Binance Neden Güvenli?

Dünyada en çok yatırımcı tarafından kullanılan kripto para borsa platformlarından biri olan Binance, kripto paraları kolayca alıp satmanızı, çeşitli işlem emirleri ile ticaret sürecinizi otomatize etmenizi ve marketi oldukça güçlü bir aktörün gözünden takip etmenizi sağlıyor. Peki, Temmuz 2017 yılından bu yana hizmet vermeye devam eden ve 2018 yılı itibariyle de ‘’dünyanın en büyük kripto para borsası’’ ünvanını eline alan bu platform güvenli mi? Binance neden ‘’güvenli?’’ Bugün detaylıca bu konudan söz edeceğiz. Başlayalım!

Düşük Ücretler, Avantajlı Alım-Satım ve  Yenilenen Opsiyonlar

Düşük işlem ücretleri ve çok sayıda kripto para birimi (alt coin) ile işlem yapmanıza izin veren Binance, aynı zamanda çok sayıda dilde destek sağlıyor. Bu, dünyanın neresinde olursanız olun işlem sırasında gerçekleşen bir sorununuzu çözmek ya da bir emir oluşturmak için Binance’ı güvenli hale getiriyor. Fakat elbette güvenlik yalnızca ‘’kendi yapabileceğiniz hatalardan korunmak’’ ya da ‘’gerektiğinde destek alabilmek’’ten ibaret değil.

İki Faktörlü Koruma ile Giriş

Binance, platforma giriş sırasında kullanıcılara iki faktörlü giriş (2FA) prosedürü uygulayan platformlardan biri. Bu prosedür çerçevesinde öncelikle hesap şifrenizi girmeniz, daha sonra mailinize gelen şifreyi girmeniz, daha sonra ise telefon numaranıza gelen şifreyi girmeniz gerekiyor. Platforma girdikten sonra belirli durumlarda doğrulama kodu size yeniden sorulabiliyor. Bu, bir başkasının ya da kötü niyetli yazılımların hesabınıza girmemesini garanti almak açısından oldukça önemli.

Para Çekilebilecek Adresleri Kısıtlama

Kripto para hesabınızda yüz binlerce dolar olsa bile onları çekebileceğiniz sınırlı adres olduğunu ve bunların sizin tarafınızdan tanımlandığını düşünün. Cüzdan adreslerinizi sınırlayın ve bu sayede aniden hesabınızı eline geçirecek bir yazılımın fonlarınızı sıfırlamasının önüne geçin.

Acil Sigorta Fonu (Emergency Insurance Fund – SAFU)

Binance, kendi ağı içerisinde gerçekleşebilecek herhangi bir hack’lenme ya da soyguna karşı sahip olduğu özel sigorta fonunu yatırımcılarına tanıttı. Olası bir siber saldırıdan kaynaklanan para açığı sigorta fonu üzerinden ödenebileceği için, yatırımcılar hem Binance’a daha çok güveniliyor hem de bir problem yaşanırsa mağdur olmayacaklarına inanıyorlar.

Parola Yöneticisi

Yüksek teknolojili parola yöneticisinden yararlanarak sofistike bir şifreye sahip olmanızı sağlayan Binance, tahmin edilebilir seçeneklerin uzağında durmanızı sağlar. Üstelik şifrenizi değiştirdikten sonraki 24 saat içerisinde de fon çekim işlemi kısıtlaması uygulanır. Bu sayede hesabınız ekstra olarak güvendedir.

Binance’de Hack’lenme Olabilir Mi?

Yüksek güvenlik önlemlerine rağmen Binance da kötü niyetli yazılımların sızdığı bir borsa platformu oldu. 2019 yılının Mayıs ayında gerçekleşen oldukça büyük çaplı Binance soygununda tam 7000 Bitcoin çalındı. Önemli bir süre bekleyişin ardından Binance, bu paranın tamamını sigorta fonundan karşılayarak yatırımcılarına ödeme yapacağını açıkladı.

Kısacası hack’lenme problemine karşı çözüm olanaklarını genişleten Binance, son krizden sonra daha da güçlenen bir sosyal intiba yarattı.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu