Solana (SOL) Coin İncelemesi

Solana(SOL) Coin Nedir? 

İsviçre’nin Cenevre kentinde Mart 2020 tarihinde Solana Vakfı tarafından SOL Coin başlatılmıştır.         Solana Vakfının desteklediği proje üzerinde çalışma ve fikirler 2017 senesinde başladı.

Anatoly Yakovenko Solana Coin arkasında olan kişidir. Profesyonel kariyeri Qualcomm ile başlamıştır. 2015 yılında kıdemli personel mühendis müdürü olmuş ve Dropbox’ta yazılım mühendisi olarak işe başlamıştır. 2017 yılında Solana olarak hayata geçecek projeye başlamıştır. Eski iş arkadaşlarından Greg Fitzgeraldla birlikte çalışmışlardır. Solana protokolü 2020 senesinde halka açıklanmıştır.

Merkezi olmayan(DEFI) protokollerine çözümler sağlamak için blok zinciri teknolojisini izinsiz kullanan bankaların işlevsel açık kaynak projesidir. SOL blokchain stake edilebilir. SOL coin hakkında gelecekte SOL’un Solana’da meydana gelen değişiklikleri oylamak için kullanılacağı belirtilir.

Solana (SOL) Coin Hakkında

Solana (SOL) coin merkezi uygulamalar oluşturmak amacıyla tasarlanmıştır. Sol coin nedir sorusuna ölçeklenebilirliği iyileştirmeyi de amaçlamıştır diyebiliriz. İşte SOL Coin hakkında bazı bilgiler:

 • Web site: solana.com
 • Twitter Adresi: @solana
 • En yüksek değeri: 173$ (3 Eylül 2021 tarihinde gerçekleşmiştir.)
 • Piyasa değeri: 493,501,823$
 • Market Sıralaması: 15
 • Toplam Arzı: 494,308,159 SOL
 • Dolaşımdaki Arzı: 272,492,547 SOL

Solana(SOL) Coin Özellikleri

SOL akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan uygulamaları destekleyen yüksek performansa sahip bir kripto para zinciridir. Zaman damgalı işlemler, düşük giriş engelleri olan hisse senedi konsensüs mekanizmalarını kullanarak verimlilik en üst düzeye çıkarılır. Solana Coin geleceği ile merkezi olmayan finansman büyük ölçekte erişilebilir kılınır.

Yenilikçi hibrit fikir birliği modeli olup küçük ölçekli tüccarların yanı sıra kurumsal tüccarların da ilgisini çekmektedir.

Solana(SOL) Coin Fiyatı Artar Mı?

Solana yetkililerce hızlı, sansüre direnen yapıda, güvenli blok zinciri olarak tanımlanır.  Küresel olarak Solana(SOL) kripto para biriminin benimsenmesi için gereken açık alt yapı bu şekilde sağlanmış olur. SOL Coin yorumlarına bakıldığında Solona Vakfı tarafından desteklenmesi sebebiyle artar diyebiliriz.

Bu içeriği yazdığımız Nisan 2021’de Solana 50$ değerindeydi. 4 aylık süreçte yaklaşık 4 kat değerlendi. Tabii ki SOL’un değerlenmesindeki en büyük etken NFT projeleridir. Günümüzde ETH, Cake, Binance, AVAX, Matic gibi kripto paralar ile NFT alınabilmekteyken en sağlam iki coin Solana ve Ethereum’dur.

Kripto para piyasasının seyri yukarı yönlü kaldığı sürece SOLANA fiyatı artmaya devam edebilir.

Solana Coin Canlı Fiyatı

solana
solana

Solana (SOL)

Price
$ 45.56

Solana(SOL) Coin Yorumu

SOL coin arkasında yer alan platform gelecek vaat ediyor düşüncesiyle Solana(SOL) coin fiyatlarının artması bekleniyor. SOL coin fiyatlarını tahmin edebilmek için güncel, tarihsel verilere göz atılmalıdır. CoinMarketCap listesinde 15. sırada olması sebebiyle Solana Coin yorumları pozitif yönlüdür.

Solana’yı Farklı Kılan Etmenler Nelerdir?

Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen POH fikir birliği Solana’yı benzersiz kılar. Çünkü bu konsept protokolün daha çok ölçeklenebilir olmasını, kullanılabilirliğini artırmaktadır.

Solana hibrit protokolüyle işlemler, akıllı sözleşmeler yürütülüp süreler kısaltılmıştır. Işık hızında işlemler sunan Solana kurumsal olarak fazlaca ilgi görmüştür.

Solana(SOL) Ağı Nasıl Güvende Tutulur?

Solana hisse seneti(POS), tarih kanıtı(POH) fikir birliği mekanizmalarının benzersiz kombinasyonuna güvenmektedir. POH başarılı işlemlerde geçen zamanı kaydetmektedir. Proof of Stake(POS) konsensüsü POH süreçlerinde izleme aracı olarak kullanılmaktadır. Kendisi tarafından üretilen blok dizisini doğrular. İki fikir birliğine sahip olması Solana’yı benzersiz kılmaktadır.

Solana(SOL) Coin Ekosistemi

Solana(SOL) coin üreticisi olan platform büyük oranda global amaçlara hizmet eder. Bu bakımdan global finansal işlemlerin eşit ve adil şartlar altında yapılabilmesine imkan sağlayan bir ekosistemi vardır diyebiliriz. Tether tarafından üretilen Solana Coin arkasında ki Tether gücü bu kripto para birimini Ethereum’a yaklaştırsa da aralarında önemli farklar olduğunu söylemeliyiz.

Solana(SOL) Coin Nereden Alabilirim?

Sahip olduğu ekosistem bakımından benzersiz olarak kabul edilen Solana(SOL) Coin 36 piyasada satışa sunulmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Binance(global)
 • Huobi Global(global)
 • Bitfinex(global)
 • Gate.io(global)
 • OKEx(global)
 • Bithumb Global(global)
 • Serum DEX(global)
 • Crypto.com Exchange(global)

Solana (SOL) Coin’i Nerede Saklayabilirim?

Yüklü miktarda kripto paraları saklamak önem arz etmektedir. Halka açık WİFİ ağları kapatılmalı, güvenli internet bağlantıları kullanılmalıdır. Çok katmanlı güvenlik seviyeleri sunan 2FA, SMS doğrulamayla işlem yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra aşağıda yer alan cüzdanlarda saklanmaları mümkündür.

 • Trezor
 • Ledger
 • Trust Wallet
 • Math Wallet
 • Sollet
 • SolFlare

Sonuç

Solana Vakfı tarafından desteklenen Solana(SOL) kısa zamanda çok fazla değer kazanmıştır. SOL Coin geleceği kısa sürede değerlenmesiyle olumlu görülmektedir. Kripto para birimi platformlarınca desteklenen Solana Coin önemli ölçüde olumlu olup gelecek vadetmektedir.

Bundan önceki blockchain sorunlarda bant genişliği, işlem uzlaştırma hızı gibi çözülemeyen çeşitli sorunlar karşımıza çıkmıştır. Solana blockchain teknolojilerinin deneyimlediği geleneksel sorunu çözmektedir. İşlemleri doğrulamanın yeni yoluyla güçlendiren POS mekanizmasıyla ileride Ethereum, Bitcoinle rekabet edebilecek duruma gelmesi beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu