POW ve POS İlişkisi

Her blok zincirinde ayrı bir fikir birliği mekanizması yer alır. Bu şekilde yapılan, blok zincirlerinde kaydı olan her işlemin geçerli olduğu tüm düğümler tarafından kabul edilmektedir. En sık kullanılan fikir birliği mekanizmaları POW, POS’tur. Proof of Stake nedir sorusuna bu işlemlere algoritma, protokol denir cevabını verebiliriz. Mekanizmaların içinde geçerli hash algoritmaları vardır. Bu şekilde blok zincirleri birbirinden ayrılabilir. Bu duruma örnek olarak fikir mekanizmaları aynı olup farklı hash algoritmaları kullanan Ethereum 1.0, Bitcoin gösterilebilir.

POS, POW dışında fikir mekanizmaları bulunur. Proof ile başlayan, sistem işleyişine göre adlanan mekanizmalar blok zincirleri büyürken birbirlerini tanımayıp aynı amaca hizmet etmektedir. Birbirlerine güvenme gereksinimleri duymaksızın sistemlerin devamı için hizmet etmelerini sağlar.

POW Ne Anlama Gelir?

Çok miktarda hesaplama gücünün sistemde kötü amaçlı oyunculara karşı kullanımını önlemek amacıyla geliştirilen bir algoritmadır. POW aynı zamanda kripto para anlaşmalarını sağlamak amacıyla kullanılan işlem adımlarıdır. POW kullanan blok zincirleri arasında olan Ethereum Bitcoin katılımcıların network sistemine dahil olabilmesi için iş yapmaları beklenir. Madenciler sıradaki blokları çözmek amacıyla işlemci gücünü sisteme verir, aynı zamanda işlemler kayıt altına alınır, geçerli kılınır.

POW Madencilik Süreci

Madencilik işlemleri yüksek işlem gücü, enerji gerektirir. Madenciliğin ilk yıllarında işlemleri bilgisayarlarla yapmak mümkündü. Şuan ASIC rigi, mining poolla yapılan işleme dönüşmüştür. Bu gibi olumsuz özellikler network’un katılmak isteyen herkese açık olma durumunu tehdit eder. Kullanılan yüksek elektrik enerjisi çevreye ciddi zararlar verir. POW nedir, nasıl üretilir sorusuna madenciliğinin %65’e yakın kısmı havuz tarafından yapılıyor diyebiliriz. Her yeni blok bulunduğunda madenciler blok ödülü kazanır. Bitcoin mevcut ödülü 12,5 BTC’dir. Bu işlemin yanı sıra işlem ücretleri alınır.

Neden POW?

POW mining denilen, yüksek işlemci gücü gerektiren masraflı bir madencilik türüdür. Ödüller her blok problemlerini çözen ilk kişiye verilmektedir. Ağda yer alan madenciler matematik problemlerini çözen ilk kişi olmak için yarışır.

POS (Proof Of Stake)

Madencilik için süre bulunmayan POS’da doğrulayıcılar madencilerin yerini alır. POS coin nedir sorusuna blok zincir doğrulama sistemidir diyebiliriz.  Blok ödülü bulunmaz. Doğrulayıcılar işlem ücretini alır. POS protokolü işleyiş adımları şu şekildedir:

  • Doğrulayıcı olmak amacıyla kripto paraların belirli miktarı stake yapılmak üzere tutulur.
  • Doğrulayıcılar blok zincirine dahil edilecek blokları bulmak, işlemleri blok zincirine eklemek için benzer şekilde çalışır.
  • Blok eklendikten sonra işlem ücretleri toplanır ve doğrulayıcılara stake ettikleri kripto para miktarı oranınca pay edilir.

Neden POS?

Yeni her bloğun rastlantı olmayan şekilde, kişilerin bakiyesine göre belirlendiği sistemdir. POS sisteminde blok ödülleri yoktur. İşlem ücretleriyle madenciler ödüllendirilir. POS paraları az maliyetlidir. POS coinler hangileri sorusuna XTZ, TRON, BNB, ATOM başta gelmektedir diyebiliriz.

ayı sezonu ne zaman başlar? başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu