Parabolik SAR Göstergesi Nedir?

Yatırımcılar tarafından kullanılan, bir varlığın kısa vadede görünümünü analiz eden yatırımcılar tarafından kullanılan, alım ve satım zamanlarına karar vermeyi sağlayan göstergeye sar denilir. Parabolik SAR indikatörleri foreks piyasasının çift yönlü işlem imkanı sunmasıyla kullanıma uygun bir gösterge haline gelmiştir. SAR göstergesi “Stop and Reverse” anlamına gelir. Türkçe karşılığı “Dur ve Ters pozisyon al” demektir.

Nasıl Çalışır?

İlgili periyotlarda en yüksek ve en düşük fiyat seviyelerinde hesaplanan indikatör grafik üzerindeyse noktalarla belirtilir. Noktalar fiyatların altındaysa trendler yukarı olup “AL” sinyalleri, noktalar fiyatların üstünde oluşmuşsa trendler aşağı yani “SAT” sinyali vermektedir. Başka bir ifadeyle noktaların grafik altından üstüne çıkması alış pozisyonunun kapanması, satışa geçilmeyi, noktaların grafik üzerinden altına inmesiyse satış durumun kapatılarak alış aşamasına geçiş sinyali anlamına gelir.

Biriktirme dönemlerinde piyasalar yatay hareket etmekte olup noktalar buna göre yerleştirilir. Bu durumda noktalar birinden diğerine daha çok sık geçmektedir. Parabolik SAR indikatörü trendleri göstermeyen piyasalarda az kullanışlı olmaktadır.

binance %20 referans kodu içeriği ilginizi çekebilir.

Parabolik SAR Göstergesi Neden Önemlidir?

Parabolik SAR göstergeleri piyasa trendinin süresi ve yönü dışında potansiyel dönüş noktası hakkında fikir verir. Yatırımcıların iyi fırsatlar kazanmalarını sağlar. Yatırımcılarsa göstergelerin piyasa trendleriyle beraber hareket edebilmesi için Parabolik SAR değerlerini dinamik stop-loss fiyatını belirlemek için kullanır. Bu tekniğe ise takip eden stop-loss ismi verilir.

Parabolik SAR yatırımcıların hali hazırda elde ettiği karları kilitlemesine imkan tanır. Parabolik SAR stratejisiyle yatırımcılar alım ve satımlar için öngörüde bulunulmasını sağlamaktadır. Trend değiştiği anda pozisyonlar kapanmaktadır. Yatırımcıların karlı pozisyon kapatmasını, yatırıma erken girilmesini engelleyebilir.

Dezavantajları Nelerdir?

Biriktirme dönemlerinde çok kullanışlı değildir. Gösterge belli trend olmadığı zaman önemli kayıplara neden olabilen yanlış sinyaller verebilir. Parabolik SAR indicator nasıl kullanılır sorusuna fiyatların altında ya da üstündeki noktalara göre alım, satım emirleri verileceğini, kayıplar yaşanmayacağını söylememiz gerekir. Manuel olarak ayarlanabilen SAR gösterge hassasiyeti de göstergenin dezavantajıdır diyebiliriz. Hassasiyet ne kadar yüksekse yanlış sinyal görülme ihtimali de o denli yüksek olur. Yanlış sinyaller yatırımcıları erken alım durumlarına yöneltebilir.  İşlem hacmini dikkate almayan Parabolik SAR göstergesi trendin gücü hakkında yeteri kadar bilgi vermez. Değişken piyasalarda çok fazla yanıltıcı sinyal oluşturabilir. Fiyatların kademeli olarak değiştiği durumlarda en büyük performansı göstermektedir.

Parabolik SAR Göstergesi Kullanım Alanları

Parabolik gösterge eğilim göstergesidir. Düz dönemlerde yanlış sinyaller verir. SAR mükemmel şekilde pivot noktaları gösterir. Parabolik SAR formülü kullanılarak hesaplanır. Eğilime karşı girmek için ideal noktaları bulmada kullanılır. Satış stratejisinde SAR fiyatın altındaysa uzun pozisyonda tutularak yüksek olduğunda satış yapılabilir. Parametre değiştirerek iş geliştirmeye çalışmak isteyenler olsa da önemli gelişmeler getirmemektedir. Klasik 0.02 ve 0.2 değerleri göstergeler için iyi çalışma sergiler. Sinyallemeler için iyi hızı birleştirerek bunun yanı sıra yanlış sinyalleri filtreler. Sadece Parabolik SAR’a dayanan stratejiler uzun süreler boyunca karsız olacaktır. Eğilim aralığı değerlerinde para kazanılabilir. Piyasada hep eğilim yoktur. Aşağıdaki stratejilerle kullanılabilir:

  • RSI ile SAR tabanlı strateji
  • MAC ile SAR tabanlı strateji
  • Trend ya da İki SAR’a dayanan strateji

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu