USDT (Tether) Neden Düşüyor Artıyor?

1 USDT - Tether coin neden 1 dolara sabit değil. Fiyatı neden düşüyor veya artıyor?

Binance borsasında işlem yapan kullanıcıları sıklıkla USDT coinin neden 1 dolara ($) eşit olmadığını sorgulamaktadır. Bu içeriğimizde bunun cevabını vermeye çalıştık. Umarım konuyla ilgili kafanızda soru işareti varsa dağılır.

USDT – Tether’in Önemi

Kripto para borsaları aşırı riskler barındırdığı için borsalar Kripto para/USDT işlem çiftini eklemiştir. Bazı kullanıcılarda alışkanlık yaptığı için Kripto para/BTC yani satoshi bazlı işlem yapsa da bunun doğru bir işlem olmadığından da kısaca bahsedeceğim.

USDT, stabil yani itibari para destekli sabit coinlerdir. 1 dolara sabitlenmiş olsa da piyasanın gidişatı, arz ve talebe göre USDT’nin fiyatı değişkenlik gösterebilir.

Binance borsası üzerinden örnekle USDT’nin öneminden bahsedelim. USDT, itibari para destekli kripto olduğu için mutlaka kripto para/usdt işlem çifti ile alım-satım yapmalısınız. Çünkü kripto para piyasasında bir anda yatırım yaptığınız kripto para ve Bitcoin (BTC) aşırı düşebilir.

Kripto para/BTC işlem çiftinden stop loss koyarsanız eğer piyasadaki ani düşüşte stop loss patlar ve yatırımınız BTC’ye dönüşür. Bu durumda BTC’nin fiyatı da düşeceği için daha fazla zarar edersiniz.

Ancak kripto para/USDT işlem çiftinden stop loss koyarsanız piyasadaki ani düşüşte stop loss patlar ve yatırınız USDT’ye çevrilir. Bu durumda tether coin’in fiyatı 1 $’a sabitlendiği için zararınız kaybetmeyi göze aldığınız stop loss ile kalır. Yani piyasa aşırı düşse bile yatırımınız USDT’de olduğu için sabit kalır.

USDT Tether Fiyatı Neden Düşüyor?

Öncelikle 1 USDT’nin 1 Amerikan Doları’na eşit olmadığını bilmeniz gerekmekte. Çünkü USDT her ne kadar stabil coin olsa da kripto para borsalarının kazanç elde etmesi ve o anki kullanıcı talebine göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin 25.04.2021 tarihinde 1 $ = 8.36 TL olarak görünmekte. Ancak alttaki görselde gördüğünüz üzere şu an Binance borsasında 1 USDT = 8.15 TL. Yani arada 21 kuruşluk bir makas söz konusu. Hatta 1 USDT/TRY değeri gün içinde Binance borsasında 8.02 – 8.27 TL arasında gelip gitmiş. (TRY, Türk Lirası stabil coinidir.)

USDT/TRY değerinin düşmesini iki farklı konuya bağlıyorum.

1- Kripto para piyasa birkaç gündür sert düştü. ABD’nin kripto paralara vergi koyacağı haberi piyasaları olumsuz etkiledi. Türkiye tarafından bakarsak da Thodex, Vebitcoin gibi borsalardaki usulsüzlükler kripto paralara güveni azalttı diyebiliriz. Bu iki durumda yatırımınızı güvence altına alıp paranızı banka hesabınıza çekmek isteyeceksiniz. Bu düşüncede olan binlerce Türk kullanıcı olduğu için Binance kripto para çıkışını önlemek veya kullanıcılarını erteletme psikolojisine sokmak adına USDT/TRY kurunu gün içinde 8.36’dan 8.02’ye kadar çekmiş durumda. Aradaki 34 kuruşluk makas yaklaşık %4 zarara denk geliyor.

  • 1 USDT görselde gördüğünüz üzere 0,972$ yapıyor. Yani 1000 USDT’niz varsa şu an çekmek isteseniz hesabınıza 972 dolar geçecek.

2- USDT’nin fiyatının bir diğer düşme sebebi ise taleptir. İktisatta arz-talep kanununa göre “Bir malın talebi artarsa fiyatı da artar.” Gerçekten kripto para piyasasında da talebi artan coinler istisnalar haricinde değerlenmekte.

Birinci maddede belirttiğim nedenlerden dolayı kimse Türk Lirasına geçmek istemiyor. Bu yüzden TRY’nin talebi azaldığı için fiyatı da düşüyor.

En güvenilir kripto para borsaları başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

USDT Tether Fiyatı Neden Artıyor?

USDT fiyatı düşebileceği gibi piyasa koşullarına bağlı olarak artabilmekte. Bunu da bir örnekle açıklayalım;

Kripto paraların değerinin düşük olduğunu düşünüyorsunuz ve Binance’e para yatırmak istiyorsanız yalnız değilsiniz. Sizinle birlikte binlerce kişi aynı düşünceye sahip olabilir. Bu durumda 1 USDT = 1.05$ olarak görebilirsiniz. Yani 1005 USDT yatırdıysanız cüzdanınızda 1000 dolar var demektir.

Tether coinin fiyatının artma sebebi bu durumda Binance yetkililerinin veya robotlarının elinde! Yalnızca 1000 dolarlık işlemde bile komisyon bedeli almadan sizden 5$ kazanmış oluyor.

USDT’nin değerinin artma sebeplerinden biri de taleptir. Yukarıdaki “Bir malın talebi artarsa fiyatı da artar.” arz-talep yasası fiyat artışları için de geçerlidir. Aşırı talep gelirse USDT’nin fiyatı da artar. Binance borsasında şahit olduğum olayı anlatarak bu durumu netleştirelim;

20 Mart 2021 cumartesi günü Merkez Bankası Başkanı görevden alınmıştı. Bildiğiniz üzere hafta sonu piyasalar kapalı. Bu tarihte dolar kuru 7,21 TL idi. Merkez Bankası Başkanının görevden alınması haberi geldikten sonra bankalar 40-50 kuruş civarında olan makası bir anda 2 TL’ye kadar çektiler. Birçok banka hafta sonu Dolar kurunu 9,50 TL’ye kadar çekti.

Kripto para piyasasıyla içli dışlı olan zeki vatandaşlar da Binance’ten 7,21 kuruyla USDT aldı. Yaklaşık 2 saat içinde USDT kuru Binance’te 7,21 TL’den 8,50 TL’ye kadar çıktı. 22 Mart 2021 Pazartesi günü de zaten Dolar kuru 8,40 civarında açtı. Bir anda USDT’ye talep artınca arz-talep kanunu devreye girdi ve USDT’nin fiyatı arttı.

Özetle USDT stabil olmasına karşın sonuçta bir kripto paradır. Bu sebeple 1 USDT ≠ 1 USD 

USDT Neden Dolardan Farklı?

Sık sorulan sorulardan biri de USDT’nin neden Amerikan Doları’ndan farklı olduğudur. Yukarıda bahsettiğimiz üzere USDT, USD ($) değildir. Tether isminde stabil bir kripto paradır. Piyasanın yönüne, arz-talebe göre fiyatında küçük oynamalar olabilir.

Buradan anlık olarak Binance borsasında USDT/TRY fiyatını görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu