpheli nitelikte, dolandırıcılıkla işletilmektedir. IEO’lar kripto para birimi projeleri arasında en çok güven sağlayandır diyebiliriz. IEO’lar kripto alanında fon toplamada standart model olma, sonraki fon yaratma patlamasını oluşturabilir. Binance IEO nedir sorusuna Binance borsasında fon toplama sistemi olarak Launchpad kullanılır diyebiliriz.

IEO Neden Popüler?

IEO borsası kurumsal yatırımcıların yoğun şekilde yatırım yaptığı titizlikleri yerine getirmenin yanı sıra token müşterileriyle nominal ilişki geliştirir. ICO dünyasında olan dolandırıcılık sayısında ki artış göz önüne alındığında IEO oldukça avantajlıdır. IEO’larla dolandırılma riski çok düşüktür. IEO’yu satın almak aslında ICO’dan daha kolaydır. ICO’nun belli adımlarını atmak yerine değişimlerden jeton satın alma, depolama için standart prosedürü incelemek gerekmektedir. IEO coinler hangileri şuan ne durumda sorusuna geçmişte oldukça çok yükseldiğini söyleyebiliriz. Borsa satın alma şartlarını belirlemekte olup tekliften teklife olan süreci standart hale getirir.

Neden IEO?

Borsa platformu olan IEO kullanıcıları risk yönetimi, müşteri tanımaya göre yönlendirir. IEO’da işlemler kripto para borsaları üzerinden kolaylıkla sağlanabilir. IEO sadece borsa siteleri üzerinden direkt kazanç sağlayabilir. ICO coin borsada sergilenemezken IEO coin Binance gibi dünyaca güvenilir borsalarda sergilenip herkes tarafından ulaşılabilir. IEO’ya her borsa sitesi üzerinden ulaşılabilir. IEO tokenleri IEO borsasında listelenir. Sürtünmesiz işlemlerle kripto alanında deneyimlerden bağımsız olarak herkesin katkıda bulunmasını sağlar.

IEO’ya Nasıl Katılırız?

IEO’lar kripto para topluluğunda nadir olup beğenilen birini bulmak oldukça kolaydır. Tercih edilen IEO bulunduktan sonra hangi borsaların arza ev sahipliği yaptığını bulmamız gerekir. Kripto para borsasında hesap açmak, AML, KYC doğrulama işlemleri tamamlanabilir. IEO’ya girebilmek için kullanılan kripto para birimine göre hesaba halka arzda kabul edilen kripto parayı atmak gerekir. Son olarak IEO jetonu almaya başlayana dek beklenmelidir.

Projelerde Kolaylık Sağlayan IEO

IEO’lar borsa platformunda başlatma işlemini kusursuz şekilde yapabilir. Kripto para borsalarında listeleme ücretleri IEO’da daha düşük olmaktadır. IEO başlatan kripto para yatırımcıları ICO’da pazarlama için ayırmaları gereken bütçeden daha az bütçe ayırırlar. Borsaların istikrarlı müşteri tabanından faydalanabilirler. IEO’lar ICO’lara göre daha verimli, güvenlidir. Bunun yanı sıra token satışlarında başlangıç maliyetleri daha yüksek olarak karşımıza çıkabilir.

IEO Dezavantajları Nelerdir?

 ICO’ların tamamen yasaklanması, ortadan kalkmasıyla IEO’lar durumdan kötü etkilendi. IEO nedir dezavantajları nelerdir sorusuna şu örnekler verilebilir:

  • Tüm yatırımcıların AML KYC’ye uyma zorunluluğu,
  • Kısıtlama ve düzenlemeler,
  • Coinlerin yoğunlaşması,
  • Piyasa manipülasyonu,
  • Botlar,
  • FOMO etkisi,
  • Sınırlı sayıda yatırımcı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu