Kripto Para Piyasasında Airdrop Nedir?

Kripto Piyasasında Airdrop Nedir?

Airdrop kripto para dünyasına yeni girecek paraların karşılıksız şekilde dağıtılmasıdır. Burada ki amaç; piyasaya yeni giren paraları insanlara tanıtmak, hareketlilik oluşturmaktır. Airdrop ne demek, ne işe yarar sorusuna AirDrop sistemi markaların piyasaya yeni çıkacak ürün reklamını yapmasıdır diyebiliriz. Promosyon uygulaması gibi düşünülebilir. Günlük hayatımızda çok iyi reklamları olan ürünlerin satılmaması gibi, AirDrop’la paraların borsaya girmeme ihtimali de var.

AirDrop Yapılmak İstenmesinin Başlıca Nedenleri

Ücretsiz tokenler projelere daha çok insan çekmek için teşvik sağlamaktadır. Yaklaşan AirDrop’u duyurmak, hem kripto para dünyasında hem sosyal medyada yankı uyandırır. Şirketlerin AirDrop’u duyurmak istemesinin belli nedenleri vardır. Bu nedenler arasında:

  • Fon toplama,
  • Kullanıcıları anlamak,
  • Farkındalık yaratmak,
  • Sert çatallanmalar,
  • Daha geniş token dağılımı,
  • Sadakat ödüllendirme, ilham verme

AirDrop Güvenliği

Kripto paraların AirDropları oldukça güvenlidir. Güvenli olduğu bilinerek tedbirler elden bırakılmamalıdır. Airdrop nasıl alınır sorusuna almak için 2 yol olduğunu söylemeliyiz. Y tokan karşılığında ya da piyasaya yeni girecek olan kripto para karşılığında alım yapılabiliyor. AirDrop yapan şirketlerin teknik incelemeleri, kullanıcı yorumları, para birimleriyle ilgili yazdığı yorumlar mutlaka incelenmelidir. Kayıt olurken özel bilgiler (şifre vs. ) paylaşılmamalıdır. Bunların yanı sıra kripto paraların sahibi, pazarlamacılarıyla ilgili incelemeler, şikayetler, geri bildirimler mutlaka okunmalıdır.

 AirDrop’un Avantajları ve Dezavantajları

AirDroplar yeni projeler, ICO’lar için oldukça yararlıdır. Kripto para Airdrop nedir sorusuna yeni çıkacak coinlerin, para biriminin çok sayıda kişiye ulaşmasını sağlar cevabını verebiliriz. Yeni para birimi projelerini yeni üyeler, kullanıcılar kazanır. Yüksek derecede prestij, katılım sağlanır. Yeni tanıtılan tokenler için erken taahhütte bulunan kullanıcılara ödül veren bir sistemdir. Ödüller sisteme olan güveni artırır, daha çok yatırıma teşvik edilir. Kripto parayı destekleyen kişiler AirDropları olası satışların etkili yolu olarak görüyor. Bu uygulamayla potansiyel yatırımcı, bireyler hakkında verilere hızlıca erişim sağlanabilir. Veriler gelecekte kampanyalarda kazanç elde etmek amacıyla yasal olarak kullanılabilir. AirDrop’lar potansiyel riskler içermekte olup projelere katılmadan öncesinde araştırma yapılması önerilir. Aksi durumlarda proje denetleyicilerle sorunlar yaşanabilir, dolandırıcılık mağduru olunabilir.

AirDrop Nasıl Aktif Hale Getirilir?

iPod, iPhone, iPad cihazlarda AirDrop sekmesini aktif hale getirmek oldukça kolay olmaktadır. Denetim masası üzerinde “Wifi, Uçak Modu, Hücresel, Bluetooth” ikonlarının yer aldığı kutucuğa belli süre basılı tutulup genişleyen ekranda AirDrop seçilerek “Herkes” veya “Sadece Kişiler” sekmeleri seçilebilir. Bu seçenekler aktif kılındıktan sonra dosya transferi açılabilir.

  • Herkes: Cihaz etrafında bulunan Apple ürünü kullanan kişilerle dosya alışverişi yapılmasına imkan tanır. Bu seçenek aktif yapılıp normal hayata devam edilirse başkasının gönderdiği istekleri ekranda görmek mümkündür.
  • Kişilerim: Herhangi bir Apple cihazına sahip kişiler ve rehbere kayıtlı olan kişilerle dosya alışverişini sağlamaktadır. Rehberde kayıtlı olmayan kişiler dosya aktarımı yapamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu