ICO Nedir?

ICO yeni bir hizmet, uygulama, jeton oluşturmak için para toplamak isteyen şirketin başlattığı para toplama yöntemidir. ICO takvimi açıklanırken projenin detaylarının iyi incelenmesi gerektiğini söylemeliyiz. Yatırımcılar teklifi satın alabileceği gibi şirketçe verilen yeni kripto para jetonu alabilir. Şirket tarafından sunulan hizmet, ürün kullanılabileceği gibi şirketle ilgili bir projede hisseyi temsil edebilir.

ICO Nasıl Çalışıyor?

Kripto para girişimcileri ICO ile para toplamak istediği zaman projenin ne hakkında olduğunu, proje tamamlandıktan sonra gereken miktarı, kurucuların kaç sanal token tutması gerektiğini, hangi tür para kabul edileceğini, ICO kampanyasının ne kadar süreceğini hesaplamalıdır. ICO kampanyasında projenin bazı jetonları dijital para birimiyle satın alınabilir. Toplanan madeni paralar yatırımcılara satılan şirket hisselerine benzer. Toplam para firmaca talep edilen asgari fonu karşılamıyorsa para destekçilere iade edilerek proje başarısız sayılır.

Tüm Yönleriyle ICO 

ICO token düzenleyici kişilerin web sitesi görevini görür. ICO farklı projeler arasında değişiklik gösterebilir. ICO proje geliştiricileri tarafından sağlanabilir. ICO şirketlerin pazar ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yüksek projelerle kullanıcıların dikkatini çekerek para toplar. Kişisel satışlar sonrasında token listeleme işlemleri için ICO kendisi borsaya ulaşmalıdır.

ICO’lar Nasıl Değerlendirebilir?

Kripto para birimleri, Ethereum’un geneli deneysel bir teknoloji olup ICO’ların büyük miktarı Ethereum üzerinde çalışmaktadır. ICO’lar kendilerini deney mekanizması olarak tanımlamaktadır. ICO düzenlenmiş projenin mutlaka resmi internet sitesi bulunmalıdır. Proje hakkında fazlaca bilgi içeren White paper teknik makale olmalıdır. ICO nasıl alınır sorusuna proje hakkında detaylar öğrenilerek projeye girilmelidir diyebiliriz. Ekip hakkında bilgi sahibi bu şekilde olunabilir. Ekibin yol haritası, tecrübesi, proje hedefleri, hedeflere nasıl ulaşılacağı bu şekilde kararlaştırılır.

Dolandırıcı ICO’ları Nasıl Tespit Ederiz?

ICO’ların isimsiz kişiler olmamasına dikkat edilmelidir. Danışma kurulu, geliştirme ekibine odaklanıp isimleri Google’da aratmak gerekiyor. ICO projelerinin sitede yayınlanması sahte ICO’ların rastgele fotoğraflar koyarak dolandırıcılık yapmasını engelliyor. Bunların dışında dikkat edilecek konular arasında:

  • Ekip üyelerinin eğitim gördüğü okullar,
  • Ekip üyelerinin hangi konuda uzmanlaştıkları,
  • Hangi konuda proje ürettikleri,
  • Önce yaptıkları ICO projeleri yer alır.

ieo nedir? başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu