Bitcoin Mikseri Nedir?

Kripto dünyasında adını sık duyar olduğumuz Bitcoin Mixer paraların diğer kullanıcılarla karışmasını sağlayan hizmetler ve yazılımların tamamıdır. Bitcoin adresleri takma adlardan oluşmakta olup sadece kendi başlarına bitcoin sahibinin kimliğini ortaya koyamaz. Gerçek dünya kimliğiyle bağlantılı olabilir. Örnek verecek olursak bitcoin kendi tanımladığımız borsadan çekilirse borsa para çekme adresinin size ait olduğunu bilecektir. Blok zinciri analizi gibi gelişmiş teknikler bitcoin adreslerinin gerçek dünya kimliklerine bağlanmasını sağlar. Kullanıcılar paralarını bu adresten sonra kullandığında kişisel bilgileri açığa çıkarma riskiyle karşı karşıyadır.

Kripto paraların nasıl harcandığına bakarak diğer adreslerde ne kadar para olduğu, paraların nasıl harcandığı gibi detaylı bilgileri ortaya çıkarmak mümkün olacaktır. Bitcoin mixer ile Bitcoin adresleri, gerçek dünya kimlikleri arasında bağlantıları gizlemek mümkün olur. Bitcoin gizliliği bu şekilde mükemmel olarak korunabilir, bitcoinler kullanılabilir.

Bitcoin Mikseri Nasıl Çalışır? 

Karıştırma stratejileri önerileri yıllar boyunca geliştirilmiştir. Merkezi çözümler kullanıcıların kimseye güvenmeden çözümler geliştirmesini sağlar. Bitcoin mikser ödeme kanallarına benzeyen çözümler geliştirerek gizlilik odaklı, güvenli kripto paraların kullanılmasına imkan verir.

Bitcoin Mixer Kullanmanın Avantajları

Mikser kripto paraların hack edilme riskine karşı korunmasını, müşterilere ait gizliliklerin korunmasını sağlar. Paraların;

  • Nereye harcandığı,
  • Kazanma ve kaybetme oranları,
  • Elde bulunan bitcoin miktarı gibi detaylı bilgiler verilmeden gizlilik sağlanır. Yatırımcılar gizlilik istediği için kendi işlemlerinin yanı sıra diğer işlemlerin korunmasını Bitcoin Mixer ile sağlayabilir.

Mikser Çalışma Şemaları ve Olası Riskler

Kullanıcılar Bitcoin karıştırıcıda kişiliğe bağlı fon gönderir. Sistem fonları karıştırarak yeni cüzdana anonimleşen paralar gönderir. Kişiliğe bağlı işlemler zinciri karıştırma aşamasında bozularak sahip olunan parayla anonim cüzdanlar alınabilir. Bitcoin mixer nedir kullanımı nasıldır sorusuna kullanılırken riskler ayıklanmalıdır diyebiliriz. Bitcoin sistemi merkezi olup sonrasında destek hizmetleri var olmadığı için şikayet edecek kimse bulunmamaktadır. Kullanıcılar kişisel verilerini 3. şahıslara aktarma riskini her zaman taşır.

Merkezi Mikserler

Bitcoin mikserleri mevcut Bitcoininizi alarak yeni cüzdana göndermenizi sağlamaktadır. Merkezi crypto mixer yaptığınız transferi karmaşıklaştırıp işlemlerin blok zinciri üzerinde takip edilmesini zor hale getirir. Hizmet alındığı zaman kullanılan kimlik merkezi miksere verilir. Mikser bilgiyi paylaşmak zorunda kalırsa bu işlemi yapabilir. Mahremiyet bu şekilde tehlikeye girebilir. Çalışılan merkezi mikser güvenli olmalıdır. Güvenli olmazsa Bitcoin alındıktan sonra başka cüzdanlara aktarmayarak ne yazık ki Bitcoin’lerinizi çalabilir.

 Merkezi Olmayan Mikserler

Merkezsiz Bitcoin mikserleri merkezi mikserlerde olan sorunlara çözümler getiriyor. Merkeze bağlı olmadığından dolayı Bitcoinlerin çalınması, kimliklerinin başkalarınca paylaşılmasının önüne geçilebilir. Merkezsiz Bitcoin mikseri nasıl kullanılır sorusuna çalışma prensibinin bir grubun bir araya gelmesi, kendilerine büyük transferler yapmasıyla gerçekleştiğini söyleyebiliriz. İşlemler ardından transfer yapılan Bitcoinlerin hangi hesaptan geldiği tespit edilemiyor. Miksere dahil olan tüm kullanıcılar işlemi onayladığında işlem gerçekleşiyor.

altın ve bitcoin arasındaki ilişki başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu