EOS Coin İncelemesi

EOS Coin Nedir?

EOS, merkezi olmayan uygulamalarda yatay ve dikey olarak ölçeklendirilmek için tasarlanan blockchain mimarisine benzer bir yazılımdır. Bu sistemin üzerine yükleyebileceğiniz uygulamalar, işletim sistemine benzer bir yapı oluşturur. Bütün bunların yanı sıra EOS kendisini merkezi olmayan sistemler için en güçlü altyapı olarak tanımlar. Arayüzü geliştirmek için web-araç takımı destek sağlar. Bu da gelecekte uygulamaların geliştirilmesine olanak tanır. Daha anlaşılır olmak gerekirse telefonlarda kullanılan Google play store ve Apple store da bu sisteme yakın bir şekilde çalışır. EOS token ise bu ağın kripto para birimidir.

EOS Kullanıcılara Neler Vaat Ediyor?

  1. Yapılan her işlemin şeffaf olmasını sağlıyor. Böylece oluşabilecek hatalı bir işlemi ağda bulunan bütün kullanıcılar görebilecek. Bunun sonucunda da oluşan hata hemen düzeltilebilecek.
  2. EOS, sistemi kullanan kullanıcılara yüksek hızda işlem yapabilme imkanı da vaat ediyor.

EOS Coinin Diğer Coinlerden Farkı nedir?

  • Merkezi olmayan uygulamaların kullanımını kolaylaştırmak için en bilindik blockchain tabanı Ethereum olsa da EOS, blockchainlerin kritik noktalarına odaklanıp sorunu  daha hızlı, esnek ve kesin yolla çözmeyi amaçlar.
  • EOS, ağ boyunca asenkron iletişim ve paralel yürütme metodunu kullanarak, birçok ticari ölçekli dApps’i destekleyebileceğini savunuyor. Mesela bu sistemlerde kimlik doğrulama, yürütme işlemlerinden ayrı yapılır.
  • Geliştiricilerin işini kolaylaştırmak için, sistemi tanımlayan arayüzler, kendini tanımlayan veri tabanı şemaları, arayüz geliştirmede kullanılan web araç setleri gibi temel kullanımlara sahip olmasıdır.

EOS Coin Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

EOS coinin yatırımcılar tarafından tercih edilmesi ve popüler olmasının birçok nedeni vardır. İlk olarak EOS’un attığı önemli imzalar ve yaptığı ortaklıklar gelmektedir. MinerGate, Lumi, Wanchain vb. gibi birçok şirket buna örnektir. Bitfinex tarafından açılan ve bu sayede EOS’un ölçeklenebilirlik özelliğini kullanan EOSfinex kripto para borsasında faaliyete başladı. EOS’un tokeni Çin hükümetinin dikkatini çekti ve Çin tarafından da kullanılmaya başlandı. Çin hükümeti EOS’u blockchain tabanlı projeler üretmek için kullanıyor.

EOS Coin Canlı Fiyatı

eos
eos

EOS (EOS)

Price
$ 1.36

Eos Hangi Borsalarda Bulunuyor?

EOS yerli borsalarda TL olarak almak isterseniz Paribu’yu kullanabilirsiniz. Bunun dışında EOS coini, Binance, Huobi, Coinbase, Kraken gibi kripto para borsalarından temin edip alım satımını yapabilirsiniz.

EOS Madenciliği Yapılır mı?

EOS ağlarında diğer ağlar gibi madencilik mekanizması bulunmamaktadır. Bunun yerine blok üreticileri yeni bloklar oluşturmaktadır. Bu oluşturulan her blok ise EOS tokenleri ile ödüllendirilmektedir. Blok üreticilerinin çoğu daha yüksek bir ödeme istediği için bu oluşturulan özelliği kötüye kullanabilir. Fakat geliştiriciler bu konuya da bir açıklık getirmiştir. Yıllık enflasyon %5’i aşmayacak şekilde üretici ödüllendirme sistemine sınırlandırma getirilmiştir. Geliştirilen bu mekanizma EOS token sahibi olanların ödediği yıllık enflasyonların bir kısmı ile EOS ağlarında bulunan dosyaların depolanmasını yapar. Bu da EOS depolamanın tamamlayıcı bir özelliğidir. Depolama talebi azaldığı durumlarda enflasyon değeri daha düşük olacak bu sayede de değer kaybının önüne geçilmiş olacaktır.

EOS Coin Yorumu

EOS’un birkaç olumsuz noktası bulunmaktadır. Bunlardan birincisi EOS’un bütün gelirlerinin özel bir şirkete ait olmasıdır. Diğer bir olumsuz etken ise arz miktarının yüksek olmasıdır. Diğer bir taraftan bakıldığında EOS’un vizyonu çok kişiye erişilebilir bir deneyim sunmaktadır. Bu deneyim, kendi içinde güvenlik açısından kimlik doğrulamasını, depolama için bulut sistemini ve sunucu barındırma hizmetlerini oluşturur. Merkezi olmayan uygulamalarda ise eksiksiz bir işletim sistemi oluşturmayı amaçlar. Bu proje hedeflediklerini başarılı olarak gerçekleştirirse kripto para piyasasında önemli bir noktaya geleceğini düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu