Yearn Finance (YFI) İncelemesi

yearn.finance (YFI) nedir? Fiyatı neden yüksek? Hangi amaçla kullanılıyor. Detaylar.

Yearn Finans Nedir? 

Yearn Finance kripto para biriminin kısaltmış adı YFI’dır. Çeşitli Defi ürünleri için robot danışman portalı olduğunu söylememiz mümkündür. DeFi şu an kendisine adanmış 8 milyar dolara yakın kripto para varlığına sahiptir. Yatırımcılar her gün her saat kazanç elde edebilir.

Yearn ürünlerinin birleştirici amacıysa DeFi’nin tümü için sezgisel, basit ara yüz oluşturmaktır.  Yearn yönetim tokenidir. Oldukça ilgi çekici olan YFI’nin yaratıcısı Andre Cronje kendisi için YFI ayırmamıştır. Şimdilik sadece 30,000 Yearn Finance’nin hepsini projeye katkısı olan, likitide havuzlarında mevduat sahibi insanlara dağıtmıştır. YFI belgelerine göre yönetim tarafından aslında çok daha  fazla token basılabilir. YFI sahiplerinin yönetimde olmaları için Yearn Finance’larına stake etmeleri gereklidir. Stake etme ardından oylama yapıldıktan sonra üç gün ortalama değerlerde duruyor. Oylamanın olumsuz tarafı bu durumdur.

Olumlu tarafına bakıldığı zaman oylama için küçük bir ücret kazanılacak olmasıdır diyebiliriz. Yearn Finance coinlerini, yazılımlar arasında dolaştırmak istiyorlarsa o zaman;

  • Coinom,
  • Exodus,
  • Atomic Wallet tercih edilebilir.

YFI Coin Nereden Alınabilir?

 En popüler borsalardan biri olan Binance REN desteğine sahiptir. YFI coin nedir, nereden alınır sorusuna Binance’da hesap açılarak para yatırılabilir. YFI pazarlarında araştırmalar yapılarak uygun kripto coinlerle Yearn Finance takas edilebilir.

Yearn Finance coini diğer coinlerden farklı kılan arzının sınırlı olması bu sebeple fiyatının yüksek değerlerde olmasıdır. YFI arkasında olan yüksek destek devam ettiği müddetçe bariyer aşılabilir ve değeri de üst seviyelere çıkabilir. YFI coin alabileceğiniz borsalar;

Yearn Finance Token Ne İşe Yarar?

Yearn Finance protokolünün yönetim token’idir. Protokolde yer alan kararlar bu tokenle yapılan oylamalarla alınır. Token sahibi olan kişiler protokolde meydana gelen değişiklikler için oy kullanır, bu şekilde demokratik bir ortam sağlanır. Arzı 30 bin adetle sınırlandırmak, daha çok artmasının önüne geçmek için Andre Cronje öneride bulundu. YFI arzı 30 binden fazla olamazsa YFI tokenleri Yearn Finance havuzlarına sağlanan likitide karşılığında ödül olarak kazanılacaktır. Yearn finance kaç dolar alttaki kripto para kutusundan anlık olarak takip edebilirsiniz.

yearn-finance
yearn-finance

yearn.finance (YFI)

Price
$ 7,428.55

Yearn Finance’da Karşılaşılan Zorluklar Nelerdir?

Güney Afrikalı Andre Cronje tarafından keşfedilen Yearn Finance ve hareketleri büyük ilgiyle takip edilmektedir. Bu durumda Cronje kısa ara vermek isterse YFI üzerinde etkisi de olabilir. Projelerin önemli olduğu düşüncesi fiyatların artmasına sebep olmuştur. Andre Crojen DeFi dünyasından ayrılacağını söylediği zaman piyasa hemen etkilenmiş, fiyatları düşmüştür. Yearn Finance yeni ekip üyelerini bünyesine dahil ettiği sürece gücünü kaybetme riski taşır. Cronje etkisi olmadan merkezi olmayan yönetim gelişmeye devam ederse bu sorun artık olmayabilir.

YFI Kazanma Yolları

YFI kazanmanın pek çok yolu vardır. Balancer Protokol içinde %2 YFI-%98 DAI olan karışım yatırılır. Buradan BAL tokenleri elde edilir. BAL tokenler YGov’a yatırılır, YFI coin de çekilir. Yeran Finance içerisine stabil coin yatırılır. Yatırılan coin değeri kadar token alınıp YFI coinle değiştirilebilir. Balancer borsasında YFI, Ucrv karışımı yatırılabilir. YFI coin yorumlarına baktığımızda bu karışımın BPT tokeni alınırken de kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Bu tokenler YGov’a yatırılırak Yearn Finance token elde edilmesi mümkündür.

Yearn Finance Nasıl Saklanır?

Yearn Finance Ethereum üzerinde yapılan ERC-20 tokenidir. Bu durumda cüzdanlarda saklanması mümkündür. Cüzdanların Ethereum platformunu desteklemesi yeterlidir. Bu cüzdanlar arasında Keepkey, Trezor, Ledger saymak mümkündür. Yearn. Finance Binance borsasından alım satım işlemi yapılabilen bir kripto para birimidir.

ANKR coin incelemesi başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu