PancakeSwap (CAKE) Coin İncelemesi

PancakeSwap (CAKE) Nedir?

PancakeSwap 2020’de ortaya çıkmıştır. 2021 yılına geldiğinde iyi bir yükseliş sergileyerek UniSwap’a rakip olmuştur. Peki ama bu değişik isme sahip PancakeSwap nedir sorusunun cevabını merak ediyor olmalısınız. PancakeSwap, Binance Smart chain ağı üzerinde çalışan ve sizlerin tokenler kazanmanıza, çekilişlere katılmanıza ve istediğiniz zaman pasif gelirler elde etmenize olanak tanıyan merkeziyetsiz (DEX) bir borsadır. Bu borsanın kripto para birimi ise CAKE’dir. PancakeSwap’ı daha da basit bir anlatıma indirgeyelim. Elinizde fazla bir fon var. Bu fonun size hem faiz getirmesini istiyor hem de kripto paralarınızda dursun istiyorsanız aradığınız sistem kesinlikle PancakeSwap’tır.

PancakeSwap Hangi Borsalarda İşlem Görüyor?

 • Binance
 • CoinBene
 • FTX
 • MXC.COM
 • VCC Exchange

PancakeSwap Neden Bir Anda Yükseldi?

PancakeSwap’ın bir anda bu kadar yükselişe geçmesinin nedeni arkasında Binance gibi sektörde lider bir borsanın olmasıdır. Bu da haliyle PancakeSwap’ı güvenilirlik anlamında diğerlerinin önüne geçiriyor. CAKE’in oluşmasında ise üç temel etken bulunmaktadır.

 • Düşük komisyon
 • Hız
 • Eğlence ( oyunlaştırma)

Bütün bunlar PancakeSwap’ın geçen her gün daha da yükselip gelişerek hayatımıza dahil olmasını sağlayacaktır.

PancakeSwap Nasıl Kullanılır?

İlk olarak pancakeswap.finance adresine girmeniz gerekir. Burayı kullanmanız için ilk olarak cüzdan kilidini açmanız gerekir. Cüzdan seçenekleri için karşınıza bir sürü seçenek gelecektir. Bunlardan biri de Ethereum’un cüzdanı olan MetaMask’tır. Binance Smart Chain’i tasarlayan kişiler merkezi olmayan uygulamaları MetaMask gibi cüzdanlarla birlikte çalışılır hale getirecek şekilde yapmışlardır. Sistemdeki Exchange bölümü sahip olduğunuz tokenleri takas etmek için kullanılır. Pools bölümü likidite sağlamak için para kazandığınız yerdir. Farming bölümü ise yield farming bölümünün gerçekleştiği yerdir. Bunları daha anlaşılır olması için tek tek inceleyeceğiz.

CAKE Coin Anlık Fiyatı

pancakeswap-token
pancakeswap-token

PancakeSwap (CAKE)

Price
$ 4.69

PancakeSwap Likidite Ekleme

PancakeSwap havuzları, tokenlarınızı LP’lere ya da likidite havuzlarına ekleyerek sizin likidite kazanmanızı sağlar. Bunu yaparken aynı zamanda CAKE’de kazanmanıza fırsat verir. Bütün bunları yaparken geçici kayıp yaşayabileceğinizi unutmayın bu yüzden de araştırmanızı iyi yapın. Likiditenin risklerine geçmeden önce ekleme nasıl yapılır bir örnekle anlatalım. Elinizde 500 dolarlık bir CAKE olsun aynı zamanda bir 500 dolarlıkta BNB’niz var. Farm kısmı için bu iki tokeni birlikte kullanmalısınız. Sitede add liquidity kısmını bulun. Yukarıdaki kısımda BNB’yi aşağıda ise CAKE’i seçip approve (onay) butonuna basın. Sonra Supply’ye (tedarik) basarak CAKE/BNB çiftine likidite eklemiş oluyorsunuz. Yaptığınız bu likiditenin sonucunda size LP tokeni verilmiş oluyor. Bu durumun risklerine bakacak olursak

 • Bu işlemlerin ücretlerinin karşılanması için cüzdanınızda en az 0.1-0.2 BNB olması gereklidir.
 • Elinizde bulunan CAKE ve BNB tokenlerini BEP-20 Binance Smart Chain ağını kullanarak Smart Chain adresine çekin böylece networklerde BEP-20 olacaktır.
 • Farm’larda başınıza geçici kayıplar gelebilir bu konuda dikkatli olmalısınız.
 • Ne zaman isterseniz Unstake yaparak LP’lerinizi bozabilirsiniz.
 • Topladığınız bütün CAKE’leri harvest (hasat) edip Syrup Pools’ta stake’e koyabilirsiniz.

Yield Farming Nasıl Yapılır?

Bunun için yapacağınız ilk adım farm sayfasını ziyaret etmek olacaktır. Panceswap cüzdanınızı zaten sisteme giriş anında bağlamıştınız. Bağlamadıysanız BSC cüzdanınızı sağ üst köşeden bağlayın. Karşınıza çıkacak seçeneklerden hangi çiftliği istiyorsanız onu seçin. Konumuz CAKE olduğu için örneğimizi CAKE/BNB üzerinden anlatacağız. Exchange sayfasına gelin ve önce Pool sonrada likiditeyi ekleyi seçin. Ekleyeceğiniz tokenleri seçin yani CAKE  ve BNB’leri.

BNB miktarını belirlediğinizde CAKE miktarı otomatik olarak gözükecektir. En basit tabiriyle 20 dolarlık BNB için 20 dolarlık CAKE gerekir. Bu işlemler bittiğinde supply (tedarik) tuşuna basın. Buradaki en iyi nokta ise ayrıntıları kontrol etmeden işleminizin tam olarak bitmiş sayılmamasıdır. Kontrol bittikten sonra onay tuşu ile yaptığınız işlemi onaylayın. Tebrikler bu işlemden artık artık likidite tokenlarınız bulunmakta. Şimdi farm sayfasına gidin ve istediğiniz farmı seçin. Biz CAKE/BNB seçmiştik. Likidite tokenlarınızı yatırmak için + butonuna basın ve istediğiniz kadar yatırın. Son olarak onay butonuna basın. Aramıza hoş geldiniz artık siz de bir CAKE token yetiştiricisisiniz.

Syrup Pool Ve Piyango Çekilişi

Farming yaptıktan sonra CAKE kazanmaya başladınız. Burada kazanmış olduğunuz CAKE tokenlar Syrup Pool kısmını kullanmak istediğiniz de işinize yarayacaktır. Menüde bulunan Pool kısmına girerek Syrup Pool’da CAKE’lerinizi stake (bahis) etmeye başlayabilirsiniz. Tabi bunun içinde bu amaca yönelik hazırlanmış olan sözleşmeye onay vermeniz gerekir. Bakiyenizde var olan CAKE tokenları ile piyangoya da katılabilirsiniz. Her biletin ücreti 10 CAKE’dir. Bu işlemden sonra size 1-14 arasından rastgele sayılardan oluşan bir bilet tanımlanacak. (11-8-1-5) Çekiliş sonucu biletteki dört sayı uyuşuyorsa piyangoyu kazanıyorsunuz. Üç ya da iki tutturduysanız da ödüller kazanmanız mümkündür.

PancakeSwap Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

PancakeSwap coinlerinizi güvenli bir biçimde saklamak için yapabileceğiniz şeyler;

 1. Cüzdanınızda bulunan Seed/private key bilgilerini kimseye vermeyin.
 2. Bu bilgileri dijital ortama girişi bulunan bir cihazda tutmayın. Kağıda yazın ve o şekilde yedekleyin. Cihazınızda bulunan hiçbir virüs programı sizi %100 korumaz.
 3. Kağıda yazmış olsanız bile bunu açık açık belirtmeyin. Kendinizin anlayabileceği bir şekilde şifreleyin.
 4. Yedeğinizin de yedeğini alın ve aynı yerde saklamayın. Biri kaybolduğu takdirde kurtarma işlemi yapmanız için vakit kazanmış bulunursunuz.
 5. Cüzdanlarınızı hiçbir yere bağlamayın. Bağlamanız gereken durumlarda ise güvenliğinin kanıtlanmış olup olmadığını kontrol edin.
 6. Bilgisayar şifreniz, borsa şifreniz ya da bunun gibi şifreler birbiriyle aynı olmasın. Bunun nedeni bir şifreniz çalındığı zaman aynı şifre ile diğerlerinin de denenecek olmasıdır. Mümkün olan durumlarda şifrelerinizi 2FA ile şifreleyin.

PancakeSwap Yorumu

Diğer DeFi protokollerinde nasıl risk varsa PancakeSwap’ta bu doğal risklerle birlikte ortaya çıkmıştır. Binance Smart Chain’in güvenlik açısından PancakeSwap’a destek vermesi DeFi kullanıcıları için olumludur. PancakeSwap kullanım açısından her ne kadar çıkış noktasına eğlenceyi koymuş olsa da platformun kullanımı oldukça zordur. Kullanıcılar için bu negatif bir etki yaratır.

Çünkü bu sistemi doğru şekilde kullanabilmek için bilişim teknolojilerine veya finansal konulara oldukça hakim olmak gerekir. İlerleyen dönemlerde sürüm geliştirildiği takdirde karşımıza daha basit bir şekilde çıkarsa bu PancakeSwap için avantaja dönebilir. DeFi ve DEX platformları tabir yerindeyse henüz emekleme aşamasında. Bu yüzden aşmaları gereken birçok engel vardır. Eğer bu engellerden başarılı bir şekilde çıkabilirlerse yükseliş konusunda hiç sorun yaşamayacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu