Monero (XMR) Coin İncelemesi

Monero Nedir?

Cryptonote şirketi 2012 yılında piyasaya Bytecoin’i sürmüştür. Bu kripto parada tıpkı Bitcoin gibi kendi içinde çatallaşma yaşayarak 2014 yılında Bitmonero’yu ortaya çıkartmıştır. Bitmonero zaman geçtikçe başındaki bit kelimesini atmış ve sadece Monero olarak anılmaya  başlamıştır. Monero kısaca XMR şeklinde gösterilir. Monero altcoinler içinde izlenmeme özelliğiyle ön plana çıkıp diğer coinlerden ayrılmayı başarmıştır. Monero şu an altcoinler içinde 12. sıradadır.

Monero’nun Gizliliği Hakkında

Monero tamamen finansal gizliliğe odaklanmıştır. Düzenleyici denetlemeye kendini kapatmış ve merkezi değildir ve açık kaynaklıdır. Ethereum ve Bitcoin gibi kripto paraların çoğu şeffaf blokchain yapısına sahiptir. Bunu biraz daha açmak gerekirse şeffaf blokchainde finansal işlemler herkes tarafından izlenir ve doğrulanır, yapılan işlemler kişilerin belirttiği adres kanalıyla kimliklerin belirlenmesi mümkün olabilir. Monero’da ise bu durum söz konusu bile değildir. Monero’da göndericilerin adresleri ve yapılan işlemlerin hepsi gizli tutulmaktadır.

Kısaca Monero’nun amacı kullanıcıların gizliliğine saygı göstermektir. Bütün bunlar göz önüne alındığı gizlilik ve güvenlik açısından Monero 1. sırayı almaktadır. Tabi bu durum her ne kadar iyi gözükse de kötü bir yanı da var. Yasa dışı işlerle uğraşan Deep Web kullanıcıları kimliklerinin gözükmemesinden dolayı bu durumu kötüye kullanmaktadır.

XMR Coin Fiyatı (Anlık)

monero
monero

Monero (XMR)

Price
$ 197.47

Monero’nun En Yüksek Ve En Düşük Seviyeleri Nedir?

Monero ilk olarak piyasaya sürüldüğünde her coin gibi en düşük seviyesini görmüştür. 0.001 dolar ile piyasaya giriş yapan Monero coin daha sonraları hızlı bir yükselişe geçmiştir. 2017’nin Aralık ve 2018 Ocak aylarında iyice yükselen Monero 419 dolardan işlem görmüştür.

Monero İle İşlem Yapılan Borsalar Nelerdir?

Monero henüz yerli borsada yerini alamamıştır. Türkiye’nin ekonomik durumu göz önüne alındığında uzun bir süre daha Türk borsasında Monero’yu göremeyeceğiz gibi. Bunun dışında yabancı borsa platformlarından işlem yapmak isterseniz tercih edebileceğiniz seçenekler;

  • Binance
  • Bittrex
  • Hitbtc
  • OKEx
  • BitZ
  • Huobi Global

Monero Cüzdan Hakkında

Monero ilk başta anlattığımız gibi gizliliği üst düzeyde tutan bir kripto paradır. Bu özellikten yararlanabilmeniz içinde Monero’nuzla uyumlu bir cüzdana ya da güvenli bir şekilde aktarım sağlayabileceğiniz kripto para cüzdanına ihtiyacınız vardır. Monero’da yaptığınız işlemlerin takibini yapmanız mümkün değildir. Size tam manada bir gizlilik sunan Monero, geçmişte yapılan işlemlere ulaşım sağlayamadığı için bir satıcı veya borsa sizi kara listeye alamaz. Monero coininizi koruyabileceğiniz en iyi 4 cüzdan şunlardır:

  1. Exodus cüzdan: En çok tercih edilen Monero cüzdanıdır.
  2. Monero masaüstü cüzdan: Bu cüzdan masaüstü seçenekleri arasında en iyisidir.
  3. Ledger Nano S: En çok kabul gören ve güvenliği en üst düzeyde sunan cüzdandır. Bilgisayarınız hacklense bile hacker hiçbir şekilde paralarınıza erişim sağlayamıyor.
  4. Monero Kağıt Cüzdan: Güvenlik açıkları nedeniyle pek tercih edilmemektedir.

Monero’nun Hedefi Nedir?

Monero’yu ortaya çıkaran ekip, projeyi geliştirirken tek bir şeyi amaçlamıştır. Bitcoin’de yaşanan güvenlik sorununun Monero coinde olmaması. Böylece proje sonunda ortaya, izlenmesi neredeyse imkansız, gizli ve kullanımı kolay bir kripto para çıkması hedeflenmiştir.

Monero Madenciliği

Piyasada bulunan diğer coinler gibi Monero’nun da madenciliği yapılmaktadır. Ancak ufak bir sorun vardır. Monero kendi içinde yaptığı değişiklikler ile bu madencilik işini zorlaştırmıştır. Monero madenciliği yapmanız için bir havuza bağlı olmanız gerekmektedir. Yani tek başınıza bilgisayarda Monero madenciliği yapamazsınız. Dünya çapında Monero madenciliğini güvenilir bir şekilde yapacak sadece 38 tane havuz bulunmaktadır. Bunlardan 10 tanesi global hizmet 28 tanesi de bölgesel hizmet vermektedir.

Monero’ya Yatırım Yapılır mı?

Monero şu an kendi içinde düşüş yaşasa da piyasalarda adından olumlu bahsedilmektedir. Kripto para uzmanlarının açıklamalarına göre 5 sene içerisinde kripto para borsasında zirveyi Bitcoin ve Monero zorlayacak. Kuruluştan bu yana grafiği incelediğimiz zaman Monero için başka bir düşüş trendi gözükmemekte. Bu durum göz önüne alındığı zaman uzun vadede Monero’ya yatırım yapmak mümkündür.

Monero Yorum

Kişisel görüşlerim doğrultusunda ileride Monero’nun piyasada yükselişe geçeceği yönünde. Bu durumun en büyük etkenleri arasında gizlilik özelliğinin olması geliyor. Çoğu kripto paranın gizliliğinde açık olması Monero coini hepsinin önüne geçirebilmekte. Bu durum her ne kadar yasa dışı işlemleri doğursa da bu özellik talep ve fiyatı arttırma konusunda ileride büyük bir yere sahip olacak. Kripto para yarışı içinde kendine 12. sırada yer bulması da yatırımcıların Monero’yu değerli bulduğunu gösteriyor. Şimdilerde tek eksiği donanım cüzdanının bulunmaması. Bu eksiğini de tamamladığı takdirde Monero’nun önünde kolay kolay durulamayacak gibi gözükmektedir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu