Tezos (XTZ) Coin İncelemesi

Tezos (XTZ) Nedir?

Tezos en basit tanımı ile bir akıllı sözleşme platformudur. Ethereum’dan farklı olarak Tezos platform üzerinde değişiklik yapılmasına olanak tanır. Böylelikle gerekli olan ihtiyaçlar dijital toplumun kararlarıyla kendi içinde çözüme kavuşturulabiliyor. Biraz da Tezos’un geliştirilme mantığından bahsedelim. Platform üzerinde bir geliştirme gerektiği zaman yazılımcılar Tezos’un dijital topluluğuna bu talebini iletiyor. Bu isteğe destek vermek isteyen kişiler geliştiriciye Tezos token ile ödeme yapmaktadır.

Bütün bunların sonucunda gelişimler, toplumun onayına çıkartılıyor ve en yüksek desteği hangi geliştirici aldıysa platforma o geliştirme yapılıyor. Bu durum yazılım geliştiricilerine Tezos ödülü verilerekte geliştiricilerin teşvik edilmesini sağlamaktadır. Bence sistemin en güzel kısmı geliştiricilerin bağımsız şekilde çalışmalarına imkan tanımasıdır. Üstelik bu işten kazanç sağlamak isteyen yazılımcıların işinin desteklenmesi, çalışmak isteyen başka kişileri de  bu işi yapmaya teşvik etmiş olmaktadır.

Tezos Madenciliği mi Tezos Baking mi?

Tezos madenciliği bir blockchain ağı üzerinden yapılmıyor. Bunun yerine madencilik sanal yolla yapılmaktadır. Fakat Tezos aktörleri kendilerine madenci değil fırıncı denmesini tercih ediyorlar ve işleyiş fırınlama üzerinden ilerliyor. Fırıncıların hedefi ise Bitcoin ve Ethereum’dan daha iyi bir blockchain teknolojisi geliştirip kullanıcılara bunu sunmaktır. Blokları fırınlama ya da bir nevi doğrulama işlemi rastgele seçilir. Bu işlemde görev almak isteyen kişiler devamlı değişen miktarlarda teminat göstermelidir. Görev alan kişiler verilen doğrulama hakkını kötüye kullanırsa teminatları ellerinden alınır. Bu süreç içerisinde Tezos coini yetmeyen kişiler haklarını başka fırıncılara devredebilir. Bu devir işlemi sonunda da ödül kazanırlar.

XTZ Coin Canlı Fiyatı

tezos
tezos

Tezos (XTZ)

Price
$ 2.08

Tezos (XTZ) Borsaları

Tezos coin alım satımının yapılabileceği borsalar şunlardır:

  • BTC Türk
  • Paribu
  • Binance
  • OKEx
  • Huobi Global

Tezos Ve Ethereum Arasındaki Farklar

Polkadot gibi Tezos içinde “Ethereum Killer” tabiri kullanılmaktadır. Peki ama gerçekten Tezos, Ethereum’u bitirip yerine geçebilecek bir proje mi? Şimdiye kadar yapılan projelerin hiçbiri Ethereum’u yerinden edemedi bu durum o kadar kolay gibi gözükmüyor ama gelin buna birlikte karar verelim.

  1. Yönetişim: Merkeziyetsizlik yapısı ve yönetişim yapısı açısından değerlendirdiğimizde bana göre Tezos, Ethereum’un önüne geçmektedir. Böyle düşünme nedenim ise Ethereum’da yapılacak bütün değişikliklere Ethereum vakfının karar veriyor olmasıdır. Oysa Tezos’ta ortaklaşa herkesin fikrini söyleyebildiği bir sistem vardır.
  2. Konsensus Mekanizması: İlk olarak size Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake (PoS) kavramından kısaca bahsedeyim. PoW, temel olarak sistemi aksatacak saldırıları ya da e-posta yolu ile size gönderilmiş istenmeyen mesajları engelleyen bir protokoldür. PoS ise hesaplama gücü yerine dijital varlık sahipliğini ön planda tutan bir protokoldür. Hemen bunu örnekle açıklayalım. PoW protokolünü kullanan ağlarda işlemci gücü hangi madencide fazla ise söz hakkı ondadır. PoS protokolünde ise ağ gücü dağıtımı işlemci gücüne göre yapılmaz. Üretim aynı anda birkaç kombinasyonu yapabilen kullanıcılar tarafından gerçekleştirilir. Konu biraz olsun anlaşıldıysa eğer asıl anlatmak istediğim noktaya geliyorum. Ethereum, Pow  protokolünü kullanıyordu ve yavaş yavaş bunu bırakıp PoS’a geçiş sürecini yaşamaktadır. Tezos ise en başından beri DpoS dediğimiz (delegated proof of stake) protokolünü uygulamaktadır. Bu protokolün diğer iki protokolden en büyük farkı demokratik ve hızlı olmasıdır.
  3. Programlama Dili: Ethereum programlama dili olarak Solidity’i kullanmaktadır. Tezos kendi ekibinin geliştirdiği programlama dili olan Michelson’u kullanmaktadır. Tezos’un programlama dili daha güvenli ve daha kaliteli akıllı sözleşmeler programladığı için Solidity’den daha kullanışlıdır.

Bu maddelere göre değerlendirildiğinde Tezos, Ethereum’u tahtından eder mi bilemesekte sürekli değişen kripto para piyasasında her şeyin mümkün olduğunu unutmamamız gerekir.

Tezos’un Geleceği Nasıl Olacak?

Borsa piyasası her an değişebilmektedir. Tezos yorumu yapmam gerekirse uzun bir süre ilk 10’da yer almış şu an içinse 35. sırada bulunmaktadır. Salgının patlamasından dolayı kripto paralar olumsuz etkilenmiştir. Piyasanın gün içinde %40’lık bir kayıp yaşadığı zamanlar bile olmuştur. Bitcoin boğa sezonuna tekrardan giriş yaparsa Tezos için bir umut bulunmaktadır. Mega boğa koşularından sonra Bitcoin bir soğuma dönemine girer. Bu soğuma döneminde altcoinler boğalar ile bir gün geçirir. Böylece altcoinler fiyatlarını ikiye hatta bazen üçe bile katlayabilir.

Bitcoin piyasası şu an yukarı sıralardaki yerini korumaktadır. Bu durum Tezos’un parlayıp yükselmesi için çok az yer olduğu anlamına gelmektedir. Bu noktada ise fonlarınızı bir süre Bitcoin’de tutmanızda yarar vardır. Daha sonra ise sahneyi altcoinlere bırakın. Uzun vadede Tezos’un en büyük silahı stake etme mekanizmalarıdır. Kripto para borsası, ürünleri stake etmeye başladıkça Tezos’un pozitif fiyat gücü de ön plana çıkacaktır. Şimdilik yavaş adımlarla ilerleyen Tezos coin uzun vadede değerini 2-3 kat arttıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu