Enjin Coin İncelemesi

Enjin Coin (ENJ) Nedir?

Enjin Coin (ENJ), 24 Ağustos 2017 tarihinde kullanıcıların oyun için item alımlarında kullanabilmesi amacıyla ön satışının yapıldığı Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş ERC-20 tabanlı bir altcoindir. Ön satışı bir nevi halka arz olarak görebilirsiniz.

ENJ, dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Minecraft’ın yapımcılarının bir projesi olduğu için sürekli yatırım alarak büyümüş ve 0,03$’dan arzı yapılan bu coin 2018 yılındaki boğa sezonu ile birlikte 0,50$ değerini görmüştür.

Ardından kripto paraların ayı sezonu diye tabir edilen çöküş dönemine girmesiyle fiyatı uzun bir süre 0,10$’ın altında seyretmiştir. Bu dönemde dahi Enjin yaratıcıları hem mobil uygulama hem de oyun içi itemlerinde büyük gelişim katetmiştir.

Enjin Coin Hakkında

Oyun içi akıllı kripto para birimi olan Enjin günümüzde 20 milyondan fazla çevrimiçi kullanıcısı olan en büyük oyun topluluğu platformudur. Enjin Coin kurucu ekibinde CEO Maxim Blagov, Witek Radomski gibi hareketli oyun sektörünün en iyileri arasında gösterilen kişilerle birlikte Ethereum’un kurucu ortağı Anthony Diiorio bulunmaktadır.

 • Web site: enjin.io
 • Twitter adresi: @enjin
 • En yüksek değeri: 3,92$ (9 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşmiştir.)
 • Piyasa değeri: 2.130.904.108$
 • Market sıralaması: 59
 • Toplam arzı: 1.000.000.000 ENJ
 • Dolaşımdaki arzı: 834.313.757 ENJ

Enjin Coin’in Özellikleri

 1. Oyun içi öğelerin ENJ ile alınıp satılabilmesi ile büyük bir pazara hakim olma gücünün bulunması,
 2. En fazla işlem hacmine sahip kripto para borsalarında işlem görmesi,
 3. Oyun oynarken para kazanma olanağına sahip olunması,
 4. Birden fazla cüzdan seçeneğinin bulunması,
 5. Çoklu dil ve ödeme seçeneği,
 6. Düşük işlem ücretinin bulunması

Enjin Coin’in Fiyatı Ne Kadar Artar?

Kripto paraların tamamına yakını Bitcoin’e endeksli olduğu için BTC’nin fiyatı Enjin gibi altcoinlerin de fiyatını aynı yönde etkilemektedir. Bu sebeple ENJ değerinin artacağını “ceteris paribus” yani diğer değişkenler sabitken mantığı çerçevesinde yorumlayacağız.

Enjin Coin Yorumu

Enjin coin’in, NFT projeleri içinde yıldızı en parlak kripto para olduğunu söyleyebiliriz. Gerek proje ekibinin çalışmaları, gerek NFT projesi kapsamında anlaşma yapılması gerekse talep artışı Enjin’in değerini artırmıştır. Nisan 2021 itibariyle Enjin, en değerli 59. kripto para konumundadır.

Coinmarketcap verilerine göre en değerli ilk 100 kripto para içinde bulunması, Binance ile birlikte yerli ve global çapta işlem hacmi yüksek borsalarda işleme açılması sebebiyle ENJ’nin fiyatının daha da artacağı tahmin edilmektedir.

Enjin Coin Anlık Fiyatı

ENJ’nin kaç dolar olduğunu anlık olarak aşağıdaki karttan görebilirsiniz. 2021 yılı itibariyle Enjin Coin’in market değeri 2 milyar doları aşmıştır.

enjincoin
enjincoin

Enjin Coin (ENJ)

Price
$ 0.181085

Enjin Coin Grafiği

2020 yılı sonundan itibaren birçok kripto paranın grafiği bu şekilde. Ancak ENJ, 2021 ocak-nisan ayları arasında 25 kat artış göstererek Binance borsasında en fazla artış gösteren kripto para olmuştur.

Binance, NFT Marketplace’ın Haziran 2021’de kullanıma açılacağını duyurdu. Bu haberle birlikte NFT coinlerin tamamında bir yükseliş yaşandı ancak asıl yükselişin Haziran 2021’de NFT Marketplace’in açılmasıyla yaşanması bekleniyor.

Enjin Coin Ekosistemi

ENJ’nin temel mantığı piyasada var olan oyunlarda kullanıcılar oyun içi görevleri tamamlayabilir, rakiplerini yenerek itemlerine sahip olabilir ve ENJ coin kullanarak oyun için item alım ve satımı yapabilir.

Enjin Coin Nereden Alabilirim?

ENJ kodlu kripto para, 2 Kasım 2017’de dünyanın en fazla işlem hacmine sahip kripto para borsası olan Binance’te listelenmesiyle ön plana çıktı. Günümüzde Enjin Coin alabileceğiniz güvenilir borsaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Binance (global)
 2. Binance TR (yerli)
 3. BtcTürk (yerli)
 4. Coinbase (global)
 5. Bithumb
 6. Kucoin
 7. Bittrex
 8. Gate.io
 9. OKEx
 10. Bitfinex

Enjin Coin’i Nerede Saklayabilirim?

Eğer çok fazla yatırımınız yoksa Enjin Coin’i alım yaptığınız kripto para borsalarında saklayabilirsiniz. Ancak çok fazla yatırımınız var ve güvenliği ön planda tutuyorsanız Enjin Coin’i en popüler soğuk cüzdanlardan Ledger Nano S veya MyEtherWallet’ta saklayabilirsiniz.

Bunun haricinde ENJ’lerinizi Android ve IOS tabanlı cihazlarınızda resmî Enjin uygulaması üzerindeki cüzdanınıza da aktarabilirsiniz. Enjin uygulaması üzerindeki cüzdanınızda ayrıca ERC-20, ERC-1155 tabanlı tokenlar ile Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’lerinizi de saklayabilme imkanına sahipsiniz.

Sonuç

Her hikayenin bir sonu vardır. Ancak NFT (non-fungible token) yani benzersiz dijital öğeleri temsil eden ve bu nedenle birbiri yerine geçemeyen token’ların en göze çarpan kripto parası olan Enjin için hikayenin yeni başladığını söyleyebiliriz.

Enjin ekibi, devasa büyüklükteki oyun sektöründe sahtekarlığı önlemek, oyun karakterleri yaratan kullanıcılara sanal bir mülkiyet kazandırmak amacıyla güzel bir proje yürütüyor. Proje ekibinin hala alması gereken uzun bir yol var. İlk etapta büyük oyun üreticileriyle masaya oturup ENJ-oyun senkronizasyonu üzerinde anlaşma yapmaları ardından bunu tüm oyun piyasasına yaymaları gerek. Bu projelerin hayata geçirilmesi ve NFT Marketplace’teki yeri Enjin Coin’in geleceğini şekillendirecektir.

Hep birlikte hikayenin devamının nasıl olacağını izleyeceğiz.

Çizim ve tasarımlarınızda kullanmak için Enjin Coin’in yüksek çözünürlükteki PNG formatına aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu